1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моментална положба на планетите

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од INNERBEAUTY, 19 октомври 2021.

  1. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Укратко:
    Првобитната намена за темава ми беше овде да се дискутираст транзитите/моменталната положба на планетите + Сонцето и Месечината(во соѕвездие како и тропички знак) видливи/невидливи /ретроградни во даден момент и сл.

    Како и моменталната позиција на Сатурн и Јупитер (за дадена година) пошто Сатурн поминува околу2,5 г. во знак/соѕвездиа авЈупитер околу една цела.Со тоа што-враќањето на Сатурн во Јарец и Водолија е дискусија сама по себе. Имено,секои 30г. Сатурн се враќа во знаците со кои владее (Јарец и Водолија)и овде поминува од 5-7 г се на се.Тогаш се дешаваат големи општествени промени на глобално ниво(овој пат глобална пандемија :clap:) Пандемијата започна исто време/Јануари 2020 кога Сатурн влезе во соѕвездие Јарец(и сеуште е се до Март 2022 кога излегува, за повторно да се врати за неколку месеци кон крајот на 2022 а тропички во Водолија.Ова враќање се поклопува и со конјукцијата со Јупитер што се случува еднаш на 20г.На секои 20г се среќаваат во ист знак и позиција на небото.Последната беше на 21.12.2020(чиишто ефект исто така започна во Јануари 2020та и уште се осеќа до крајот на годинава. Оваа конјукција го одредува текот за наредните 20г-so no biggie.:D И се случува во соѕвездие Јарец/тропичка Водолија.

    Друга намена за која што можда и е потребна друга тема и се мислев дали да отворам али ајде тука ќе објаснам па ако има желба/потреба може да се отвори додатно-(Првото) враќање на Сатурн околу 30та година (ефектот се осеќа година/две пред и потоа,како го поминавате/ви поминува,битни дешавки,поплаки,утехи you name it и сл.
    Исто така и дискусија околу транзити на Сатурн(и Јупитер) на Сонце,Месечина/подзнак/куќи/ лични планети и сл.

    Се надевам бев јасна:whew: Па како мислите така.
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
    На Alex.T, Miss666 и malerozna им се допаѓа ова.
  2. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    За насловот сега гледам не сум додала значи целосниот би бил-Моменталната положба на планетите,Сонцето и Месечината.
     
  3. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    И како ова има врска со пандемијата?
     
  4. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Има врска со моменталната положба/ транзит/конјукција на Сатурн и Јупитер во Јарец/Водолија и нивниот ефект за што е и една од намените значи дискусија за моменталната положба на планетите,Сонцето и Месечината и нивниот ефект.

    Како што напишав се мислев за повеќе насоки за темава и пробав укратко да објаснам и сумирам мада ова и е главната намена.За ова другово може а и не мора да се отвори и друга тема.
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
  5. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    За да не дојде до понатамошни забуни:
    Еве пример за денес
    • Сонце-моментално во соѕвездие Вага/Тропик Вага(за неколку дена влегува во тропик Шкорпија) и се дискутира астролошкиот ефект на Сонцето овој период и за што е добар/лош кога минува низ дадено соѕвездие или тропички знак.
    Еве ги положбите на Месечината и планетите
    Тропички
    IMG_20211019_065932.jpg
    Во соѕвездија

    IMG_20211019_065922.jpg

    Датумите на тропичките(сезонските) знаци(за положбата на Сонцето) на повеќето им се познати и се мењаваат околу 20ти секој месец.Додека датумите кога Сонцето минува по соѕвездијата се разликуваат од тропичките скоро за цел знак(23-4 степени)и се мењаваат околу 15ти во месецот.
    Кога некој ве прашува што сте во хороскоп уствари ве прашува за тропичкиот знак на положбата на Сонцето на датумот на кој што сте родени.Но освен ако не сте родени од на пример околу 15ти до 20ти во месец тогаш знакот на соѕвездието во коешто се наоѓало Сонцето на датумот на вашето раѓање е поинаков и е уствари за еден знак поназад од тропичкиот.

