1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надомест за годишен одмор к 15

Дискусија во 'На работното место' започната од vinozito1, 24 јуни 2014.

 1. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.414
  Од оваа година треба да се почне со исплата на надомест за годишен одмор к 15.Некаде исплатата била завршена.Кружат разни информации дури и во јавните гласила.Рок било крајот на јуни ,други пак крајот на летото.Се сомневам дека во фирмата каде сум вработена нема да има исплата.
  Па феминки да споделиме тука дали некоја зеде к 15 ?До кога точно ќе трае исплатата,и дали воопшто ќе ја има. :wasntme:
   
 2. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  и јас читав за тоа к15 и ме интересира совет од некој правник или поискусен со законот за работни односи дали ти треба стаж за да ти исплатат к15 конкретно јас сум вработена на определено време од 6месеци од јуни месец и дали ми следи за толку кратко време и за да ти следи треба да си на трајно со неопределено по договор или нема врска тоа :o ?
   
 3. Angelceto

  Angelceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  206
  Дали к 15 ке земат и вработените во државни фирми?
   
 4. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.077
  Допаѓања:
  1.630
  Како што разбрав дека К15 треба да исплатат до крајот на годината, и ке има казни од 2000 до 4000 евра за фирмите што нема да дадат к15. Е сега мене едно не ми е јасно, ај ке ни го дадат, но прашање ќе биде дали ќе треба да им ги вратиме, ќе видиме.
  Мислам дека К15 ке има само во приватните фирми.
   
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.772
  Допаѓања:
  32.857
  Пол:
  Женски
  Надоместот за годишен одмор треба да го исплатат само приватните фирми.
   
 6. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  3.470
  Пол:
  Машки
  Ние добивме денес, 9000 денари.
   
  На tessie, mal.ecka, Bridget и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  5.940
  Пол:
  Женски
  Јас искрено да ви кажам ич не се радувам на ова. На прв поглед одлична замисла, ќе си речеш крајно време беше веќе ама од друга страна како и се' останато во Македонија и ова не е до крај целосно завршено и како со се' друго можат да се прават многу малверзации. Едноставно самата држава дали намерно или ненамерно остава простор за "грешки". Ама ќе да е намерно.

  Прво, сигурна сум дека ако не сите ама 95% од приватните фирми ќе исплатат К15. Е сега, тие ќе префрлат пари на сметка за колку да се има доказ дека ете исплатиле, АМА ретко кој навистина ќе ги даде тие пари. Пола ќе им речат на вработениве да ги вратат откако ќе ги подигнат (и ова го слушнав), а пола ќе им кратат од плата цела година после. И секако никој нема да се побуни зашто сите приватни фирми се врзани со инспекцииве. И ете на крај ќе се фалат дека исплатиле К15. Жими мајка.

  Второ што не чини во законов е казната која следува на фирмата за неисплатено К15. Штом му даваш парична казна пиши пропало. Казната треба да биде клуч на врата. Е тогаш мислам дека малку повеќе ќе се замислат. А парична казна тоа се знае како ќе биде, кој ја платил, кој не ја платил казната, се заташкал случајот, фатил луѓе, фрлил нешто минимално кеш и толку, никому ништо на крај. Луѓето пак ќе си работат, К15 нема да добијат. Ова е јасно како ден и го има секојдневно за многу поголеми работи, а не па за К15.

  Приватниот сектор во Македонија уште долго ќе остане на ова ниво, зашто на државата и' одговараат некои работи, а ваквите закони се само мачкање очи на народот, за жал.

  Со чест на исклучоци кои навистина ќе исплатат пари. Ама мислам дека ќе бидам премногу ретки.
   
  На esperansa777, Dvolicen и RainBow им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.954
  Допаѓања:
  54.948
  Пол:
  Женски
  ^Жалната вистина. Веќе негде им рекле кога ќе им исплатат ги очекуваат парите назад.
  Што да се очекува кога уште се функционира на принцип, ти пушта пола плата на сметка да му ја вратиш, а те плаќа на рака, или пола на сметка, пола на рака, или те пријавил на минимално, а остатокот на рака, или... Ехее колку сакаш дупки и измрдувања. И после надоместок ќе ти плати. Хах.
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
 9. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.414
  Во право сте.Додека ние работниците мака мачиме со работодавците,кои само гледаат да најдат начин да не искористат максимално,инспекторите си се на одмор.Гајле им е.
  Само до кога вака?
  Што со генераците што доаѓаат?
  Зошто воопшто се донесуваат закони за кои однапред се знае дека ќе бидат прекршувани?
  Ако не добијам надомест за годишен одмор ќе пријавам, исто и ако ми побараат да го вратам.
  Инаку ние се уште не сме зеле к 15, едвај денес земавме минимална плата за мај.
   
