1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Научете го детето само да заспие и да ја преспие цела ноќ

Дискусија во 'Бебе' започната од LoVeR, 3 август 2016.

?

Дали се согласувате со овој метод?

  1. Да

    46 глас(а)
    60,5%
  2. Не

    30 глас(а)
    39,5%
  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Како да го научите детето да заспие само и да ја преспие ноќта?

    Со овој метод, вашето дете нема да биде воодушевено и тоа мора да го знаете. Имено, детето ќе плаче, но разликата е во тоа што тоа плачење ќе биде подносливо бидејќи детето ќе добива доволно внимание од родителот кое ќе ја намали неговата вознемиреност.

    План:

    - Одредете разумен ритам на активности за детето: кога јаде и спие. Секогаш во исто време во текот на денот и навечер ставете го детето во кревет.

    - Сите видови „помош“ при успивањето кои сте ги користеле досега изоставете ги. Тие активности издвојте ги од успивањето временски, односно поместете ги за половина час порано.

    - Пред заминување на спиење поминете пријатно време во блиско дружење со детето. Веднаш по завршувањето на тие заеднички активности сместете го детето во кревет будно, посакајте му лека ноќ со бакнеж и излезете од соба.

    - Бидејќи ова искуство за детето е сосема непознато, тоа сигурно веднаш ќе започне да плаче, очекувајќи да се вратите и да му помогнете да заспие како што е навикнато. Вие тоа нема да го направите бидејќи ќе се држите до распоред, односно ќе почекате неколку минути пред да се вратите во неговата соба.

    Започнувате првиот ден со чекање 3 минути првиот пат, 5 минути вториот пат, 7 минути третиот пат, 7 минути четвртиот пат и 9 минути секој следен пат. Вториот ден, започнувате со 5 минути првиот пат, 7 минути вториот пат итн. Третиот ден започнувате со 7 минути првиот пат, 9 минути вториот пат итн. Четвртиот ден започнувате со 9 минути првиот пат, 12 минути вториот пат итн. Од петтиот ден, чекате 15 минути пред да се вратите во неговата соба.

    - Гледајте на часовник. Доколку тоа не го правите, три минути може да ви изгледаат многу подолго.

    - Ако детето плаче, по завршувањето на тие три минути влезете кај детето. Смирете го и бидете сталожени. Не го зимајте в раце и не му давајте помагала за заспивање. Детето не треба да заспие во ваше присуство. Целта на влегувањето е да го смирите.

    - По истекувањето на околу две минути, излезете од собата, без разлика дали детето се смирило или не. Сега чекајте малку подолго, а потоа влезете и накратко смирете го и излезете. Потоа чекајте уште подолго итн.

    - При секое влегување бидете сталожени и тешете го детето, но не покажувајте вознемиреност или бес.

    - Кога ќе види дека додека сте кај него не го добива посакуваното, детето може да реагира со без или да плаче. Не влегувајте поради тоа. Колку е полуто плачењето, пократко задржувајте се во собата. Сепак, влегувајте во предвиденото време за да не се почувствува напуштено.

    - Влезете само ако детето плаче. Ако мрмори или слично, почекајте, може само ќе се смири.
     
  2. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Eve prva jas ke pocnam i ke spodelam moe iskustvo, jas ovoj metod go primenuvam uste odprviot mesec ne znaev deka voopsto se smeta kako metod, taka mene mi dojde od sebe na ovoj nacin da go zaspivam bebenceto moe. Mu trebase samo nekolku dena da se navikne dodeka bese malecko, sega sme skoro 4 meseci i bez problem si zaspivame navecer. Ne go ostavav da placi da se umorva, da zaoga normalno, sega sum srekna majka so mozam na vecer da se odmoram, da soberam sila za slednoto utro povtorno da si igram so moeto bebence da si go setam da si go miluvam. Ne mi faka cucla, ne saka sise go dojam a ne sakam da se naviknuva da mi zaspiva na grada.Mozebi mnogu mami ke kazat deka e los metod no veruvajte mi ne e los kolku sto pisuva, bebenceto si e bebence mu treba mnogu malku vreme da se navikne na nekoi raboti, i da zaboravi nekoi raboti. Ova e moe licno iskustvo i mnogu sum zadovolna, no sekoe dete e so razlicen karakter, nekoi bebence ne mozat da go prifatat ovoj metod kolku ida se trudite
     
