Модни трендови пролет/лето 2017

Дискусија во 'Мода и стил' започната од strumfeta01, 17 април 2017.

 1. strumfeta01

  strumfeta01 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Ајде да бидеме заедно во трендот. Тука можете да прикажувате фотографии од парче облека кои ќе бидаат тренд за оваа пролет и лето
   
  На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.845
  Пол:
  Женски
  Не мора да биде само за слики темава, добро е да биде слободна за да си зборуваме за актуелните трендови. :)

  Мене ова ми е една од најнеомилените години од аспект на модата - станаа модерни некои чудни кроеви со карнери, голи раменици, голи стомаци, морнарски принт (иако тоа е класика).
  Најмногу ме иритира форсирањето на везените амблеми - не можам да најдам нормално пролетно палто, а да не е „уништено“ со некои везови.
  Еј, да - ремените во облик на корсети - ни во најлошиот кошмар не би ставила вакво нешто на себе. Не ми е ниту секси.

  Ми се допаѓа само актуелноста на белата боја, лелеавите сукњи и фустани. Друго ништо.
   
  На Emy867, ines.h, Bescheiden и 25 други им се допаѓа ова.
 3. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  17.437
  Пол:
  Женски
  Мене па ми се допаѓаат некој работи со везени аблеми и размислувам да си купам.
  Исто и голи раменици. Мразам работи со морнарски принт и карнери.
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.087
  Допаѓања:
  284.497
  Везени фармерки.
  Повторно се вратија фармерки како избелени.
  Ич не ми се допаѓаат актуелниве најави за тренд.
  Не се носам трендовски,ама сакам да гледам и да сум во тек.
   
  На 1209, realGirl, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.088
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓаат цветните везови и карнерите, тоа секогаш го одминувам. Во однос на останатото, модата е генерално ОК.
   
  На Victorian, Bozica1980 и elimkd им се допаѓа ова.
 6. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  66.383
  Не ми се допаѓаат фармерките со реси на ногавиците, и тоа што истите се значително над глужд... Везеното исто не ми се допаѓа...
  Општо не сум фан на гол стомак/ рамена од причина што сите ги носат, без разлика дали им стои
   
  На Victorian, Flower27, YoungandBeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.094
  Допаѓања:
  18.317
  Пол:
  Женски
  Мрежастата хулахопка под скината фармерка и шорц не ја разбирам :^)
   
  На mimiiiii, iloveyou29, Victorian и 13 други им се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.845
  Пол:
  Женски
  Ајде кога е под скината фармерка ми е прифатливо, само да не се навлечени хулахопките над струкот од фармерките - многу лошо изгледа кога се гледаат рабовите на хулахопките.
  Така кога е под фармерки знае да биде и секси, ама мрежасти хулахопки под шорцеви е апсурдот на годината. :D
   
  На crimson, mssuniquee, Baby-bubu и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.580
  Допаѓања:
  17.955
  Пол:
  Женски
  Мене па тие карнерите на ракавите на кошулите воопшто не ме бендисуваат, сите ко шпањолки ми се.
  Мрежестите хулахопки па воопшто ни под фармерки, ни така само, видов едно девојче со такви и сукња ми идеше да ја вратам дома да ја преслечам :rofl:
   
  На iloveyou29, Baby-bubu и Matotheja им се допаѓа ова.
 10. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.094
  Допаѓања:
  18.317
  Пол:
  Женски
  ^Најголем промашај што сум видела беше ептен расцепана фармерка со многу ситна мрежаста хулахопка :wasntme:
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  54.600
  Пол:
  Женски
  Ги мразам чокерите, претпоставувам ке продолжат да бидат во тренд оваа пролет, ама толку што не можам да ги гледам. Посебно тие дебелите како каиш околу вратот. :puke:
  Никогаш не би ги носела. Некои девојки стварно знаат да искомбинираат облека, чевли, но кога ке го видам чокерот .. зошто?! :x
   
  На mimiiiii, Baby-bubu, Matotheja и 8 други им се допаѓа ова.
 12. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.353
  Допаѓања:
  6.672
  Пол:
  Женски
  Најпромашено оваа пролет ми се фармерките и палтињата со цветни дезени. Потоа карнерите на се и сешто. И рамните дебели ѓонови на кондури, поточно тие со машна, а баш ми се свиѓаше дизајнот ама ѓонот дебел ги грди.
   
