Мрсна кожа

Дискусија во 'Лице' започната од Dijana, 10 ноември 2009.

 1. Dijana

  Dijana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2009
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  91
  Пол:
  Женски
  Секој, кој има мрсна кожа знае каква казна е таа. Свети, порите се раширени и многу често се појавуваат акни. Најчесто мрсната кожа се појавува во пубертетот, но кај некои луѓе таа останува за цел живот. На лицето најмрсна е кожата на челото, носот и брадата. Најчесто мрсната кожа се појавува кај оние кои имаат потемна кожа.

  Точно е дека на мрсната кожа се прават помалку брчки, но тоа не ги теши многу оние кои ја имаат.
  Еве неколку совети како да се борите со мрсната кожа:

  1. Внимавајте на храната која ја внесувате. Продуктите што содржат шеќер (бонбони, чоколадо, сладолед и др.) се богати со јаглехидрати и ја активираат работата на лојните жлезди. Оттаму се појавува и досадниот мрсен сјај на лицето. Поради тоа овие храни треба да се избегнуваат.
  2. Навечер чистете го лицето многу внимателно. Преку денот врз него се таложат не само продуктите од работата на лојните жлезди, но и прашина. Лицето треба да се чисти со козметичко млеко и потоа да се премачка со тоник. Полезно е преку денот лицето да се премачкува со сок од лимон.
  3. Мрсната кожа не треба да се мие со жешка вода. Таа помага за активирање на лојните жлезди и со тоа лицето има повеќе сјај.
  4. Два до три пати во седмицата користете пилинг за вашето лице. Така темелно се чистат силно проширените пори, кои се карактеристични за овој тип кожа.
  5. Против проширените пори помагаат различните маски, кои ја регулираат работата на лојните жлезди.
  6. Особено благопријатно влијаат парните бањи. За таа цел во сад со врела вода ставете кесичка со камилица, покријте ја вашата глава со крпа и останете над садот 10-тина минути. Оваа постапка помага за отворање на порите и полесно чистење на комедоните.
  7. Употребувајте козметика која одговара на вашиот тип кожа. Се препорачува да се користат мат пудри.

  Каква козметика вие користите за чистење на лицето? Какви домашни методи користите? Колку пати дневно го миете вашето лице? Со што го миете? Дискутирајте во врска со овие прашања и сигурно заедно ќе стигнете до решение.
   
  На VoodooGirl, katalina, fina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  17
  Јас имам претерано мрсно лице. Го мијам неколку пати во денот и пак свети ;( ;( Најлошото е што ми се прават многу црнки и кога ќе ги исчистам остамуваат широки пори. Во моментот користам Garnier Pure 3 во 1, ама би сакала да пробам и нешто друго. Дајте предлог.......
   
 3. Angiii

  Angiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Ti pomaga li garnier ??
   
 4. red.mari

  red.mari Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  So liceto ne treba da eksperimentirate,osobeno ne so mrsnata zatoa sto moze da nastanat dosta problemi.Bidejki jas sum kozmeticar i kaj mene vo mojot salon imaat dojdeno vakvi slucaevi sto stavale bilo sto na kozata i posle edvaj se oporavija,sekogas sto i da prevzemete da stavite na liceto konsultirajte se so strucno lice,i pocesto prvete tretmani na lice
   
 5. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  12
  red.mari sakam da te prasam nesto jas imam 18 godini i imam pegi vo liceto dali ima nekoj tretman za pegite ili nekoja krem,losion
   
 6. katence4

  katence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  17
  со камилица премачкувај го лицето секоја вечер
   
  На Muffin.Love му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.624
  со согласувам со katence4 и обавезно користи камена пудра, камената пудра на Менхетен е добра.
   
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  еве од мене предлог појди на http://www.nivea.com и види ги производите за мрсна кожа кои што треба да ги купиш еве конкретно страната http://www2.nivea.hr/rp2/advice/sun/ind ... _index.php со пјур ефектот мислам дека ке има резултати поззз :)
   
 9. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  17
  Во почетокот ми помагаше многу, можеби поради тоа што другите козметички продукти што ги користев претходно не ми помагаа воопшто.

  Но, сега како да се намалува ефектот. :?
   
 10. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  И јас имам мрсно лице рутината секој ден ми е чистење со тоник наутро со пена за чистење од oriflame потоа користам маски пилинзи некои домашни некои купени користам и секогаш кога ми испаѓаат мозолчиња користам гел крема на гарниер и скинорен кремата многу помага.Тоа е тоа,мора да се пази чува и што уште не.Колку им завидувам на оние со чиста кожа... ахх
   
 11. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  ахх кој не им завидува.. сите сакаме чисто лице без црнки, акни, флеки, мрсна кожа... :?
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Irena93

  Irena93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Леле и јас си го иам овој проблем претерано масна кожа. дерматологот ми кажа дека е наследно и нема бегање цел живот ќе си го носам :( Иначе користам пилинг од Нивеа секоја вечер и една крема француска крема Бореаде на почетокот ми помагаше ама сега слабо. Лошото во масната кожа е во тоа што колку и да ставаш креми против масна кожа уше толку ти се масти и стануваш зависен од тие креми ;( Али ајде ко што ми вика дерматологот на стари години ќе се радувам што иам ваква кожа :D
   
 13. anence26

  anence26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  of lele jas imam mn mn mnnnnnnnnn mrsno lice,.. I neznam sea so da praam a sto uste ne sum probala :(
   
 14. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  34
  И јас имам мрсна кожа :worried:, многу ме нервира, свети се појавуваат акни и црнки :evil:
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  И јас имам мрсна кожа , за жал :(
   
 16. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  ах и јас имам мрсна кожа...
   
 17. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  337
  и јас сум во вашето друштво имам мрсна кожа и лицето ми беше со акни токму поради тоа......само миењето со сапун ми делува малку да ми биде суво а никаква крема не користам,ми е страв повеќе да не ми биде мрсна кожата
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. M-a-j-a

  M-a-j-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  За мрсна кожа можете лицето да го триете со домат или доматот да го исечете на кришки и да го распоредите на лице. Оставете 20 мин и измијте со млака вода.
   
 19. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  315
  а како доматите помагаат на лицето?Што функција имаат?
   
 20. M-a-j-a

  M-a-j-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Вчера барав маски за комбинирана кожа и случајно ја видов оваа. Пишуеше дека е за мрсна, а како помагаа доматите не пишуеше. За да ти одговорим на прашањево барав на интернет најдов дека доматите содржа аха киселини кои и ја враќаат природната пх рамнотежа на кожата. А исто таке на интернет имаше појќе маски за мрсна кожа што содржа домати и на сите пишуе дека се добри за мрсна кожа.