babylove кашички

Мојата психа и јас

Дискусија во 'Психологија' започната од MalataNena, 14 јануари 2013.

 1. MalataNena

  MalataNena Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  180
  Незнам колку ќе ви се допадне темава и колку ќе извлечете од неа но според темите што ги прочитав на конкретната секвенца/Психологија и прашањата што ги поставуваат форумџиките сметам дека е добро да го прочитате ова
  *Несакам никој ова да го свати како солење памет од некој што сеуште студира,само сакам да помогнам,а ако здравје боже ми ја издадат книгата и повеќе (си се пофалив :lol: )

  Прво што треба да знаете дека вие немате душа,вие сте душа,имате тело (научно докажано дека човечкото тело содржи 6,7 гр. материја која најверојатно живее во белата маса на мозокот).
  Вашиот престој на светот е привремен,искористете го правилно,за да се случи тоа прво треба да направите корелација или да создадете хармонија помеѓу трите делово од вас.
  1.Телото,да се грижите за единственото место во кое ќе престојувате целиот ваш живот.
  2.Психата,лично не препорачувам да се занимавате со неа бидејќи човечкиот мозок е најсовшеното нешто и од него произлего се што гледате или на кратко од таму излегла идеата.Не пробувајте да го контролирате бидејќи тој ја презема поголемиот дел од контролата врз вас и не пробувајте да го манипулирате,не за друго луѓе умреле поради тоа (последно што случнав е дека еден неискусен психолог пробал да го открие спектарот на животот и сам себе си се ставил во кома одприлика 4 дена, да човекот не успеал ,последното што го видел е виолетова боја која му ги стопила ганглиите и по 27 часа умрел).
  3.Душата, нашата душа сме ние. Една здрава и стабилна особа првата и најдолга врска што треба да ја постави е со сопствената душа или со јас,сите ние имаме различни врска фамилијарни,пријателски, љубовни но врската што ја имаме со себе е најдолга трае засекогаш, штета што некои луѓе не ја ставаат на прво место. Нема многу да ви зборувам за неа бидејќи секој од нас има посебна поврзаност со сопствената душа,а ако сакате подобро да ја запознаете зборувајте си со неа (најдобро во огледало) и не не сте луди доколку го правите тоа,се е во ред додека вие му зборувате на огледалото,не е добро ако почне да ви враќа!

  Се надевам дека малку од малку ќе ви се најде. Ако некој сака нешто да праша јас сум тука :)
   
  На okcenzi, owl-ribbon, 3m43 и 1 друга личност им се допаѓа ова.