    На Saraa, Mari*, Sweetheart87 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    [QUOTE="LoVeR, post: 2940056, member: 21211Mona, doe prva jas ke pocnam i ke spodelam moe iskustvo, jas ovoj metod go primenuvam uste odprviot mesec ne znaev deka voopsto se smeta kako metod, taka mene mi dojde od sebe na ovoj nacin da go zaspivam bebenceto moe. Mu trebase samo nekolku dena da se navikne dodeka bese malecko, sega sme skoro 4 meseci i bez problem si zaspivame navecer. Ne go ostavav da placi da se umorva, da zaoga normalno, sega sum srekna majka so mozam na vecer da se odmoram, da soberam sila za slednoto utro povtorno da si igram so moeto bebence da si go setam da si go miluvam. Ne mi faka cucla, ne saka sise go dojam a ne sakam da se naviknuva da mi zaspiva na grada.Mozebi mnogu mami ke kazat deka e los metod no veruvajte mi ne e los kolku sto pisuva, bebenceto si e bebence mu treba mnogu malku vreme da se navikne na nekoi raboti, i da zaboravi nekoi raboti. Ova e moe licno iskustvo i mnogu sum zadovolna, no sekoe dete e so razlicen karakter, nekoi bebence ne mozat da go prifatat ovoj metod kolku ida se trudite[/QUOTE]
    Skroz istiot metod go imav i jas so malata moja do 6 meseci bese milina, e posle 6 se smeni preku nokj bebe, nisto ne bese kako porano, a se isto pravev i eye do den denies ja niskam bar 2 pati vo denot, drugo care nema
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Eve I moe iskustvo
    Moj metod na zaspivanje
    Polovina cas pred ishranata menvenje pelena
    Posle toa mazenje galenje polovina cas
    Idase na red mlekceto ke zdrignese I vo krevetce samo ja ostavam I izleguvam
    Navecer pred legnuvanje kapenje mleko sekogas vo 22:30 I spienje do sabajle
    Se budit vo 9:00 I pak istoto
    I da napomenam dosega nikogas nemam niskano lulanje I slicno
     
    На Saraa, girl-miri и LoVeR им се допаѓа ова.
  5. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Jas si go gushkam i nishkam najchesto, osven ako e epten toplo go legnuvam na krevet go tapkam po gazeto i zaspiva.. Ne bi imala srce da go ostavam da plache i da si otidam. Toa malo choveche vo tie momenti bara mazenje i gushkanje, pa ednash se bebinja. Nikogash poveke nema da bidat, a kako rastat ke se oddalechuvaat od nas i togash ke gi molime da ne gushnat :) Moj sovet pruzhete im go toa shto go baraat kako bebchinja, nishkajte gi i gushkajte nema nishto teshko vo toa :)

    Sekako ne osuduvam nikogo ako odluchil da go koristi gore navedeniot metod, no ete jas ne bi mozhela :)
     
    На ivon.93, mjay.yyy, ♡JLo♡ и 31 други им се допаѓа ова.
  6. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Guskanje,mazenje galenje to e neizostaven del I nie po cel den toa go praime posebno pred spienje ama ko je dojt red da spie jas samo ja redam vo krevetce I ta sama si zaspiva mojata nikogas ne place nit me bara nego zaspiva
    I na primer mnogu Mi e polesno Taka za da napravam nesto srabotam da se iskapam Ili bilo sto a I ko stanuva ne place nekogas I neznam deka ima stanato
     