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.285
  Moze mislenje podrzano so slika pa da vidime za sto se zbori. :*
  Ne deka sum po modata ama neko parce si kupuvam da go oznacam periodot. :lol:
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.443
  Допаѓања:
  38.998
  Пол:
  Женски
  Малце е претерано со карнерите. Ај на ракави и кошули, но еве гледам има и на панталони.
  Баш овие прееска ги видов во излог и многу ми се видоа смешни.

  [​IMG]
  Ми се допаѓаат цветните дезени, но и хипи-кошулките.

  Во тренд се и многу лоши обувки, патики и салонки со пуфки напред, чизми длабоки со отворени прсти и со милион принтови по нив, салонки со дебела проѕирна пластична штикла, или пак со проѕирни гумени ремчиња....многу евтино сето ова ми изгледа.:^)

  [​IMG]
   
  На Victorian, Bozica1980, crimson и 9 други им се допаѓа ова.
 15. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.665
  Допаѓања:
  14.038
  Да ја надополнам @Kitten за обувките, папучиве за по дома се а? Во последните се заљубив :rofl:
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  На Victorian, Bozica1980, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
 16. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.696
  Допаѓања:
  4.112
  Не знам баш дали се афирмирани трендови, ама еве ќе го коментирам тоа што во последно време го гледам зачестено по излозите. :) За почеток, премногу ми се допаѓаат оние mom jeans, зошто првенствено имаат висок струк и убаво ми стојат на задникот што баш и го немам :D ,посебно оние со некои мотиви исцртани на нив, ми го имаат оној 80s feel, а тоа ми е омилената декада.

  Исто ми се допаѓаат оние сребрени ранчиња, или општо ранчиња, многу повеќе ми одговараат на стилот од обичните, "дамски" ташни. Убави ми се и bomber jackets и oversized тексас јакните, може и да се извезени со цвеќиња и чуда, што знам, не дека го обожавам цветниот дезен, ама кул ми е во умерени количини. :)

  Оние прозирните штикли.. хмм, не знам што да искоментирам. Имам некое поделено мислење за нив, во еден момент викам, што е ова побогу, а во другиот ми се допаѓаат. Можеби ќе ги носев, ама не носам баш штикли, така што... сепак не.

  Трендот со карнерите го немам приметено до сега, ама не ми се допаѓа баш, не знам дали би го носела.
   
  На Victorian, Bescheiden, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  4.983
  Допаѓања:
  37.493
  Ова што е сега во мода ми е некако ко повеќе за тинејџерки, или за некој што си го има тој стил. На пример не на секој би му стоеле фармерки со рандом стикерчиња, или пак со Дизни принцези. Мене сè тоа ми делува ептен кул, но ко што кажав не му стои на секој. Бомбер шушкавциве ми се свиѓаат ептен. Можеш да ги комбинираш со сè. Сега во мода се и Пума патиките, кај женските посебно оние од колекцијата на Ријана и Кара, само што кај нас ги нема.
   
  На Victorian, krEM4Eto, Flower27 и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  8.065
  Пол:
  Женски
  Компчетно се слагам за фармерките и ранчињата. Но овие проѕирниве штикли ми се најсељачко нешто на свет, исто и чокерите... Проѕирнине пер, каков кич (facepalm)
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.640
  Допаѓања:
  100.461
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум следела мода и трендови, па ни допрва нема да го правам тоа.
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.253
  Допаѓања:
  17.374
  Пол:
  Женски
  Јас не пратам слепо трендови. Ако нешто ми се допадне и ако сметам дека можам да го вметнам во мојот стил на облекување, тогаш го купувам.

  Мене везените флорални работи ми се cute до некаде , кога не е пренатрупано.
  Фан на карнери не сум, исто и на mom jeans, како и на пластичните штикли(запотени нозе :rofl:)
  Мрежаста хулахопка интересно стои на некои, ама лично сметам дека зависи од стилот што го тераш. Не може на girly стајл да лупнеш мрежаста хулахопка. И не ми се свиѓа кога се гледа хулахопката над фармерките.

  Ќе додадам уште некои трендови за 2017.

  Mule Shoes
  [​IMG][​IMG]
  WHY?! Mене овие ептен ми се бапски :D

  Puffball shoulders
  [​IMG]

  Robes (y)
  [​IMG]

  И најбоље нешто е што graphic tees are making a comeback. Јас и онака постојано си ги носам :wasntme:
  [​IMG]
   
  На Victorian, Ketchup, blueeparadise и 3 други им се допаѓа ова.