    Еве ги датумите (за Сонцето) Додека за Месечината и планетите се различни.Како и подзнакот( знакот/соѕвездието што се наоѓало
    на источната страна на хоризонтот кога сте родени(затоа тие што се родени околу изгрејсонце се "дупли"знаци односно имаат ист знак и подзнак)
    the-sidereal-zodiac-1-550.jpg
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
  6. Гладиоли

    Гладиоли Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    585
    Како типична риба , многу сакам да ги разбирам овие работи ,ама некако ништо не сфаќам .... Или може не сум се заинтересирала доволно... Како и да е ќе ја пратам темава ,може ќе научам нешто.
     
    На Arjanit2021, Snowflake97, Justicija и 2 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    За шо ви е да го знајте ова?
     
    На GoodGirl45, *Лаванда*, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Тропички близнаци кога има конјукција на Сатурн у седма куќа е најопасен период, а доаѓа за 3-4 месеци.
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  9. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Јер......stars...и хороскоп :DШала на страна многу ми се некако површни темиве,шо си у хороскоп,како со овој хороскопски знак,знак со најдобри/најлоши карактеристики а хороскопот е малце посложена работа и мислев дека може фали и ќе биде интересна темава за транзити ми текна дефинитивно не за време на mood и гледање на ѕвезди у 5 сабајле :D

    Тебе ако сакаш ќе те известуваме за состојбата на Венера и Марс да биде all inclusive и да те заинтересира тебе темава :D
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
    На Lady Miami, Snowflake97, Гладиоли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Heшто за Сатурн во Јарец(соѕвездие)
    Датуми:Јануари 2020-Јануари 2023

    Укратко-shit get's real.
    Резултати-пораст на (карантински) разводи,депресии,рестрикции,рестрикции,рестрикции-мотото на Сатурн.
    Ви текнува на заветите -во добро и лошо,здравје и болест...Епа дедо Сатурн ќе се погрижи до максимум да провери дали е навистина така. Браковите/врските што го положуваат неговиот тест само се зацврстуваат,ова поготово на оние што им прави транзит на лични планети/ кога минува низ 7ма куќа/планетата владетел на 7ма тоа е тоа ова што го спомна
    Не се грижи секое лошо за добро е на крај ;):)

    Сатурн/Јарец е исто така поврзан и со политика/чари и (желба за) моќ-oh well не ни е досадно у тоа поле бар последниве 2 години како кај нас така и во светот. Поготово што Сатурн сега го држи во заложништво Јупитер(туристичкиот сектор меѓу друго) во неговиот знак,малце опушти летово па пак му текна ајде уште неколку месеци. Ако имате чуство дека желудникот ви се јаде сам од себе од мизерија ова е исто дело на Сатурн во Јарец.Најдобро поминуваат овој период оние со самоконтрола/психичко-физичка.И организација/рутина:!: и есенцијали- this is a must ова бар го научивме ваљда во добата на карантините.

    Иначе fun fact.Божиќ(и Дедо Мраз)насекаде во светот/католички и православно е за време на минувањето на Сонцето низ тропик Јарец/со кој владее Сатурн.Сатурн е иначе и владетел на кармата/што секој си ја создава со лични избори и дела и се погрижува секој да го сее она што го жнеел/бирал/правел и исто како што Дедо Мраз дава подароци за добрите дечки па така и за оние што го поминат тестот/испитот на Сатурн си добиваат исто.:D
     
    Последна измена: 19 октомври 2021
    На malerozna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. 999

    999 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    jas ne veruvam vo ova nitu vo horoskop osven za tepanje vreme , ne veruvam deka imaat bilo kakvo vlijanie vrz nas
    no sigurna sum ako ne postoese jupiter zemjata i se st postoi na nea odamna ke bese izbrisano ,ke bese samo pusta karpa vo koja sekoj den udiraat meteori i sl
     
  12. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    За ова имав докторирано во средно. Сега јок, пораснав и смешно ми е ептен некои жени во години кога зборат за хороскоп демек ааа партнер девица?! Дувај бегај од него.

