1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Наплата на долг од наследниците на покојникот

Дискусија во 'Правни совети' започната од MellFea, 16 јули 2020.

 1. MellFea

  MellFea Нов член

  Се зачлени на:
  16 јули 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo! Moze li nekoj da odgovori na ova: se javuva lice i veli pokojnikot mu dolzi 2000€ i bara od kerkata na pokojnikot da mu gi vrati parite.Za toa nema nikakov dokument osven sto kazuva deka za toa imal svedoci!Neli vaka sekoj moze da si pobara koj kolku saka velejki deka pokojnikot mu dolzi nekoja suma na pari!?
   
  На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.609
  Допаѓања:
  9.724
  Пол:
  Женски
  Ништо не може, џабе му се и сведоци. Без документ не може да наследи долг детето на покојниот.
   
  На Victorian, PaLaVa, SandStorm и 9 други им се допаѓа ова.
 3. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.310
  Пол:
  Машки
  Без никаков Документ,дека покојниот должел,не може ама баш ништо.Ти кажи му дека покојниот ви кажал дека тој што ви ги бара парите му должел 10к евра,и дека има сведоци,а тоа сте вие.Пријави во Полиција,ова смрди на тежок преварант.
   
  На Victorian, PaLaVa, СуперДевојка и 10 други им се допаѓа ова.
 4. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.112
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Умрел човекот-умрел и долгот. Кажи му на човекот да гледа народни приказни :) Доколку пак ве вознемирува, пријави го во полиција.
   
  На PaLaVa, SummerGirl, Waverly Raven и 7 други им се допаѓа ова.
 5. MellFea

  MellFea Нов член

  Се зачлени на:
  16 јули 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Vi blagodaram

  Blagodaram.Ubavo e da se znae

  Blagodaram za odgovorot

  Vi blagodaram ,barem sega znaeme kako stojat rabotite.pozz
   
 6. cornflakes6556

  cornflakes6556 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2020
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  И мене ми должи, да му е лесна земјата. 5000 евра ако може?
  Игнор му стави, сведок можам и мас да бидам а не го ни знам човекот. Не за џабе пари на рака не се даваат веќе никаде. Нема доказ нема долг.
   
  На candy.cane и MellFea им се допаѓа ова.
 7. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  Во согласност со одредбата од членот 83 ставот 1 од Законот за сопственост и други стварни права, наследникот одговара за долговите на оставителот до висината на вредноста на наследениот имот. Во ставот 2 од истиот член е пропишано дека наследникот кој се откажал од наследството не одговара за долговите на оставителот, а доколку пак има повеќе наследници тие одговараат солидарно за долговите на оставителот и тоа секој до висината на вредноста на својот дел од наследниот имот, без оглед на тоа дали е извршена делба на наследството.
  Според оваа законска одредба, може да се заклучи дека доверителот (ако навистина станува збор за доверител) може да бара наплата на своето побарување од секој наследник само до висината на вредноста на имотот што тој наследник го наследил. Во конкретниот случај, доверителот што има побарување спрема оставителот, може да поднесе барање за наплата на своето побарување против секој наследник, но тоа може да го оствари во постапка за извршување само до висината на вредноста на имотот што тој наследник го наследил, но претходно доверителот мора да го докаже преминувањето на оставината врз наследникот.
   
  На Bilka5T и GeoDidi им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.589
  Допаѓања:
  321.010
  Додека оној кој се претставува како доверител не достави валиден документ за должничко доверителски односи, неможе ништо да бара.
  Дури, мислам дека може само да те извести усно, а останатиот дел (намирување на долгот) оди преку адвокат.
   
  На Luciferka, Victorian, Spidy и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.995
  Допаѓања:
  142.327
  Како вака советувате?!
  Умрел човекот - умрел долгот?!
  Би живееле со тоа?!
  Ми се случи истото и си ги наплатив парите.
  Докажав. Сведоци со изјави на нотар, па и се случи и друго лице на кој должел. И тоа е... Се договоривме, потпишавме како ќе ги враќа и ги врати.
  Па уште и во полиција да пријави?!
  Жал ми е за загубата и нека почива во мир, ама на некои луѓе може парите за лек им требаат, а ги дале во доверба и треба да се биде човек пред се.
  Па уште и виновен зошто пари дал и се нашол во ситуација за помош и сега нисам одавде. Што е виновен тој што некој дома имал нарушен и неотворен однос?!
  Какво воспитување и морал е ова?
  Расчистете го случајот, разберете што е вистината и вратете ги парите каде што припаѓаат ако е вистина. Тоа е исто како да најдете пари на банкомат или паричник со пари и плус документи и не ги вратите на сопственикот. Можеби парите кој му ги дал на вашиот татко биле за да ве нахрани или да ви плати школување. Можеби него му се потребни сега за лек. Никому не му е драго да врати сума на пари, ама не треба да се поаѓа одма од моментот дека е преварант и дека не е вистина. Не знаете што правите со таквото однесување.
  Како размислувате праволиниски и несовесно?!

  Ако можете да живеете со совеста дека некој некаде сте оштетиле намерно или ненамерно, онда супер.
   
