1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надминат термин за породување

Дискусија во 'Бременост' започната од katalina, 17 април 2013.

 1. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  Бидејќи не сретнав ваква тематика низ форумов,ја отварам оваа тема за споделување на искуства и совети околу надносени бебиња :) Jас го надминав терминот веќе недела дена и најверојатно ќе одиме на индуцирано породување со провокација.Ме интересира се во врска со овој тип на породување ( каква провокација ви ставија,за колку време почнаа болките,што ако не се отвараш...).
   
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Мојата кумашинка незнам што прави :?: а глупо ми е да се мешам. Терминот и беше 5 Јули, сега сме 24ти(замина денов) да речеме 25ти....тоа се 20 дена. И тој докторот пред 2/3 дена на контролата и рекол се е ОК ќе си чекаме.
  Јас искрено не би чекала повеќе од недела до 10 дена. А не па 20 дена....многу е бреее, недај боже некоја последица да бидне од тоа.
   
 3. ilence

  ilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  86
  Еве мене денес ми е термин ,па ке видиме како ке испадне дали буцка моја ке сака да излезе :lol: :rofl: Вчера бев на ЦТГ на ГАК ме прегледа докторката и рече се е во ред ме прегледа вагинално не сум била отворена и ми рече да одам за 2 дена
   
 4. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  221
  Мене ми беше надминат терминот за 10 дена. Но поради нередовните циклуси, докторите не можеа да ми одредат точен термин за породување. Последните 10 дена одев скоро секој ден на преглед и цтг, и се беше ок, имаше доволно плодова вода, јас не бев отворена и затоа чекавме.
  Јас додуша знаев дека со царски ќе се породам, ама докторов сакаше и да пробаме прво природно. Кога видоа дека мојава мала нема абер од искачање закажавме царски.
  Мислам дека не е опасно, се додека се следни секој ден од надминувањето на терминот.
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.336
  Пол:
  Женски
  Мојот доктор (Ложанковски) ми рече дека терминот може да се надмине најмногу 2 недели. Преку сила 15 дена. Братучетка на моја другарка се породи 15 дена после терминот. Терминот и беше на 25-ти Април, а се породи на 10-ти Мај, минатата година. Велат дека ако носиш машко ќе го надминеш терминот, а ако носиш женско ќе се породиш пред терминот. Но, не мора да значи. Јас родив машко 6 дена пред термин. Сестра ми роди ќерка 7 дена после термин. Нема правила.
   
 6. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  762
  Јас родив женско 7 дена после термин :lol: .
  Мене исто така ми беше поминат терминот, бев на ЦТГ, немаше контракции, водењакот цел, отворена 1 прст :( . Ме задржаа на патолошка, си лежев една недела таму, и си добив 3 провокации. Едвај третата провокација имаше дејство, за пола саат ги добив болките, се отворив 12 прста :o и за 2 минути се породив како од пушка.
  Многу се нервирав дека ми е надминат терминот, а да знаев дека со провокација толку лесно се раѓа, ќе молев господ да раѓам така...
  Шала на страна, во секој случај е најубаво природно да си родиш, спонтано да си добиеш болки но и вака не е ништо страшно. Дури (пак ќе кажам), породувањето е стварно многу побрзо. Цмокче
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  SummerGirl, и јас си знам за 14дена +
  Ама еве 27ми сме, значи 22дена се во прашање :?:
   
 8. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  Eve jas se porodiv 13 dena posle termin so devojce.Mislam deka polot nema nikakva vrska so toa dali ke rodis pred ili posle termin.I mene me 'cuvaa' edna nedela,bolki nemav,otvorena edvaj 1 prst...13ot den posle terminot mi stavija provokacija od koja nemase efekt,pa istiot den zavrsiv pod noz.Ne smeea poveke da me cuvaat,rizicno bilo za zdravjeto na bebeto.
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.336
  Пол:
  Женски
  Баш ме чуди што уште не се породила. Можеби докторот и го згрешил терминот за породување.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Во случај бебушко да го надмине терминот, ќе чекам 1 недела...односно онаа разлика во броење. Ако не по една недела дефинитивно ќе барам провокација.
   
 11. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  2.695
  Допаѓања:
  17.558
  Пол:
  Женски
  мене термин ме е на 20 овај месец но мојава нема абер да излегува почнав да се нервирам :doh:
   
 12. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.069
  Пол:
  Женски
  Нема што да се нервираш , бебето кога е спремно ќе си излезе :)
  Па и до 20 имаш време и ако го надминеш терминот не е страшно ;) се толерира и до 14 дена после термин ... така да опушти се , бебето ке си излезе и ке си имаш полни раце работа
  До тогаш уживај си :)
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  2.695
  Допаѓања:
  17.558
  Пол:
  Женски
  ако го надминам терминот еден ден ке одам со провокација не мозам да чекам повеке :lol:
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  5.088
  јас се породив 42 недела :rofl: така да уживај те с исо провокација вештачки само повеќе ке ве боли
   
 15. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  I jas se porodiv 42 nedela, i toa carski. Ne osetiv sto se toa porodilni bolki,no zatoa pak gospod go vidov koga pomina anesteziata i koga trebase da stanam od krevet.
   
  На адријана0 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  741
  имав термин 07,06 а се породив н а23,06 знаци на 16 ден над термин со провокација лепота наша си дреми внатре убаво и е до 6месец крварев ја задржувавме со прогестерон на 8 сакаше да излева пред време ја спречивме е после :D :D она си играше со нас
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  460
  Читам сега има начини да се "потикне" пораѓај.
  1. Пешачење (сила на гравитација го влече бебето надоле и од притисокот може да се добијат контракции)
  2. Секс (Во семената течност има prostaglandins што помага за отварање на цервисот,и оргазмот ослободува окситоцин што потикнува конракции)
  3. Масло од рицинус (3л-ки ама мора да се земе во предвид и дека може да предизивка диареа)
  4.Зачинета храна исто така може да предизивка контракции (или киселини ;) )
  5. Стимулација на градите. Ова е нај напорно од сите. Во денот 3 пати по 1час се стимулираат брадавиците, ова ослободува окситоцитн и предизвикува контракции
  Па ако ви е поминат терминот прошетајте со мажето, галење, играње со градите ваму-таму, секс, нешто лутко за ручек и на крај масло од рицинус и после чекајте. Или ќе имате бебе или диареа и киселини :lol: :lol:
   
  На Shelea, gjoker4e, Draginja и 2 други им се допаѓа ова.