1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Навреди и насилство од професори кон ученици

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lady D ❤️, 4 јануари 2021.

  1. noteforself

    noteforself Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    375
    Пол:
    Женски
    Во право си. Поради тоа што во основно ниту еден наставник не реагираше, и ден денес сум срамежлива и повлечена. Пет години, а можеби и повеќе, соучениците ме исмејуваа, се сеќавам дури и со стол ме удрија. Повеќе пати разговарав со класната, а и со другите наставници, но, на никој не му беше гајле. Впрочем и некои од наставниците на часовите или ме исмејуваа заедно со соучениците или ќутеа, како воопшто ништо да не се случува. Знаејќи го мојот проблем, уште полошо ми правеа. Освен да стиснам заби и да се стрпам до полуматура, друг излез немав.
     
    На Leat, Ugly Duckling и astrophile им се допаѓа ова.
  2. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Najgolem del od ismevanite souchenici chekaat da zavrshi godinata ili osnovno/ sredno. No toa ne e reshenie. Nikoj ne se zaprashuva kako ke vlijae toa ismejuvanje vrz deteto. Na nikoj ne mu e gajle. Pa i profesorite se vkluchile. Sramota. Kaj mene vo sredno, eden uchenik besbe ismejuvan od povekjeto vo klasot zaradi toa shro beshe podgrbaven. Duri i go udiraa. Misleshe deka reshenie ke e ako se prefrli vo drugo uchilishte, pa beshe tamu 1 den da vidi kako e,no tamu ne mu se dopadna i se vrati kaj nas vo drug klas. I profesorite togash pochnaa da go ismejuvaat. Neka im sluzhi na chest, frustraciite gi vadat na nekoj poslab od niv. Psihijatriski sluchai.
     
    На WaitTillTheEnd, Leat, astrophile и 3 други им се допаѓа ова.
  3. mesecar

    mesecar Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2020
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Машки
    Јас во средно немав индивидуално такви проблеми од професорки и професори, малку имав со некои соученици. Но од втора година имавме класна лавица, таа многу ме заштити кога дозна за еден инцидент со соученик. Имавме млад професор кој секој час се зафркаваше премногу, дури и до навреди доаѓаше со некои ученици и од него речиси нишро не научивме, предаваше стручен предмет.
     
  4. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.472
    Допаѓања:
    41.686
    Пол:
    Женски
    Напишав во другата тема, ќе пишам и тука. Никогаш не сум имала храброст да поразговарам со некој на темата. Случајот ми е сличен како на @noteforself.

    И ден денес ми се белег зборовите на тој еден. Секогаш кога треба да донесам одлука ме спречува помислата дека сум неспособна.
    Поради промена на местото на живеење, некаде на пола од основно сменив и училиште. Секогаш сум повлечена и тивка, тогаш уште повеќе. Знам дека и соучениците на почеток не ме прифтија. Поради сето тоа имав период од една година кога попуштив и во учењето. Тука се вмеша и ТОЈ, не би да навлегувам во точните зборови кои ги добивав, ги паметам убаво, не сум злопамтило, само боли.
    Беше професор од таа стара генерација (не смеевме со пуштена коса, лакирани нокти, униформа, да станиш да речиш добар ден и слично). Се сеќавам дека ако не знаевме одговор на прашање не оставаше цел час да стоиме за да ни слезела крвта во нозете, посекако сме немале мозок. Девојчињата ги кубеше за коса, а машките ги маваше со дневникот по глава. Одењето на час кај него беше измачување, а и општо годините во тоа школо се хорор на кој не сакам да се сеќавам.
    Мислењево ми испадна ко исповед. :wasntme:

    Сакав само да ве охрабрам, да побарате помош од родител, класен, друг професор...да не дозволите некој да се изживува на вас или на вашето дете.

    Добар професор би сфатил дека нешто не е во ред со ученикот и би се обидел да помогни. Добар професор ќе најди начин да допри и до незаинтересиран ученик. Добар професор нема да покажи сила за да го паметиме цел живот, ќе сака да биде запаметен по добро.