  Последна измена: 17 јули 2020
  На Safira26, candy.cane, SuperGirl24 и 9 други им се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  9.441
  Допаѓања:
  114.073

  Објасни им едноставно... аки наследиле од него имот, наследиле и долгови.
  Со сведоци ќе докажува, ќе се тужат... ако сте зеле имот и долговите враќајте ги.
   
  На Victorian, candy.cane, christinnn и 2 други им се допаѓа ова.
 11. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Значи доброволно ги врати, без извршител?
   
 12. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Веродостоја исправа подобна за извршување?
   
 13. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.995
  Допаѓања:
  142.327
  Aпсолутно да.
  Ако не, следниот чекор беше преку извршите кој ќе значеше и камата, но и награда за извршителот.
  Ама секако, ко што кажав изјави на нотар, писмо преку адвокат. Ако не одговори, уште еднаш, веќе третото оди на друго ниво, не би знаела како, зошто се појави на првата покана за средба. Склучуваш договор со сведоци, заверен на нотар и тоа е тоа.
  Парите дадени на рака, без писмено инаку.
  Така да... за СЕ има начин.

  Имам уште еден случај ваков, немам време баш, па фати коронава, но ми е на агенда и таму па особено нема да простам. До душа тој па и жив е, ама по ист начин ќе постапам, па да видиме дали нема да ги даде.
  Најмнгоу нервира тоа правење на наудрен, си му се нашол кога му требало и сега така? Сори.

  Такви уличарски однесувања, па уште и мавање по капата - па што си ги дал без доказ, кај добар па и крив?! Да не се чудиме после што ни се случува во животот кога сакаме да се правиме мангупи.
   
 14. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  20.390
  Пол:
  Женски
  Наследникот е должен доколку го прифати наследството да одговара за долговите на оставителот во висина на наследството.
  Значи, доколку постои валиден документ дека оставителот должел сума на пари, или доколку постојат цврсти докази со кои шо можи да се докажи на суд дека долгот постои, тогаш да, доколку сумата што ја должел оставителот не ја надминува вредноста на наследството, треба да се врати од страна на наследникот.
   
  На stetoskop, WildMk и mssuniquee им се допаѓа ова.
 15. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Бил совесен па потпишал на ново договор иначе со изјавите на сведоците тешко дека ќе помине на суд. За извршител да не ни зборуваме.

  Сепак, супер што си ги наплатила средствата.
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.995
  Допаѓања:
  142.327
  Беше соодветно поучено и поткрепено.
  И на суд ќе поминеше, ништо не правев на непроверено, а плус што беше психолошкиот момент. Кој и гарантираше за исходот? Си донесе и адвокат.
  И добив совет за тужба за превара. Плус што се јави и уште еден на кој му должел.
  Сакам да кажам, си ги проверив фактите и прашав се каде како и што треба. Можда имав и среќа, не знам, ама пројде.

  Сепак не живееме во Тунгузија.
  На крајот од денот и да не ги наплатев и да не поминеше на овој суд тука - личниот суд и перницата на која ќе спие, мојот глас и револт ќе ја гонеа доживотно, тоа со сигурност.
  И не значи дека ако нешто не помине на суд и си свесен за тоа, а си свесен и дека си должник, не треба да го направиш. Тоа е свесност на ниво на амеба и нечовечност. Не треба да дојде суд и да ти каже што е исправно, ако сам не си свесен што е не си човек.

  Нејсе, нисам одавде не проаѓа. Си има начини. Ништо не мора да е на писмено за да се докаже, а и да не се докаже, како ќе го продолжат двете страни животот они си знаат. Не проаѓа моментот баш ќе им биде гајле, зошто сум видела и резултат на немање гајле како оди на друг левл. Балансот кога тогаш мора да се направи.

  А најмногу ме нервираше моментот, де бе за парите ли ти е? А тебе не ли ти е што не сакаш да ги дадеш?

  П.С. А ако не пројде по легален пат, има и уличен, кој не е многу пријатен, но ефикасен. И при тоа го прават луѓе од законот, јавна тајна е. Милом или силом.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.027
  Пол:
  Женски
  Од една страна да, можеби татко ми ги земал парите да ме школува па треба да ги враќам.
  Од друга страна можеби човекот што ги зел парите не ги искористил за децата, децата не наследиле наследство и достате со срцепарателни причи дека треба да ги вратат парите по секоја цена.
  Не ја знаете приказната. Некогаш и покрај тоа што му се деца не значи дека треба долговите од родителот да ги расчиствуваат. Има ситуација и ситуација.
   
  На Victorian, teressa, Spidy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  20.390
  Пол:
  Женски
  Ако не сакаш да ги враќаш долговите на родителите, ќе го отфрлиш наследството. Ама, во спротивно, чим си го прифатил наследството, мораш да ги вратиш долговите каква и да била причината заради која настанале.
   
  На candy.cane, mssuniquee, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.027
  Пол:
  Женски
  Јас колку што гледам во коментарот напишав дека можеби децата не добиле наследство така да не знам зошто не читаш што пишувам.
  Милом или силом ќе ги земеле парите, а може детето не добило ни денар наследство.
  Сељачка македонска работа.
   
  На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
 20. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  20.390
  Пол:
  Женски
  Е да, во право си. Не пиши никаде дека децата наследиле. Моја грешка.