Можеме ли да го подзапреме времето?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baba Rada, 9 октомври 2016.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  Паметам кога одев во основно училиште, па така и до 18 год.возраст, времето ми течеше премногу споро.
  Некаде околу 25 год. почна времето да ми се забрзува, колку повеќе стареев, толку повеќе времето иташе...додека се завртам беше петок, нов месец, нова година:?:
  Мене ме интересира дали и на вас времето ви тече брзо и ако е така, што мислите која е причината за тој брз живот!?
  -Дали се согласувате со тезата дека колку старееш толку брзо ти поминува време?
  -Дали е поради климатскиве промени?
  -Дали сме преокупирани со небитни размислувања, со други животи и немаме време да се завртиме кон нашиот живот кој ни лизга како песок низ рака?
  -Можеби некоја друга идеја?
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212, jasna83 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  Темава си ја отворив, ете сама и да си одговорам од денешниов нов заклучок, т.с.брзината на времето зависи и од емоционалниот квалитет на дневните збиднувања.
  Денешново чувство на тага и преплавеноста на негативности ми го успорија времето, тежок ДОЛГ ден, за разлика од деновите кога сум среќна и времето ми поминува додека трепнам со око.:?:
   
  На Aleksandar1212, jasna83 и fallenangel им се допаѓа ова.
 3. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  3.635
  Пол:
  Женски
  Највеќе зависи од тоа како го поминувам секојдневието. Доколку работам, се социјализирам, заљубена сум, патувам, тогаш и времето го поминувам во разни обврски и активности и деновите ми се исполнети. Секако, брзо поминува времето но не го жалам, имам далеку повеќе интересни моменти и спомени за сеќавање и тој период го паметам по тие работи што ми се случувале.

  Обратно на тоа, доколку секојдневието го поминувам пасивно, не работејќи ништо, досадувајќи се по дома (особено ако ова трае подолг временски период) тогаш депресивното расположение ми го "забрзува" времето, барем кај мене е вака обратно. :) Кога ќе погледнам наназад, веќе поминал извесен период а не се случило ништо интересно, тогаш тој период го чувствувам буквално како "губење време" од животот не правејќи ништо што би го променило и тоа уште повеќе ме депримира.

  Како и да е, животот е навистина краток и треба да се потрудиме да ни помине што е можно позабавно или како што велат: One day your life will flash before your eyes. Make sure it's worth watching. :~:
   
  На jasna83, fallenangel и baba Rada им се допаѓа ова.
 4. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  Која контрадикторност:( кога сакаме времето подолго да ни потрае, тогаш како за инат побрзо ни прелетува:(
   
  На Aleksandar1212 и fallenangel им се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.982
  Допаѓања:
  32.255
  Пол:
  Женски
  Кога си мал - едвај чекаш да пораснеш незнаејќи колкава одговорност и тежина носат возрасните, затоа времето бавно ти одминува, тоа е исто и кога чекаш некого, но деновите не поминуваат
  Кога си веќе зрел- жалиш за тие тинејџерски денови, почнуваш да ги губиш постарите луѓе, сфаќаш колку животот е краток
  Би го додала и брзото темпо на живот кој го живееме баш како програмирани....
   
  На Mr. Right, cresa-jagoda, jasna83 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.771
  Допаѓања:
  21.779
  Пол:
  Женски
  Ех да можам да го вратам времето назад сега би сменила многу работи..
   
  На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Штета што не можеме да го запρеме вρемето. Многу бρзо ми помина детството, сρедношκолсκите денови. Κаκо вчеρа да беше κога завρшив сρедно. Туκа би го запρела вρемето. Тој пеρиод беше најубав во мојот живот. А κога ќе се потсетам на свадбата не ми се веρува деκа толκу бρзо поминаа 5 години. Децава бρзо ρастат.