    Мора да има некоја промена, професорите се од клучно значење за развојот на децата. Знам дека ако имам мое дете би го советувала секогаш да има доверба и да ми кажи ако има ваков проблем.
     
    На LejlaD, WaitTillTheEnd, Leat и 6 други им се допаѓа ова.
  5. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Имавме и ние во средно една така малце откачена професорка. Во главно океј беше, но на моменти не знаеше да се контролира и вреѓаше. На мојата тогашна нај. другарка дека има малце специфично презиме пред сите и кажа " Аа тебе што многу те драпале " :|
    Ние другарките секако станавме да ја браниме, она и по нас удри вреѓање и ние 4 правец кај директорката. Не се сеќавам после тоа што се деси|(

    Сметам дека и професорите и учениците треба да се однесуваат со почит едни спрема други. Пред недела дена брат ми исто имаше мала кавга со неговата професорка, оти нели деца, и си праќаат секакви четови и скрин шотови.
    Брат ми колку е мирен и му беше криво оти го наместија почнал да плаче и се исклучи од онлине наставата.
    Лично слушнав кога професорката рече " Деца срам да ви е, го расплакавте детето а знам дека не е само он крив" .
    После се јави кај мајка ми и се извини бидејќи не го прашала прво што се десило туку малце го нападнала пред другарите.. Навистина испадна фер професорката, барем ете се извини..
     
    На GirlRose, Lady D ❤️ и mode-kristina им се допаѓа ова.
  6. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    What?!?!?!?!?!?!?
    Ovde imalo i fizichko nasilstvo od strana na profesorot. Omg
    Ovoj profesor izgleda e avstralopitekus, ako voopshto uspeal da stigne do toa so evolucija. Zgrozena sum od ova sho go prochitav. Ne dozvoluvajte vie ili vashe dete da trpi nasilstvo, posledicite od toa se golemi podocna.
     
    На Leat, mode-kristina, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Да не е Дрпљанин презимето? :tmi:
     
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    Дааа :whew::D
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.775
    Пол:
    Женски
    Абе Вајлд какви службени канали, какви изјави, каква архива.
    Кај може деца на возраст од основно да знаат каде да пријават и што точно да направат кога некој што не заслужил да се нарекува себеси ни човек си земал за право да им покажува сила или да ги навредува?
    Сите знаеме сега како повозрасни што треба да се стори, ама тогаш ретко кое дете се спротивставувало на наставник, па колку и да било во право. Ако зборуваш за преземање акција од страна на самиот наставен кадар (класни раководители) и родители, секако дека треба да се во улога на заштитувачи. Но, сепак првин треба детето да има храброст да се пожали, а повеќето само премолчуваат.

    Во основно имавме една наставничка за која се зборуваше дека некогаш удирала.
    Не можев да верувам дека е така и дека не е избркана од работа, сè додека не се случи на час поради сосем банална причина (не дека постои оправдана) да ѝ удри шлаканица на соученичка пред цел клас.
    Не дека помалку ќе ја болеше ако ја удреше насамо, всушност и подобро беше што имаше сведоци.
    Сите шокирано ја гледавме, мене ме здоболи образ и ме зафати ужас, а не пак неа. Во моментот бев стаписана и не знаев што да направам, но откако заврши часот отидов кај школската да ѝ речам да отидеме кај училишниот психолог и да ја раскажеме случката. Девојчето беше толку засрамено (иако немаше за што таа да се срами), толку исплашено да не ѝ намали оценка, толку повредено од сето тоа, што никако не прифаќаше да се обратиме кај училишен психолог и педагог. Јас не преземав сама одговорност да одам и да кажам, бидејќи најверојатно ќе бев демантирана од цел клас поради она „нема што да се мешам“. И така си остана работната позиција на наставничката недопрена, исто како и нејзината репутација на квалитетен педагог од старата генерација.

