1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мукозен чеп

Дискусија во 'Бременост' започната од Keti30, 18 ноември 2013.

 1. Keti30

  Keti30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Цервиксот или вратот на матката е долниот, тесен дел од матката, кој завршува во вагиналиот канал. Цервиксот има мал отвор, низ кој може да влезе спермата и да истече менструалната крв. Кога ќе дојде до бременост, отворот на цервиксот се затвора со секрети. Секретите формираат така наречен мукозен чеп. Затварањето на отворот на цервиксот се прави со цел бебето да се заштити од разни инфекции, кои би можеле да навлезат преку него во матката.

  Во текот на бременоста цервиксот треба да биде издолжен, тврд и затворен се до крајот на бременоста. Кон крајот на бременста цервиксот омекнува, се скратува и мукозниот чеп, кој дотогаш го затворал паѓа. Тоа е припрема за породувањето.


  Ова е накратко во врска со мукозниот чеп :) ...во првата бременост не го осетив,можеби дека ми пукна водењакот,со втората ми падна 4ри дена пред пораѓај а со третава денеска околу пладне,па сега со Господ напред,очекуваме болки и да си се гушнеме со бебушот :)

  Ме интересираат и другите искуства,ајде мамички ако сакате споделете со сите нас...дали го забележавте и ако да Колку време пред породување ви паднал мукозниот чеп од матката?

  п.с. ја свртев целата тема Бременост и не најдов ваква тема,исто и на брзо пребарување,а ако ја има јас се извинувам и ќе ве молам да ме упатите на правата тема и соодветно да ја префрлите оваа или избришете :)
   
  На Mom_3, buba4e89, Dr.Zzz и 3 други им се допаѓа ова.
 2. zazarsko

  zazarsko Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2012
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  122
  А како изгледа тој Чеп, јас утрото пред да се породам на бришење имав како парталче бело прање и тоа со млечно бела боја и во него како конец крв, :?: е сега тоа е тоа или е нешто друго? :!:
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.854
  Допаѓања:
  28.347
  Пол:
  Женски
  Тоа е мукозен чеп. Тогаш си почнала да се отвораш. Дента пред да се породам и јас забележав таков исцедок. Кога отидов на ГАк, сестрата ме праша дали сум имала некаков исцедок. Јас и кажав дека имав лигава крв и таа ми рече дека тогаш сум почнала да се отворам.
   
  На buba4e89 и Dr.Zzz им се допаѓа ова.
 4. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Со паѓањето на мукозниот чеп почнува породувањето :) не отварањето. Јас бев отворена малку уште од крај на 8-ми месец, ама чепот ми падна некаде 24 часа пред да се породам, точно на терминот. Значи, не е баш како чеп :D , туку е како слуз со крв, не е голема количина и тој всушност е заштитата на матката за време на бременоста.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.463
  Допаѓања:
  100.664
  Пол:
  Женски
  Јас пред да се породам не видов никаков чеп. Само водењакот ми пукна дома и знаев дека е дојден денот Д :)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  475
  На овие часовите за бремени жени во ГАК ни кажаа дека погоелмиот број од трудници не ни го гледаат мукозниот чеп кога ќе им падне.
  Кога се на бокс, за време на пораѓај, најчесто тогаш паѓал.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Мене ми испадна, тоа е како лигав розевкас секрет - така би го познала.
   
 8. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.877
  Пол:
  Женски
  Јас не забележав ништо,или ото се порпдив два дена по пукање на водата :^)
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.854
  Допаѓања:
  28.347
  Пол:
  Женски
  На мене мукозниот чеп ми падна во болница. Отидов до WC да мочам и откако се избришав, на хартијата видов лигава крв.
   
 10. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  A da ti e cerviksot 2 do 3 santima. Otprilika koga e mozen poragaj ?
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.629
  Па тоа е "скоро нормално" :)
   
  На Pepa B.. и danichap им се допаѓа ова.
 12. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.991
  Допаѓања:
  66.488
  Уште ли не си породена?
  Колку прсти си отворена?
  Провокација не ти дадоа?
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Ne. Doma me pustija. A sega primetuvam zgolemen iscedok.
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.629
  Мене докторит ми рече чепот е како лигава маса, а често може да има примеси на крв заради пукање на капилари.
   
  На buba4e89, mal.ecka и Mari* им се допаѓа ова.
 15. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Bas taka mi e deneska. Ligava tecnost
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.629
  Ако не е како редовен секрет, тоа е тоа. Ако не, чекај :)
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.707
  Допаѓања:
  45.443
  Пол:
  Женски
  Јас по два пати на ден сигурно приметувам жолт исцедок,мислам дека уште се топи чепот :wasntme:
  На неколку пати беа големи парчиња а рест по малку
   
  На Troi, Pepa B.. и kukla21 им се допаѓа ова.
 18. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Se razlikuva od redoven sekret
   
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.629
  Тоа е тоа. Се ближи времето :inlove:
   
  На orhideea, Mari* и Pepa B.. им се допаѓа ова.
 20. Pepa B..

  Pepa B.. Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  677
  Пол:
  Женски
  Kako parcinja e. Sabajle vaginalen pregled i od togas pointenzivvno e
   
  На Mari* и kukla21 им се допаѓа ова.