1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Може ли некако да се одложи менструалниот циклус?

Дискусија во 'Секс' започната од praski4ka, 1 декември 2009.

 1. praski4ka

  praski4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  39
  I vetiv na sestra mi deka ke se potrudam da i najdam odgovor,Deckoto i e vo druga zemje skoro godina,se vrakja na 7mi a nea i doagja na 4,5 pa ja interesira dali moze nekako so nekoi tableti ili nesto drugo,da go odlozi menstrualniot ciklus na nekolku dena???Ve molam koj ima odgovor,neka pise mnogu i e vazno.Odnapred blagodaram
   
 2. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  930
  Пол:
  Женски
  знам дека пливачките кога имаат натпревари со инекции го одложуваат циклусот. не е здраво, ама најверојатно кога се прави постојано, ама ова вашево е инцидентен и оправдан случај :D прашајте на гинеколог.
  позз и пиши што сте направиле
   
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  877
  moze da go odlozi ciklusoot.postojat hormonski tableti. se pijat dve nedeli pred terminot koga treba da dobies ili najmalku 3 dena pred terminot vo pogolema doza. rabotata e vo toa sto ja ne bi naveduvala koi, posto ne sum za hormonki igri, i takov sovet treba da baras od farmacevt ili ginekolog. mislam deka moze da se zemat i bez recepta taka da trk vo apteka :) ovie tableti go odlozuvaat ciklusot i ne stitat od bremenost. ciklusot ke go dobie posle nekolku dena otkako ke prestane so tabletite. toa moze da bide za 2-3 dena a mozno e i za nedela dve-individualno e kaj sekoj :) pozzz
   
 4. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  115
  najdobro konsultirajte ginekolog, ne si igrajte so hormonski tableti tuku taka
   
 5. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  ЗАДОЛЖИТЕЛНО консултација со гинеколог. Има такви таблети за одложување, ама не треба да се земаат слободно без стручно мислење.
   
 6. mon4ence17

  mon4ence17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  9
  ima tableti koi ke i go odlozat menstrialniot ciklus edna ili dve nedeli pozz
   
 7. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  И јас имам слушнато дека може да се одложи со некои таблети но секако најдобро е да се консултира со гинеколог.
   
 8. michelle79

  michelle79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  105
  da, ima hormonski tableti. Se izdavaat isklucivo na recept. Efikasni se. Licno gi imam koristeno. :)
   
 9. monikaa

  monikaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  26
  За одложување на менструлен циклус ги користам Јасмин-тоа е контрацепција.Ги користам кога одам на одмор а треба да ми дојде.Почнуваш да ги пиеш 3-4 дена пред менструлниот циклус и можеш да ги пиеш додека не сакаш да ти дојде.Јас немав никакви проблеми од нив меѓутоа може сестра ти ако сака да се консултира и со генеколог.Инаку ги има во сите аптеки...поздрав
   
 10. monikaa

  monikaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  26
  се пијат секој ден во исто време

  МОДЕРАТОР:
  Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
   
 11. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  6.339
  Пол:
  Женски
  Мислам дека постојат таблети,нека праша гинеколог или фармацевтот во аптеката за тоа како се викаат и колку чинат :) со среќа ;)
   
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  постојат повеќе таблети,се пијат три дена пред да добиеш,а од кога ќе престанеш да ги пиеш добиваш за два до четири дена.не смее да се пијат подолго од 20 дена.некаде ги даваат и без рецепт
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.496
  Допаѓања:
  195.457
  Пол:
  Женски
  Па со било кои контрацептивни таблети може да се одложи циклусот. Мојот гинеколог ги препорачува Примолут Нор. Се пијат секој ден во исто време, се додека сакаш да го одложиш циклусот, а кога ќе прекинеш добиваш. Само не знам кога точно требаше да се почне со пиење... мислам дека требаше да се почне со пиење неколку дена пред да добиеш...
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  упатството пишува три дена пред да добиеш.само како што знам примолут нор не се контрацептивни таблети.можеби грешам
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.496
  Допаѓања:
  195.457
  Пол:
  Женски
  Primolut Nor е прогестаген - се користи ретко како контрацептив, почесто за лекување на неправилности во циклусот, ендометриоза, аменореја, ПМС и слични состојби. А бидејќи делува на лачењето на гонадотропните хормони и ја спречува овлацијата, веројатно може да се квалификува како контрацептив... а ако грешам, ако има некој медицинар или фармаколог тука, нека ме поправи :)
   
 16. lludaca

  lludaca Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  ве молам помогнете ми сакам да пијам апчиња за одложување на менструација некаде около 20 дена но да не се контацепни
   
 17. Rise-Shine

  Rise-Shine Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Требаше да добијам на 27 ноември,а вчера и денес пред саат време пиев јасмин,пошто сакав да си ја одложам менструацијата.И пред 5 мин одам у тоалет и има што да видам.Сум добила.И ај нека ми каже некој,како е ова можно?и сега ништо од одложуванјето?!
   
 18. sunshine456

  sunshine456 Нов член

  Се зачлени на:
  9 мај 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Аххх таа гостинка >_<

  Девојки сакав да ве прашам дали нејадењето и напорното вежбање би можело да ја одложи менструацијата? :( и ве молам споделете што сте правеле ако ви сте имале за време на одмор ♥♥♥