1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музеи

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Gordana10, 16 јули 2011.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Дали често одите во музеи? Кои изложби сте ги посетиле, какви се вашите впечатоци од истите?
   
 2. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.203
  Допаѓања:
  21.401
  Одам често во Музеи, и последен го посетив Музејот на Холокаустот... Може многу да се научи и го препорачувам на сите!
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Како мала одев доста почесто. Не затоа што сакав, туку морав.
  Екскурзиите кои нашето училиште ги организираше од прво до четврто се сведуваа токму на тоа.
  Сум била во неколку, а да ме праша некој што знам, и како било поим немам. Единствено што имам во главата е избледени слики, и неколку носји од разни подрачја.
  На страна од Македонија, сум била во музеј во Бугарија, исто многу мала и најскоро време во Каиро. Тоа веќе го паметам. :)
   
 4. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Музејот на современа уметност ми е еден од најчесто посетуваните. Сум немала прилика да посетам музеј во странство, за жал. Ама овој музеј ми остана во срце уште како помала, кога одевме таму после часови и сликавме со саати под надзор на кустосот Бети.

  Втор омилен музеј ми е природно-научниот, иако одамна не сум била таму. Последен пат кога бев малку се згрозив зошто скоро сите на шумски животни што се изложени им се гледаат дупките од куршумите што ги убиле.
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Музеј на македонската борба за државност и самостојност

  Дали сте биле во новиот музеј на македонската борба за државност и самостојност, и како сте задоволни?
  Јас до сега сум била 5 пати. Навистина е прекрасно немам зборови, редно беше и кај нас да се направи нешто вакво, ако не за друго народов има барем убава историја да се изнаслуша и да се соживее со минатото.Јас искрено првиот пат кога бев, кога излегов после саат и нешто бев збунета, бидејќи од реалноста која е претставена имав осет како да бев вратена во времето.
  Само ќе речам едно гооолемо браво :clap: и одам повторно штом ќе дојдат новите восочни фигури.
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Се уште не сум го видела ама во блиска иднина ќе биде. Сликите ги црташе сликар од мојот град а на едната слика таа што е 10*12м мислам дека беше каде што е насликано заседанието е со реални ликови кои потсетуваат на Гоце, Даме....(епа не ви откривам ;) )
  Инаку имам посетено неколку музеи, се разбира додека имам патувано надвор од државата. Најсилен впечаток ми остави музејот на Gaudi и Dali.
   
 7. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  655
  Пол:
  Женски
  Ги посетувам музеите ретко ама кога ги посетувам одбирам да биде квалитетно тоа што ќе го посетам .
   
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Па добри 3 години немам отидено во музеј.
  Сакам да го посетам ново отворениот музеј на македонската борба за самостојност.
  Кога и да сум излезена си викам ајде наредниот пат, ајде наредниот.. И се некад нешто ми искрснува и не сум дошла до можност да поминам таму.
  Се надевам дека во скоро време ќе биде и тоа. |(

  Инаку сакам да одам во музеи, љубопитна сум и сакам да видам што како :D
   
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Стигнале новите восочни фигури,така да му се токмам да одам :)
   
 10. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Ги посетувам музеите многу ретко.
   
 11. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Бидејќи завршив во Уметничко, скоро секој ден одевме во музеи, но и од порано многу сакав да одам.
  Пследно бев во мала станица на изложба на применета графика пред околу месец дена :)
   
 12. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Имам посетено еден музеј во Крушево како помала,Музејот на НОБ во Кичево,и музејот во Охрид.Сакам да посетувам музеи.Многу сакам да го посетам музејот на Холокаустот.Инаку многу сакам да посетувам музеи.
  А што се однесува до изложбите.Ги имам посетено сите изложби што биле во нашиот град.Сакам да ги посетувам.Последно бев на изложбата од Цветин - 21 Цвеќе за мирот. Мислам се викаше. :lol: :lol:
   
 13. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.420
  Допаѓања:
  31.812
  Пол:
  Женски
  Јас многу сакам по историски места да одам,а посебно во музеите....
  Во музејот во Битола имам одено неколку пати,бев на концерт еднаш таму во пациото,па бев онака на посета,па и бев на натпревар по историја!
  Мислам дека треба некако да се збогати со повеќе артефакти,а и турските туристи најмногу ни го посетуваат бидејќи музејот беше военото училиште во кое учеше Ататурк.
  Имам желба да го посетам музејот на Холокаустот во Скопје,а имам одено во музејот на Мајка Тереза во Скопје...
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.389
  Пол:
  Женски
  Во моја 21 година имам појдено во музеј околу 4 пати. Би сакала почесто да одам но никако да се договориме со некој...
   
 15. carver91

  carver91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2016
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  126
  Пол:
  Женски