1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Муслимански машки и женски имиња

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од girl-miri, 7 септември 2012.

 1. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Незнам дали ја има или не темава али еве јас од потреба ке направам тема за муслимански маски и женски имиња :)
  кои имиња ги знаете и кои ви се убави слободно сите писете ги тука... :)
  фала и поздрав :hai: :)
   
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Муслимански маски&женски имиња?.

  Кај муслиманските имиња пред се ми се допаѓа што скоро сите имаат некакво значење.
  Машки незнам баш каков е изборот , но за женски еве неколку предлози:
  Биба-сакана, драга,мила
  Дила-праведна
  Ајла-расветлена од Месечината
  Амина-сигурна, вредна
  Хана-царица, владетелка
   
  На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  8.925
  Пол:
  Женски
  Муслимански маски&женски имиња?.

  Еве неколку што најдов по интернетов и некои што ги знам. Се надевам ќе ви се допаднат :)
  Женски: Амира, Ајше, Мелек, Мерием, Амелиа, Алиа, Ава, Амира, Аиза, Сана, Лаиба, Сабрина, Амине, Хана, Фаиза, Фатима, Алмедина, Елиза, Зара, Лијана, Фарија, Јасмин, Алиа, Сафиа, Михримах, ... и многу други.

  Машки: Мухамед, Амир, Хамза, Али, Осман, Имран, Рефат, Адријан, Харис, Ибрахим, Мустафа, Хасан, Ахмед, Мукрем, Малик, Јусуф, Гулаб, Исир, Емин....

  Еве тука имате значење на имињата на англиски, јас од тука ги вадев попознатите. :)
  http://www.names4muslims.com/popular-na ... y=&page=30
   
 4. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  Муслимански маски&женски имиња?.

  женско - Хана
  машко - Ерик

  многу ми се убави :)
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Муслимански маски&женски имиња?.

  Од женските познавам личности кои се викаат:Ава(Хава), Алмедина, Адемина, Селимка, Мерима, Ханифа, Мелек, Џејлан и други не ми текнуваат во моментов.
  Од машките познавам :Рефат, Адријан, Армин, Акија, Џевад, Нехат, Сеид, Аднан, Ибраим и други.
   
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  Mене многу ми се свиѓа Aделина и доронтина од Aлбанските имиња :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Муслиманските имиња потекнуваат од арапскиот јазик.
  Тоа не е муслиманско име туку име од нордијските пагански религии и значи Вечен.
  Внимавајте, темата не се албански имиња туку муслимански имиња. Не се сите албанци муслимани, има и католици и православни. Имињата кои ти ги наведе се среќаваат претежно кај албанците христијани, а самите имиња имаат старогрчко потекло, не арапско.
   
  На flowerred, Emotional123, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  3нам дека влечат грчко потекло, ама не сум сретнала до сега грќиња со вакво име :) A Aлбанки муслиманки да, многу од нив вака се викаат :)
   
 9. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  468
  Има многу Аделини во Бугарија.

  А Ерик воопшто не е од муслиманско (арапско) потекло.
   
  На Twinkles и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 10. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  Добро, може не се Муслимански имиња, ама се измеѓу, значи сите ги користиме, и ние и муслиманите.
  Така да не гледам зашто да не се во оваа тема?
  Еве пример Сара и ние и муслиманите го имаат, или па Денис :)
   
  На flowerred му/ѝ се допаѓа ова.
 11. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Но ако се оди по таа логика тогаш и Никола и Томе (има албанци кои се викаат така) се муслимански имиња. Можеби темата би била попрецизна ако би била насловена како: арапски имиња.
   
 12. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.886
  Допаѓања:
  4.891
  Пол:
  Женски
  Па незнам баш колку се муслимански но познавам многу личности муслимани со вакви имиња.
  Женски:Семра,Сабина,Беатриса,Ава,Мејрем,Мерима,Миниза,Севим\a,Фатима,Џенифер,Фиктера,Џејлан,Лејла,Мелек,Беазе,Амра,Алма,Емина,Џениса,Седеф,Емина,Сеадета...

  Maшки: Фадил,Јасмин,Сенат,Сејнур,Беџет,Абид,Ердован,Мухамед,Мустафа,Асан,Рамазан,Халил,Сафет....
   
 13. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  A Hикола и Tоме се Aлбанци Mуслимани или? :D
  Mислам дека нема зашто да не стои меѓународно име во темава, значи не мора да се пишува само чисто Mуслимански Aрапски имиња. :) Jас си кажав кои ми се допаѓаат што сум ги сретнала кај муслиманите, а не кај нас :?: .
   
  На LaBella му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.125
  Семра Анарма Селда Јустра Хитам Лејла Хава Азра Селма Алмира Алмедина Инес Ајше Ѓулшен Азизе Мелиха Мелиса Медиха Сенида Фатиме Аниса Аида Амра Ениса Емине Емел Ајхан Мерјем Перјан Бегуша Амра Ајсел Дерја Аделина Шенај Ајла Кадруша Есма итн.

  Мухамед Халид Семир Мехмет Мустафа Ахмед Аднан Амил Ибрахим Исмаил Бајрам Али Енис Самир Амер Демиралија Анел Шабан Едис Омер Мурат Ерол Сабит Асрет Амел Асим Назиф Сенат Кадир Абдула Арбен Фикрет Нијаз Махир Харис Анес Имран Имер итн.
   
  На Meli97 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  1.183
  Допаѓања:
  7.754
  Фатима, Селма, Сенада, Амела, Сабина, Азра, Емина, Лејла
  Орхан, Мирсад, Дениз, Мустафа, Имер, Едис, Един, Омер
   
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  темата е за муслимански не се само во арабија муслимани...знаЧи нема потреба од менување на темата :)
  сите сто ги имате сретнато сите муслимански имиња маски и женски :)
   
 17. sweet.star

  sweet.star Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  47
  Знам мн имиња,ама познавам неколку такви.
  Пр: Лејла,Ениса,Аниса,Селма,Ајше и Шевген мислам има личности што ги знам со овие имиња
  Денис,Амар,Мирсат,Фјорим,Бејтула од машките знам исто така мн имиња,ама лично само овие ги познавам.. :)
   
 18. antonina

  antonina Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  809
  Пол:
  Женски
  Нил, Лејла, Мелек, Хана, Зара, Дениз. Убави се :)
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  153
  Пол:
  Женски
  Tуана и Ерина мислам дека се некоја помодерна варијанта ама многу ми се допаднаа. :)
   
 20. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Не реков дека се само во Арабија муслимани, туку сакав да се прецизираат работите - бидејќи темата е како што и самата велиш за муслимански имиња.

  Муслиманските имиња се изведени од арапскиот јазик, и секое име има некакво значење. Во примерот погоре беше наведено името Денис Тоа не е ниту арапско ниту муслиманско име, туку француско и има врска со Св.Денис кој живеел околу 3-ти век н.е. Инаку самото име Денис пак потекнува од старогрчкото име Дионис - име на старо паганско божество во античка Грција. Нешто сосема е друго името Дениз - Deniz кое по потекло е турско т.е. доаѓа од турската древна митологија од времето на Огуз-кан.
   
  На E...V...I...L му/ѝ се допаѓа ова.