    А немам против тоа ништо, занимација, секој што сака нека си прави и во што сака нека верува, јас во средно опседната бев со тоа, истражував, дури и натални карти правев нешто во филм си влегував ептен, имав и купено една книга за натални карти и заминав ептен. Баба ми ми ја фрли и од тогаш ми заврши кариерата :D
     
    На Snowflake97, Tan4ence, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    My point exactly. Денес ова е сведено на површна занимација. Додека порано не било така,во развиени цивилизацији се изучувала заедно со астрономијата и се следеле циклусите.Календарот на Маите на пример е така настанат
     
    На Lady Miami, Guns N` Roses и malerozna им се допаѓа ова.
  14. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Иначе ова за Сатурн -Јупитер конјукцијава.Последен пат кога се сретнаа во Јарец/Водолија беше во 1960та и тогаш исто знаеме што се случувало и егзестенцијални тематики на глобално ниво/големите сили.
    IMG_20211020_211919.jpg
    https://www.dailymail.co.uk/science...n-appear-closer-800-years-sunset-tonight.html
    за
    конјукцијава минатата година владееше 2012 вајб еуфорија можно е да не стасала до форумов? :D
    Воедно и циркулираше ова по веб.

    Моментално е видлива овој период(на чисто небо) на ова конјукција.
     
    Последна измена: 20 октомври 2021
    На Ugly Duckling и Miss666 им се допаѓа ова.
  15. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    А интересно е навистина, ете сега читнав нешто што е пишано во 2019та кога немаше ни трага од короната, дека со спојување на не знам кои две планети се очекува период на глобални несреќи, пожари, поплави...

    Немој сега пак да ме заразиш да почнам да ви правам натални карти :D
     
    На Lady Miami, Alex.T, BeLLaDona23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Need for Speed

    Need for Speed Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.080
    Можда сум оф топик значи скроз против астрологија сум али несомнено најјачи личности ми се атеисти кои веруваат у астрологија. :rofl:
     
    На Аргентина *, sonuvana, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Многу ми е интересна астрологијата, и мислам дека има многу вистина во неа, само сум верник, па малку се коси со религија...
     
    На Alex.T му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.608
    Пол:
    Женски
    Како атеист се согласувам. Всушност не разбирам било кој што толку сериозно ја сфаќа астрологијата. Таа не е вистинска наука. Каква врска има тоа што биле ѕвездите или планетите во одредена положба со случувања на земјата?
    За забава и јас знам да читам хороскоп, за карактеристиките на знаците, ама ни на момент не го сфаќам сериозно сето тоа.
    Ако некој сака вистинска наука за универзумот нека земи да чита астрономија, што за жал е потценета во споредба со астрологијата.
     
    На Tan4ence, WildMk, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.240
    Допаѓања:
    4.754
    Пол:
    Женски
    Исто како што ти не сфаќаш тaка може и некој не ги сфаќа твоите верувања.

    Не знеш се,тоа само егото може да те убеди дека е така,а во науката има и доста егоизам што не признава дека некои работи едноставно не се докажливи.Pro science chick over here btw.
    Да ја оставевте темава ако не да биде за занимација или како год на овие што ги интересира, не беше истата наменета за виткање мустаќи и мерење мозоци/изигравење интелектуалци како и дебата pro/against мислам имате доста теми на форумов кои ова ви го дозволуваат како и хранење его м што викате? Или посилно е од вас?
     
    На Lady Miami, Besmrten и Alex.T им се допаѓа ова.
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.644
    Допаѓања:
    52.608
    Пол:
    Женски
    На кои мои верувања поточно мислиш? Астрономија не е верување.
    Основната карактеристика на науката е баш дека не ги има сите одговори, но се стреми да најди што повеќе. И постојано се менува, за разлика од некои верувања што се исти илјадници години и не дозволуваат да има сомнежи. Не знам кое тука има поголем егоизам.

    И дадов само мислење за она за кое е отворена темава и има врска со астрологија. Ако сакаш само истомисленици да ти коментираат и да се тапшате по рамо тоа е друго. Форумов е за дискусија.
     
    На Tan4ence, WildMk, irrelevant и 1 друга личност им се допаѓа ова.