  Жалам за многу ρаботи.
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212, Crna Dama и 5 други им се допаѓа ова.
 8. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.141
  За жал не можеме да го запреме времето но би можеле барем да се потрудиме да живееме поквалитетен и поисполнет живот.
  На мене ми се чини дека времето ми минува бавно, ми трае цела вечност, колку и да имам активности во текот на денот сепак после 16 часот имам вишок на слободно време. Бавно ми минува денот кога не сум постојано со обврски и не сум фокусирана на нешто продуктивно. На пример додека студирав денот ми беше поисполнет, со тоа што патував , учев, излегував, идев на забави, се ми беше динамично и времето ми беше исполнето. Кога сум среќна исто минат убавите работи дур да трепнеш, а неубави, тажни денови и ноќи долги како вечност ми се.
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212, Crna Dama и 3 други им се допаѓа ова.
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  времето е како ролна тоалет хартија, што помалку ја има, тоа побрзо се троши..а кога ке си го погледнам изводот на родените, ехх, тек тогаш гледам дека со луда брзина времето ме извози:(
   
  На Aleksandar1212, Crna Dama и fallenangel им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Јас изводот на ρодени не го ни погледнувам. Κога ќе ми теκне деκа дρугата година полнам 30 години, ми се κρева κосата на глава.
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212, Crna Dama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:па на 30 се крева коса ама после 50 нејке да се спушти, така стои како накострешена:rofl:
   
  На Mr. Right, Espadrila, Aleksandar1212 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Добρо е што изгледам помладо. Ми даваат најмногу 25 години. Пρед неκој ден бев во еден бутиκ да κупувам облеκа за внуκа ми и саκав да си κупам за мене блуза. Газдата на бутиκот ми дава една блуза, ама таа беше за постаρи. Му велам - таа е за постаρи. Јас немам ни 30. Он ме пρашува - κолκу имаш? Јас му одговаρам - 29. Он ми виκа - 25 :rofl:
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212, Crna Dama и 2 други им се допаѓа ова.
 13. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.496
  Пол:
  Женски
  Тоа значи, ако подразмислиме подлабоко и поопширно, а тоа е дека времето му застанало на продавачот:rofl::rofl:
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Изгледа. :rofl: Многу не ми веρуваат κога ќе им κажам κолκу години имам. Го зафρκавам маж ми - што убаво е да имаш млада жена. На стаρи години ќе мислат деκа сум ти ќеρκа. :rofl:Он изгледа постаρ за годините што ги има (неполни 30 години).
   
  На Mr. Right, Aleksandar1212 и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.674
  Пол:
  Машки
  Не можеме да бираме како и каде ќе умреме... можеме само да одлучиме како ќе живееме.Некои работи најбрзо се работат полека.Уживајте во животот, смртта трае цела вечност.
  И се сложувам со @baba Rada дека времето е најдобриот советник.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.124
  Пол:
  Женски
  Мене времето ми течеше нормално, споро, до 17 години. После 17 почна неконтролирано да лета. Мислев дека е тоа нормално поради возраста така да биде, ама слушам како постари се жалат дека изминатава деценија времето им поминува побрзо отколку што биле навикнати.

  Не би ме чудело нешто да е сјебано преку современава технологија, којзнае што чепкале.

  Не баш, ама секогаш можеме да се залажуваме дека одлучуваме.
   
  Последна измена: 18 февруари 2020
 17. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.857
  Допаѓања:
  58.803
  Најголемиот парадокс е дека во моментите кога посакуваме времето побрзо да тече, една минута изгледа како еден час.
  Памтам, на пример, како во основно и во средно едвај чекав да завршат часовите по историја (за мене најдосадниот предмет) и да дојде голем одмор. Колку повеќе гледав во часовникот полошо беше.

  Важи и обратното... кога сакаме моментот/денот да трае и трае... се чини дека лета и минутите како песок ни се лизгаат низ прстите :(

  Ако можев да имам натприродна способност, ќе изберев да можам да манипулирам со времето. :)
   
 18. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.749
  Допаѓања:
  32.487
  Пол:
  Женски
  Времето е бесконечна секвенца во која се подредени моменти, ситуации, настани што не секогаш се случуваат според нашите планови, потреби и желби.
  Низ хронолошката променливост учиме, растеме, созреваме и ја искусуваме големината и вредноста на животната слика.
  Непречениот тек е потврда дека универзумот моќно манипулира со човечкото битие.
  Во таа континуирана неизвесност што го подгрева исчекувањето се има свое место и значење.
   
  Последна измена: 17 октомври 2020