1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музеи

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Gordana10, 16 јули 2011.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Дали често одите во музеи? Кои изложби сте ги посетиле, какви се вашите впечатоци од истите?
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    Одам често во Музеи, и последен го посетив Музејот на Холокаустот... Може многу да се научи и го препорачувам на сите!
     
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Како мала одев доста почесто. Не затоа што сакав, туку морав.
    Екскурзиите кои нашето училиште ги организираше од прво до четврто се сведуваа токму на тоа.
    Сум била во неколку, а да ме праша некој што знам, и како било поим немам. Единствено што имам во главата е избледени слики, и неколку носји од разни подрачја.
    На страна од Македонија, сум била во музеј во Бугарија, исто многу мала и најскоро време во Каиро. Тоа веќе го паметам. :)
     
  4. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Музејот на современа уметност ми е еден од најчесто посетуваните. Сум немала прилика да посетам музеј во странство, за жал. Ама овој музеј ми остана во срце уште како помала, кога одевме таму после часови и сликавме со саати под надзор на кустосот Бети.

    Втор омилен музеј ми е природно-научниот, иако одамна не сум била таму. Последен пат кога бев малку се згрозив зошто скоро сите на шумски животни што се изложени им се гледаат дупките од куршумите што ги убиле.
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Музеј на македонската борба за државност и самостојност

    Дали сте биле во новиот музеј на македонската борба за државност и самостојност, и како сте задоволни?
    Јас до сега сум била 5 пати. Навистина е прекрасно немам зборови, редно беше и кај нас да се направи нешто вакво, ако не за друго народов има барем убава историја да се изнаслуша и да се соживее со минатото.Јас искрено првиот пат кога бев, кога излегов после саат и нешто бев збунета, бидејќи од реалноста која е претставена имав осет како да бев вратена во времето.
    Само ќе речам едно гооолемо браво :clap: и одам повторно штом ќе дојдат новите восочни фигури.
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Се уште не сум го видела ама во блиска иднина ќе биде. Сликите ги црташе сликар од мојот град а на едната слика таа што е 10*12м мислам дека беше каде што е насликано заседанието е со реални ликови кои потсетуваат на Гоце, Даме....(епа не ви откривам ;) )
    Инаку имам посетено неколку музеи, се разбира додека имам патувано надвор од државата. Најсилен впечаток ми остави музејот на Gaudi и Dali.
     
  7. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Ги посетувам музеите ретко ама кога ги посетувам одбирам да биде квалитетно тоа што ќе го посетам .
     
  8. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Па добри 3 години немам отидено во музеј.
    Сакам да го посетам ново отворениот музеј на македонската борба за самостојност.
    Кога и да сум излезена си викам ајде наредниот пат, ајде наредниот.. И се некад нешто ми искрснува и не сум дошла до можност да поминам таму.
    Се надевам дека во скоро време ќе биде и тоа. |(

    Инаку сакам да одам во музеи, љубопитна сум и сакам да видам што како :D
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Стигнале новите восочни фигури,така да му се токмам да одам :)
     
  10. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Ги посетувам музеите многу ретко.
     
  11. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Бидејќи завршив во Уметничко, скоро секој ден одевме во музеи, но и од порано многу сакав да одам.
    Пследно бев во мала станица на изложба на применета графика пред околу месец дена :)
     
  12. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Имам посетено еден музеј во Крушево како помала,Музејот на НОБ во Кичево,и музејот во Охрид.Сакам да посетувам музеи.Многу сакам да го посетам музејот на Холокаустот.Инаку многу сакам да посетувам музеи.
    А што се однесува до изложбите.Ги имам посетено сите изложби што биле во нашиот град.Сакам да ги посетувам.Последно бев на изложбата од Цветин - 21 Цвеќе за мирот. Мислам се викаше. :lol: :lol:
     
  13. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакам по историски места да одам,а посебно во музеите....
    Во музејот во Битола имам одено неколку пати,бев на концерт еднаш таму во пациото,па бев онака на посета,па и бев на натпревар по историја!
    Мислам дека треба некако да се збогати со повеќе артефакти,а и турските туристи најмногу ни го посетуваат бидејќи музејот беше военото училиште во кое учеше Ататурк.
    Имам желба да го посетам музејот на Холокаустот во Скопје,а имам одено во музејот на Мајка Тереза во Скопје...
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Во моја 21 година имам појдено во музеј околу 4 пати. Би сакала почесто да одам но никако да се договориме со некој...
     
  15. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    196
    Пол:
    Женски