Нарушувања - видови и нивна дефиниција

Дискусија во 'Психологија' започната од Dimi_, 15 октомври 2020.

 1. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Машки
  Здраво, не знам дали постои ваква тема но доколку не постои, би сакал тука да ги објасниме нарушувањата и пореметувањата од психолошки домен, со цел полесно разликување на луѓето а и потенцијални решенија.

  Предлагам повеќе збор да им се даде на форумџики кои се по едуцирани од областа психологија :)

  На пример, има луѓе кои функционираат и се успешни но склони кон крадење или лажење, други се склони кон подметнување сплетки и нанесување зло и слично. Дали тоа спаѓа во нарушување како што е биполаритетот или не?
   
  Последна измена од модератор: 15 октомври 2020
 2. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  4.667
  Допаѓања:
  38.657
  Пол:
  Женски
  Такви проценки прават само доктори психијатри и психолози, не можеме ние да дискутираме на форум дали ако некој ако е склон на лажење значи имал биполаритет пошо едното со другото баш во овој конкретен пример, нема благе везе.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  4.973
  Пол:
  Женски
  Не тоа е чиста простоќа слетките и злото, нарушувањата се 90 посто кај интелигентни луѓе кои не се замараат со сплетки кај другите имаат сплетки со самите себе.
   
  На GirlLove, tina2018 и Dimi_ им се допаѓа ова.