    Јас лично сум имала само една случка на навреда од професорка, но и таа не требаше да се случи.
    Настанот беше во 4-та година во средно, кај професорка која јас лично не ја сакав многу зошто и пред случката имаше однос кон учениците кој не смее да си го дозволи некој кој треба да пренесе знаење.
    Сепак, иако никогаш не ми беше омилена, покажував почит и апсолутно секогаш ја следев што зборува.
    На еден од часовите, дојде нешто нафурана без врска и правеше муабет што си немаше никаква поврзаност ниту со предавање, ниту со било што кое би нè интересирало како ученици, едноставно си раскажуваше лични проблеми како што си правеше во 70 посто од времето. Во еден момент ѝ западна погледот на мене и ми се обрати со прашање кое беше навредливо и секако ме затекна. Одговорив, иако не заслужи и си излегов од час. Ништо од ова не кажав на класен час, бидејќи знаев дека имам само уште неколку часа до крај со неа. Меѓутоа се случи понатака со неа уште еден конфликт, повторно поради нејзино непрофесионално однесување. Ми дојде преку глава и не го испочитував тоа што ми го кажа. Не направив ништо посебно затоа што за мене таа веќе не постоеше, ама од денешен аспект сметам дека можеби требаше да ја има на дневен ред на наставнички совет, макар што чисто се сомневам дека нешто ќе ѝ беше посочено, скратено од плата или дека ќе добиеше било каква опомена.

    Живееме во едно такво мизерно државиче, што способни се и најголеми дебили да ги стават професори.
    Во институции во кои се гради иднината на општеството, се случува најголемиот дебакл и циркуз.
    Жал ми е што со тек на време ова станува и правило, а не исклучок.
    Тажна, тажна Македонијо.
     
    Последна измена: 6 јануари 2021
    На WaitTillTheEnd, RainBow, mode-kristina и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Apsolutno se soglasuvam. Zhrtvite na buling, bez razlika dali od strana na profesorite ili souchenicite sekogash premolchuvaat i chuvstuvaat sram, iako nema za shto da se sramat, tokmu sprotivno treba da e. Posebno koga stanuva zbor za navreda od profesor, nikoj ne prijavuva:
    1. Ili deteto e malo i ne znae shto da prezeme
    2. Ili se srami od nastanot
    3. Ili se plashi od pogolemi posledici
    A profesorite prodozhuvaat da si odat na rabota bez da odgovaraat za toa shto storile. Kako shto gi izbrkale uchenicite shto pcuele na nastava, shto se soglasuvam deka treba da bidat sankcionirani, taka i profesorite treba da se sankcioniraat za nedolichno odnesuvanje. Drug problem e shto nekoi uchenichki se oblekuvale nedolichno vo moeto uchilishte, pa im beshe posocheno da se oblekuvaat pristojno i toa e vo red. No edna profesorka doagjashe so mini i chizmi do nad kolena, so mn shiroko dekolte i toa ne e pristojno, nea nikoj nishto ne i kazhal, pa ednash ne ja vidovme pristojno oblechena. I posle ke rechat mladite nevospitani, nedolichno se odnesuvaat i oblekuvaat...pa ne treba da se chudat od kade toa doagja.
     
    На Leat, mode-kristina и Just.do.it им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Родителите/старателите, не децата.
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Лично не сум имала проблем со навредување и слично од страна на професор. Памтам во основно учителката од 1-4то одд имаше навика да ги тегне за уши тие што не напишале домашно. Некои од тие деца беа сиромашни, без родителска грижа итн. Ама тоа беше друго време, сега мислам дека работите се доста променети, сите деца се со телефони и општо се послободни. Во семејство имам двајца професори. Свекрва ми пие диазепам од децата, зашто се многу немирни. Мислев дека е завршено времето на малтретирање ученици, сега ми се чини дека наставниците се во далеку понезавидна ситуација.
     
    На astrophile му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.767
    Допаѓања:
    259.706
    Во основно, 1-4то имав наставничка што кубеше, тепаше по раце со линијар и тегнеше уши. И бркаше деца дома да си одат, деца 6-9 годишни.

