Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младите и вредностите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од smileforever, 5 ноември 2012.

 1. smileforever

  smileforever Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Кои вредности најмогу ги ценат младите? Каков е системот на вредности..?
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.265
  Допаѓања:
  8.020
  Пореметен е системот на вредности. Она што во мое време беше учтиво, денеска е збеганост, глупост. Јас кога бев средно абе срамота беше да останеш на полагање и да се потиш летоска дали ќе поминеш година, а сега многу деца одат на полагање и не е чудно.
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.978
  Пол:
  Женски
  Многу е тешко да се дефинираат тие вредности за денешната младина. :tmi:
   
 4. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  221
  Убаво пиша Танјамм, она што за некои од нас е учтиво, нормално и фино, за дел од денешната младина е РЕТАРДИРАНО и ДЕБИЛНО. Се е веќе изместено.
   
 5. Dona-Ares

  Dona-Ares Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  215
  Пол:
  Женски
  Се е веке изместено кај младиве денес мегутоа ние родителите сме криви во насоките кај децата!
  Ние прво брзаме да бидеме во тек со времето па потоа ги учиме свесно и несвесно децата-точно дека околината влијае мегутоа основицата се стекнува од дома!
   
 6. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Вредности? Што се тоа вредности во нашево општество?
  Денешнава младина ги почитува оние вредности што ги залагаат новите технолигии и оние вредности што се изградени според нивните стандарди и мислења. Впрочем самото општество во кое што живеат им ги залага тие вредности дали биле лоши или добри. Денес е тешко да се одредат тие вредности бидејќи секој ден се ценат се повеќе нови вредности кои најчесто излегуваат од самите нив, од младите. Вчера нешто што било вредносно добро, денеска може да биде вредносно лошо. Се е до времето во кое живееме...
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.942
  Допаѓања:
  61.521
  Пол:
  Женски
  Никакви вредности не постојат меѓу денешнава младина. Толку.
   
  На HellAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.665
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно многу вредности се пореметени, многу сфаќања искривени, денеска не се вреднува она што се вреднувало во минатото. Се’ е либерте кај младите, не се замараат многу.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  6.963
  Допаѓања:
  22.288
  Пол:
  Женски
  Ма ние младите немаме никакви вредности.Што се тоа вредности?
  Нé не бива за ништо.Ни срам ни перде.
  -иронично беше ова.
  Секој човек си има своја вредност, без разлика дали е млад или стар.Ние младите сме само полиберални да кажам во однос на постарите генерации, имаме пошироки гледишта за некои работи итн.
  За моралните вредности не зборам.Секој со своето.