Мозочен удар

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од eye, 25 август 2012.

 1. eye

  eye Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  5
  пред некој ден татко ми доби мозочен удар,млад е 40 години и никогаш до сега не бил болен освен обична настинка. од ништо му се качи притисокот се онесвести и викнавме брза помош. незнам како и од кој да побарам совет за последиците од ударот,стравувам дека можеби ќе има проблеми со говорот или можеби подвижноста. ве молам побргу за совет затоа што ќе полудам од грижи!
   
 2. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  мозочен удар....

  девојко тоа зависи од ударот колкав бил баба ми имаше голем мозочен удар да не ја однесевме на врем за 2 саати ќе умрела и сега е добра фала боду оди збори ама понекогаш знае сериите што ги гледа по 100 пати во ден да ти ги прераскаже но добро сепак е стара и плус со мозчен удар па не и замеруваме така да мислам се зависи од ударот дали бил голем или мала а на ова најубаво ќе ти одговори докторот кој го оперирал татко ти позз и побрзо нека оздрави
   
 3. eye

  eye Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  5
  мозочен удар....

  a izvini moze kje te pozamaram malku se oporavi kako rezultat na terapiite ili...
   
 4. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  мозочен удар....

  мила незнам какви терапии и даваа освен операцијата и две недели во болница незнам дали таму и даваа апчиња некој но дама има цела аптека како што гледам некој по шема некој за притисок некој за проширени вени сепак она има 65год стара е но на татко ти ќе му дадат секако некаква терапија и да таа може да го ззголеми ефектот не опоравување но се зависи колкав бил ударот пак ќе ти кажам
   
 5. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Дедо ми имаше пред една недела мозочен удар среќа голема што малку го фатило и само левата страна од телото го удрило.Го боли левото око левата рака левата нога....ногата и раката како фатени му се а убаво збори и чисто и се знае свесен е ама треба нонстоп позитивно да му збориме пошто си набива некакви мисли и страв му е ако го оставиме подолго време сам во собата затоа што тој оди со бастум ама може да изгуби и контрола....викаат дека му е од висок крвен притисок + тој пушеше околу 40г па пред 5г ги остави и пиеше доста ама и тоа остави уште кога му кажаа дека срцето му прескокнува инаку никакви проблеми немал до сега....чуствува дека не оптоварува со тоа што треба да бидеме покрај него да му помогнеме за во веце и слично...пие доста многу апчиња малку од малку му станува подобро само што ме фаќа паника од тоа не дај Боже да се повтори...инаку дедо ми кажува дека згрешил тој што кажал ''што ќе ми се пари ако немам здравје''си го бара здравјето назад друго ништо несака....ако има некој нешто со што ќе може да ни помогне нека пише...поздрав и имајте многу здравје :*
   
 6. aleksandra-93

  aleksandra-93 Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  MOZOCEN UDAR

  Mojaata tetka dobi mozocen udar. I ima krvarenje . Posle udarot se osvesti i sega zboruva i raspoznava luge sto e mnogu dobro velat doktorite.No ima mnogu glavobolki i toa velat deka e normalno. No sakam nekoj da mi kaze kolkavi se sansite taa da se oporavi 100% i za kolku vreme otprilika e potrebno da si dojde pri sebe??? VE MOLAM ODNAPRED VI BLAGODARAM