Модринки - Синици

Дискусија во 'Тело' започната од JustBeYou, 20 јуни 2012.

 1. JustBeYou

  JustBeYou Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Женскии ... Барав ваква тема ама не најдов и решив да ве прашам. Имав незгода и целооко ми е сино :/ и потечено, за потеченото чував мраз ама за синото знаете ли што можам да користам? Веќе три дена е исто ... Има ли некоја маст или нешто слично за да ми помине синилото? :inlove:
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.803
  Пол:
  Женски

  Павловиќева маст... најдобро решение за секаква модринка :)
   
 3. Ordinary

  Ordinary Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  56.393
  Како ќе помогне Павловиќевата маст?Ќе помине побрзо или?
   
 4. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  Луѓе помагајте паднав на тренинг или намерно сакаа да паднам незз :@ ама сега на 15 јули имаме свадба а ногата и двете раце ми се хаос што да му редам за побрзо да ми заздравет и синојка во 2 часот се разбудив имав ужасни болки во рацете и пиец аналгин ;( ;( ;( ;( ;(
   
 5. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.635
  Удреници на нозете


  Оди на лекар прво да ги снимиш да видиш да не има некоја посериозна повреда. Инаку за модриците, стави леб натопен во вино. Или леб,кромид и сол.
  Можеш да земеш и маст од аптека, кажи им дека ти се за модринки и ќе ти дадат некоја соодветна.
  Имаш само модрици или и рани?
   
 6. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  Рани се ама на рацете почнаа да здравеат бев на лекар и ми ставиа јод и почвит да здравејт :)
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. indelible

  indelible Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  81
  Удреници на нозете

  Јас туку што приметив дека имам модрица на ногата, а од што, неам појма. И сите модрици кои што сум ги имала немам најмала идеја од кога нити од што ми се. Веројатно се удирам а не ни осекам. :^)
   
 8. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  Aх колку пати то ми се десило еххх хД
   
 9. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  имам проблем со удреници и флеки по нозете летно време одам на гости кај бабами и од остриот воздух и вода ми излегува алергија а јас не можам а да не се изчешам и да оставам флека.со што да се решам од флеките ко у рат да сум била сум.
   
 10. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  Пробај да се мачкаш со некоја крема. Или со кантарион за побрзо да ти оздрват, друго не знам како да ти помогнам, следен пат немој да ги чешаш, така само ги прошируваш. :)
   
 11. indelible

  indelible Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  81
  Удреници на нозете

  Епа стварно го достигнав врвот! На левава нога моментално имам преку 5 модрици. FTW :?:
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  158
  Удреници на нозете

  Лелел мене ми падна смешно кога прочитав удреници. :rofl:
   
 13. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Удреници на нозете

  Хаха Ама и тиси ги имала некогаш. Искерено на нозете имам многу лузни ама Детството се познава по нозете со то се тешам хД
   
 14. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.975
  Удреници на нозете

  Хахаха имам многу удреници по нозете дури и лузни сеуште имам на едното колено имам дури 3 ,а на другото две,па и на другите делови од нозете,а често знам да се акнам од маса или од нешто друго па ми се прави одма модрица и си ја носам недела ,две.Дома ми велат ко од војна да си излезена само се акаш негде :rofl: :rofl: :wasntme:
   
 15. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  4.118
  Пол:
  Женски
  баш сега се плеснав во квака брзајќи да излезам што побрзо од дома задоцнив на кафе и бамм се плеснав во врата :lol: ете тоа несмасна ! :D и сега еве ме боли и ми станало сино држам мраз и ќе ми помине наскоро
   
 16. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.947
  Допаѓања:
  9.930
  Пол:
  Женски
  За побрзо повлекување на модриците,а и на испукани капилари може да се нанесе крем или гел со хепарин,кои повеќето е наменети за проширени вени на нозете,пример Лиотон или па Алвен,а и коњскиот балсам е погоден за мачкање на такви повреди,лади и ја забрзува циркулацијата.
   
  На E...V...I...L му/ѝ се допаѓа ова.
 17. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  435
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  ПОМООООШ!
  Имав сообраќајка со мотор и на нозеве имам огромни модринки.
  Што да направам за да ги намалам? ;(
   
 18. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.947
  Допаѓања:
  9.930
  Пол:
  Женски
  Овие што погоре ги кажав,а има уште едно,Хепатромбин се вика,крем.
   
 19. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  872
  Домашен рецепт што сигурно помага против модринки ти е свеж компир, сум слушнала и за патлиџан и лепче ама не сум пробала.
  Ќе го исечеш компирот на резанки, и ќе ги ставиш на местото на модрицата. Притоа ќе го затегнеш со завој, оние ластици за зглобови што се, дури можеш и од стара чорапа, ќе го исечеш делот кај прстите само, и така...
  Гледај додека си дома цело време да го носиш и да го менуваш ако сакаш што побрзо да ти ги снема..
  е сеа зависи какви модрици се, но
  компирот има такво својство да ја влече температурата, воспалението и ќе ти помине побрзо одошто обично. [компирот исто така има и својство на избелување на кожата] модрицата потоа ќе ти стане жолтеникава и на крај ќе ти се избели ке ти помине.
  инаку како што кажав во зависнот од тоа колкава е или колкави се модриците, ќе ти треба повеќе време за да помине, и носи го по дома колку што можеш почесто, и менувај го затоа што се суши, на пр. вечерта ќе си стаиш нов, и утре сабајле па ќе си го смениш, а преку ден, ќе си видиш во зависност од обврските, но :!: ако се работи за обична модрица, а затоа што е од сообраќајка, може и нешто да е посериозно за на лекар (не знам дали имаш рани и внатрешни повреди или се само модринки).
  so pomin neka e :)
   
 20. Buubbbiiiii

  Buubbbiiiii Нов член

  Се зачлени на:
  20 мај 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Луѓе имам едноо гооооолемо синило а утре сум на свадба.Што да правам?????