    Во средно имав професорка по македонски која искрено ме мразеше, но не само мене :D
    Сите писмени 5ка, сите усни испрашувања 2ка.
    А јас омилен предмет нејзиниот. Ако нешто нејасно беше и ја прашаме - јас овде кажувам што се учи.
    Навреди од типот - само за келнерки ве бива, не сте вие за овде туку за средно со 2 години некое, ни за во ветеринарно не сте неписмени едни.. итн.

    Морам само да ја спомнам Рилкова, кој ја знае-знае, не вреѓаше таа, ама такво проклето суштество еднаш се раѓа.

    На факс беше скроз друго, имаше и поарогантни, ама не да вреѓаат и сл.
     
  14. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Јас конкретно, не сум имала таков случај во текот на моето образование, ама сум била сведок кон други мои соученици.
    Незгодно е што и кога ќе го пријавиш кај директорот, ти ќе го извлечеш подебелиот крај.
    Пријавениот наставник/професор ќе ти се одмаздува преку оцените, па ќе те зезне комплетно. Знам од искуство :D
     
    На mode-kristina, Ugly Duckling и Lady D ❤️ им се допаѓа ова.
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.088
    Пол:
    Женски
    Не велам дека нема наставници што се малтретирани од страна на учениците, напротив, има многу и на такви ситуации бев сведок. Но, дека наставниците што малтретираат и навредуваат ученици се помалку, не се согласувам. И нив ги има во голем број. Лесно е да се каже „Пријави“, ама колку функционираат институциите кај нас? Воопшто не функционираат. Да, има родителски средби, ама неретко истите не можат да дојат до збор. И да се пожалат родителите од тој одреден професор што навредува, ќе се промени ли истиот тој? Не. Ќе ти се одмаздува со намалување оцени.

    Добро ќе беше да им беше ВПШ. На некои им е пеТагошки фаЛКутет.
     
    На Bezimenka90, astrophile, Lady D ❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.195
    Пол:
    Женски
    Го прочита ли овој дел од мислењето?
    Треба да функционира системот прво, да не дозволи такви да се вработуваат во образованието, а не да се дојде до ситуација детето да се најде во состојба да мора да кажува, пријавува... Наставникот е во далеку помоќна положба и нормално дека не сака детето да се најде како предмет на одмазда потоа.
    Ама, за жал, не да сме далеку од тоа... И кога е пријавено па пак не функционира системот.

    Јас кога бев основно имавме една одвратна наставничка, нема друг збор едноставно, осакати генерации и генерации. Не да се реагираше, петиции се потпишуваа, ама не ја избркаа, имаше некои тешки врски во тогашната владејачка партија. Остана додека не умре да малтретира деца. Како се дереше, урлаше, имаше омраза према децата, ама баш така, омраза. Кога се раздра еднаш на едно девојче, што одиш мори така како посрана, гомна да не имаш у гаќите? Со тие зборови.
    Ужас.
     
    На WaitTillTheEnd, mode-kristina, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Мислев "Ваша Последна Шанса" :D
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Тие што кажувате како професорот бил разрешен се гледа дека е само во случаи каде гоолем број на ученици се оштетени, не само неколку, па огромен број ургираат и полесно се докажува.
    А неретко има такви што само на одредени ќе им се закачат и ај иди докажи.

    Јас пишав во другата тема за класнава што ме обвинуваше дека сама си го барам да ме малтретираат зашто мирна сум си била и вторава што ни покажа среден прст као ненамерно:)
     
    На Indiegurl, WaitTillTheEnd, astrophile и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Lele aman od vakvi razmsuvanja preku glava mi e. Zhrtvata nikogash ne e vinovna za toa shto e maltretirana!
    Kolku treba vo minus da i e IQ shtom taka ti rekla?!?!
     
    На Just.do.it, Leat и mode-kristina им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Дали детето ќе зборува отворено со родителите и дали ќе се чувствува слободно да им се довери на родителите, зависи од самите родители.
     
    На BeLLaDona23, tinka-mace, Lady D ❤️ и 3 други им се допаѓа ова.