 10. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  И јас делам мислење дека (се) дигна непоребна фама околу доделување на к-15 .Не го знам законот и да не шпекулирам околу тоа ,сметам дека не е убаво издефинирано со казните.Доколку една фирма плати казна (карикирам, 4000 еу ) повеќе и се исплати да ја плати казната отколку да даде к-15 на сите вработени (ако се многу ).
  Околу плаќање па враќање на пари :^) (постои сеуште таква уцена ? ИСКРЕНО !) .Тука се виновни самите работнци ,има институции што тоа можат да евидентираат .Народниот првобранител (мислам) дека тука може да реагира :!: .
  Јасно ми е дека има мн невработени ,што работат за мала плата и ги начекуваат во ситуација (кредит,кредитна и некој долгови према банки,извршители ,или тешка економска ситуација дома... ) па ги уценуваат .Но секој треба да е разумен и да се спротистави на нерални и невозможни работи од работодавците .За вакви работи секогаш ги зимам пример Грците :bow: .Да не мешам политика туку ги имам забележано дека за работничките права многу се подржуваат,работи сојузот во нивни интерес и протестираат .Кај нас јас сеуште не видов некаде јавно да се изјаснат од ССМ во врска со доделување на К-15 од приватните фирми и да дадат објаснување што следува,кога,колку.... :fubar:
   
  На vinozito1, Lovely93 и Lavander им се допаѓа ова.
 11. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.839
  Допаѓања:
  13.314
  Законов е изгласан или?
   
 12. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Да изгласан е и некои фирми веќе почнаа да го исплаќаат регресот за годишен одмор.
   
  На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
 13. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Да, изгласан е законот и демек мора сите да исплатат к-15 ако не и казна ќе добијат и пак ќе ќе мора да им дадат на вработените к-15. Ама и за ова има спас за работодавачите за жал, вчера една комшивка се пожали дека работодавачот им пуштил пари и им рекол да му ги вратат на рака а за нив да си задржат 3000 мкд????? Инаку во конфекција работи.....ова ќе испадне нешто слично како законот со кој платата мораше да биде исплатена до 15 во месецот или така нешто ( ќе се заборави или ќе најдат начин да го заобиколат и него).
   
  На Lovely93 и tessie им се допаѓа ова.
 14. Aurora05

  Aurora05 Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2014
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  25
  До кога треба да бидат исплаетени парите? :$ :)
   
 15. Bah

  Bah Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2014
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.185
  Прво за да ти помогне државата треба прво да сакаш да добиеш помош. Ако никој не се пожали и не искочи да сведочи како ќе може државата да докаже дека тој ви ги земал парите назад? Исто као некој да ви влезе дома и ие од страв не пријавувате, како државата да го гони. Дури и да дојде државата да ве праша земавте ли К15 вие од страв ќе кажете земавме, и како понатаму државата да постапи?
  Она што треба да го направат работниците во такви ситуации е да го пријават случајот во инспекциските служби за да може државата да превземе дејствија.
  Е, сега тоа што се плашите е ваш пролем, ако се плашите нема пари. Јас велам подобро да живееш еден ден како лав, отколку цел живот како кукавица.
  Најлесно е да се кука по комшии и да се тврди ма они се се поврзани, каде можам јас со газдата да истерам правдина. Може и тоа како, ако вака размислувала и Клара Цеткин, сега сеуште жените ќе биле во незавидна положба во однос на мажите и ќе работеле по 15 часа на ден.... Можеби некогаш ќе речете јас како поединец неможам ништо да сменам. Можеш и тоа како, и најдолгиот пат заочнува со еден мал чекор, само треба да сакаш да промениш нешто, да бидеш горда и да не дозволиш никој да ти го гази достоинството. Може да те напушти, можеш да останеш без пари, но доколку останеш без достоинство, џабе ти се парите.
  Сите сме поединци но ако се здружиме множеме да промениме многу работи.
  П.С Некој праша до кога треба да се исплати К15, рокот е до нова година.
   
  На Hipica и vinozito1 им се допаѓа ова.
 16. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.780
  Допаѓања:
  76.700
  Многу убаво кажано уште во пракса да беше така.На која држава да и се жалиш на кои инспектори кога сите се поврзани едни со други.И точно е дека еден неможе ништо да направи а кој со кого да се здружи кога во нашава држава ништо не функционира како што треба,само се злоупотребува нашиот труд.Секој се бори за тоа парче леб кое му е страв да го изгуби бидеќи е тешко да се живее во оваа држава.
   
 17. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Во право си, ама уште и да се пожалат и тек тогаш ќе останат без работа...со нашава држава ...ако некој ја изгуби работата со достоинство нема да се нахранат.
   
 18. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  1.854
  Пол:
  Женски
  Ќе го сонуваме к-15 изгледа само
   
 19. zeka

  zeka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2013
  Пораки:
  755
  Допаѓања:
  9.907
  Пол:
  Женски
  Јас земав к-15 овој месец. Работам во Германска фирма.
  Со исплата почнаа уште од Јуни месец а ќе завршат до нова година. Поделени на неколку групи според тоа кога си влегол на работа. Јас бев во втората група. Земав 15.000 денари к-15. + редовна плата и ми ги доплатија часовите што не ми беа доисплатени во изминатите 8 месеци.

  Знам и други фирми што исплатија к-15. тутунски комбинат 22.000 денари к-15.

  Работниците во маркет, текстилните работници, таксисти и сл. мислам дека се најмногу загрозени.

  Овие два дена имав можност да ја видам реалната слика во фирмата. Делегацијата од странција доаѓа и се работи вредно и напорно.. ви пријатна атмосвера и се.

  Затоа, заклучок, од главата си патиме, за сите неправди и случување. Македончето е :clap: т.е нашите менаџери и шефови.


  толку.
   
  На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ayda0233

  Ayda0233 Нов член

  Се зачлени на:
  21 јули 2014
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Барем во приватните фирми ќе зимаат К-15, а државните... Ова е дискриминација !