1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моќта на насмевката :)

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Дали сте заприметиле колку една мала насмевка може да смени тотален тек на настани или пак мислење на луѓето со кои во моментот комуницирате? :)
    Дали се трудите да имате насмевка и кога не ви е до неа?
    Колку ја практикувате насмевката на вашето лице само поради позитивната енергија?

    Искрено еве пример, со Мiss.Ricci во една комуникација посочи дека кога читала мои постови ме замислувала како превртувам со очи :^)
    Па си реков зошто да не си ставам по едно смајли :) секогаш кога сум расположена, зошто навистина овдека сум со најдобра намера и со позитивност,дури и на мали недоразбирања не правам |(

    А конкретно во мојот живот,апсолутно ја користам насмевката,заштитен знак.
    Сметам дека никој не е должен да ме гледа намуртена...а и можно е со таква лоша фаца некој погрешно да те сфати
     
    На Prijatelot, Miss.Ricci и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
  2. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Исто како мене, јас се смеам секогаш. Дури и кога другите околу мене се намуртени. навистина, мислам дека насмевката вреди. Таа е единствената крива линија која што може да поправи многу работи. Ако здогледам некој намуртен, му се насмевнувам, пробај, ќе видеш што ќе се случи. Некои пријатели ме викаат и “вечно насмеана“, токму затоа. И за на крај да кажам дека насмевката е “заразна“. Ако се смеете вие и другите околу вас ќе се смеат. Се зависи од вас. И кога ви е досадно - едноставно насмевнете се.
    Се смееш?
    :D :) :D :) ;)
     
    На Whitecloud95 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    милсам дека насмевката и те како има голема моќ на нас, така да за наше добро и за друите убаво би било да си се смееме, заразно е и убаво ( иако ми требаше доло време да го сватам ова)
     
  4. The.Princess

    The.Princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    146
    Да,да... Насмевката најубаво им прилега на луѓето. Стави ако сакаш и 6 тони шминка... ако се муртиш цело време - џабе ти е. Кога се смееш сите околу тебе се смеат. А ако сакаме некого нешто да го убедиме, доволно е по молбата само слатко да се насмевнаеме -и готово... Насмевката е онаа која ги решава сите проблеми. Па зошто Господ уста ни дал, и среќа? Секако тоа е насмевката, да ги усреќиме сите околу нас, да шириме позитивна енергија, да покажеме дека сме среќни, да научиме да го живееме животот најдобро што можеме. Да го извлечеме максималното од нас и тогаш едноставно - ДА СЕ НАСМЕВНЕМЕ
     
  5. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Дали сте заприметиле колку една мала насмевка може да смени тотален тек на настани или пак мислење на луѓето со кои во моментот комуницирате?
    даа насмевката лечи се !
    Дали се трудите да имате насмевка и кога не ви е до неа?
    едноставно секогаш се смеам дури и кога се повредам се смеам кога плачам пак се смеам.
    Колку ја практикувате насмевката на вашето лице само поради позитивната енергија?
    секогаш и во ложо и во добро...
     
  6. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Секогаш сум со насмевка на лицето,никој не е должен да ја согледа мојата тага или лутина.Самата култура на нас самите ни посочува дека е многу голема моќта на насмевката.
     
    На Ma-Ri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    И покрај тоа што естетски немам убава насмевка, секогаш се смеам. Многу ми е убаво чувството кога со тој што комуницирам се насмевнува, некако попријатен ми е. ^_^
     
  8. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :lol: ....Насмевката според мене е одраз на среќа и позитивизам... :lol:
    .. :lol: ..но..не секогаш е и вистинска... :lol:
    8) .често пати насмевката е само маска не е права затоа што под неа се наоѓа голема болка.... 8)

    ]:) .одсекогаш сум била насмеана и среќна,се смеам дури и гласно и од срце,се тресам целата или ми доаѓаат и солзи на очи... ]:)

    ...последните 12 месеци моја насмевка не вистинска,срцето и душата ми се полни со болка,така да се смеам вештачки затоа што околината не сакам да забележи колку сум тажна..... :devil:

    .....се надевам дека во блиска иднина,повторно ќе ја вратам онаа правата насмевка од срце....... :tmi:
     
  9. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Еиии.. им нема број на ситуациите кои сум ги спасила само затоа што сум се насмевнала, и од тоа јас заклучив дека ништо на светов насмевката не ја менува. Исто така многу пати и не сум се скарала со некого само затоа што разговорот сум го донела да изгледа како смешка. Се обидувам цело време да се смешкам без разлика дали е тоа гооооолема,широка насмевка или мала и слатка. А најпосебно ми е тоа кога ќе се смеам до солзи, до болка во вилицата,во образите,во стомакот :rofl: :rofl: :rofl: . Тие моменти ми се најубави од едно излегување со кого и да е !
     
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Предс е сум реална и се трудам повеке дасе смеам но не можам да глумам ако не ми е до смеење не се смеам...
    „Смеењето е заразно,
    можеш да го префатиш како грип.
    Ако денес некој ти се насмевне,
    ќе почнеш да се смееш и ти.“
    – Керен Меклендон-Лауман
    „Насмевката е универзалното добредојде“. – Макс Истман
    „Насмевката не чини ништо, но многу дава. Ги збогатува оние кои ја примаат без да ги осиромаши оние кои ја даваат. Одзема само момент, но сеќавањето од неа понекогаш може да трае засекогаш. Никој не е толку богат или моќен за да може да оди напред без неа и никој не е толку сиромав за да не може да се збогати со нејзина помош. Сепак, насмевката не може да се купи, не може да се бара, позајмува или краде. Таа е без вредност за никого додека не се подари. Некои луѓе се премногу уморни за да се смеат. Ним, подарете им една од вашите насмевки бидејќи никому не му треба насмевка толку многу колку на оној кој нема насмевка да даде.“ – непознат автор
    Несмевката ни ги отвара вратите каде било во светот.Насмевката не ослободува од стрес.Насмевката е здрава.
     
  11. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Боже мој, па секако дека насмевката е од големо значање! :)
    Многу често се смеам иако понекогаш ми доаѓа да плачам, а некогаш да кршам се пред себе, важно се смеам. Тоа ми е како заштита! А кога навистина не ми е до смеење, само си го повторувам моето мото па ќе дадам една фејк насмевка! Знаете навистина помога! ;)
     
  12. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Исполни ја главата со радосни мисли, срцето со мир, добрина, радост, љубов, а устата со насмевки – и се’ ќе биде повторно добро.
     
  13. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    сакам да бидам насмеана секогаш
    ама ако нема причина за да се смеам со насмевка на лицето
    се чуствувам како да сум ратардирана и никогаш не сваќам
    како можи да се смееш а нема причина
    не дека не се смеам секогаш сум позитивна ама така само да си седам и да си се смеам мие малце мрднато
     
  14. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Насмевката ќе ви ги отвори вратите, каде и да сте, на било кој крај на светот. Додека ракувањето и прегратката се разликуваат од култура до култура, насмевката е универзален знак за среќа.

    Постои нешто поважно од тоа што ќе облечете, во ка
    кви потпетици ќе стоите, на кој парфем ќе мирисате...тоа е насмевката. Без неа, секоја свечена тоалета, колку скапоцена и да е, делува сосема просечно и без сјај. Затоа, не одете никаде без насмевка. Причини за тоа има многу. :D :D
     
  15. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Насмевката е една крива линија која може да исправи многу работи..
    Најчитан статус на сите времиња... ахахха :D

    Ајде да не бидам офф но супер е кога се смееме. Се продолжува животот.
    Насмевката е една од најпозитивните работи што човекот може да ја подари на друг.
    Насмевката може да поправи многу работи за кои не се потребни зборови.
    Насмевката е една од првите работи што мажите ја забележуваат кај жените.
    Затоа никогаш не ја заборавајте насмевката. :) :) :) :)
     
  16. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Колку голема моќ има насмевката, мислам дека ништо нема толкава. (Дури и парите одат после неа!)
    Се смеам секојдневно, сакам кога сум виновник за нечија насмевка. Често ми се случува на улица онака автоматски да му се насмеам на некој, посебно на детенце, и чувството кога ќе ти биде искрено возвратена насмевката е прајслес! :) Не знам, јас без насмевка неможам да се замислам. Сите ме знаат како насмеана... Јес да некад не ми е дојдено до смеење баш, ама се наоѓа некој кој ќе ме расположи и после цен ден си сјаам и делам насмевки. :)
     
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Насмевката е единствената крива линија која може да исправи многу нешта ;) :rofl: :rofl: :rofl:

    И да се смеам секогаш,па дури и кога ми е најтешко.Зошто да бидам намуртена кога можам да се смеам?
     
  18. simpaticnaa

    simpaticnaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    684
    јас сум секогаш насмеана и радосна....и кога не ми е до смеење јас ќе се насмеам...бидејќи ден без насмевка е изгубен ден :)
     
  19. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    насмеј се утре ќе те нема :)

    се смејам многу често и сите околу мене што се гледам да ги насмеам несакам тажни лица и тмурни фацки.
     
  20. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Насмевката е единствена крива линија што може да исправи многу нешта :P