    На LoVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Се сoглaсувaм сo oвa нo навистина oс искуство ви кажувам секое дете е пoсебнa прикaзнa зa себе.Еднoтo близнaче сaмo зaспивa преку ден дoдекa другoтo немa шaнси,ете јaс сум еднa и истo ги воспитувам и нaчинoт нс функционирање е ист.Oн уште вo стoмaк е тaкoв знaчи тaквo ке биде и пoнaтaму мoжaж малку дa прoменaм нo темперaментoт не.Зaтoa тие штo немoжсм дa фатат ред вo спиењетo ги разбирам не е дo нив дo дететo е ствoрете му услoви зa спиење и успивaјте гo,кaј мене уште oд 6ч oтвaрaм врнецијaн дa се учaт декa е ден,сoнце,пуштaм глас нa тв збoрaм пoглaснo дoдекa пoсле 22 ч тoa е нa мин сведенo,нема муaбет немa музикa
     
    На ThankyouGod, Stasija, eleni27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    @Mari* Блазе тебе, за моето бебе ова е научна фантастика. И јас го пробував овој метод, ма нема шанси, и се чудев како на некои мајки им успева, мене не.
    И во право си, после имаш време и за себе, и за сопруг, и за дома. А јас бев зомби дооолго време. Макар што и сега шанса нема да заспие сам в соба. Не го нишам, но го нишав до 2 год без престан, оти поинаку не заспиваше.

    Прашањето ми е:
    Дали е до детето ( некои деца се повеќе по спиењето ), или јас нешто погрешно правев?

    Душа ми излезе со успивање и спиење, на пола час 2 год се будеше, како во полусон беше, да не пропушти нешто
     
    На Bisera123 и Mari* им се допаѓа ова.
  9. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    @mimidjon си ми одговорила на прашањето уште пред да го поставам
     
  10. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Такво си е детето, неможе сите да се исти, со поголемата ќерка видов мн мака, неа ја доев подолго -до година и 5 месеци,мислам дека на пола саат навечер се будеше, немирно спиење,жива ненаспана бев, дури насабајле кога ќе станев бев цела зашемутена, ќе припаднев, ни требаше доста време за да си преспива цела ноќ
    Со помалава ќерка, сега има скоро 16 месеци,уште од бебе си ја преспиваше ноќта, дури се имаше случено да си е легната на спална,јас да ја сушам со фен косата таа да заспала :)
    Со неа сега кога е време за спиење,одиме во спална,пие млеко,пуштам музичка преспиванка, и таа си гушка или маче или мече плишано,и дур јас си го чепкам телефонот,или едноставно лежам до неа,таа си фаќа положба,и си заспива,ептен независна,а и сите сега среќни и наспани
     
    На eleni27 и Mari* им се допаѓа ова.
  11. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Zboruvam za metodot da go ostavish deteto da plache i da si zaspie samo, a ne za sluchaj kako tvojov
     
    На kjukli и Mari* им се допаѓа ова.
  12. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Sekoe dete razlicno si e
    Mm mi isto ima iznajdeno nacin ko ja cuva toj (ustvari sama se cuva bebka ) :D na stomak Baby muzika I spienje I ko da e toj doma ta kutra samo spie :rofl:
     
  13. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да си кажам.
    Незнам дали така ми се погоди детето или јас несвесно употребив некои методи.
    - Син ми откако се роди периодот помеѓу доењата му беше 4 ипол до 5 часа.
    - На 10 месеци го одбив и оттогаш ја преспива цела ноќ.

    Голем спанко е до година и 9 мес. преспиваше по два пати по 2 часа што мислам дека е сосема доволно можеби и многу, бидејќи навечер го легнував во 10.

    Сега е 2 год и 7 мес. и спие цела ноќ од 9 ипол до 8 сабајле ( кога не е во градинка во викенд знае и во 10 да стани) и преспива 2-3 часа.
    Ама затоа пак времето кога не спие е 200% активен. :)
     
    На galapce и Mari* им се допаѓа ова.
  14. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    Не се секирaј ке пoрaснaт и немс дa не фермaт јaс тoa тaкa си сo свaкaм,ке ми недостигаат oвие мoменти уште сегa знaм
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mama31

    mama31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    243
    И 500% кога е активен после 7.30 од кога е роден нема станато. А навечер сака да седи до 1, ама со молење во 22.30 гледам да е в кревет. Еднаш преспива исто со молење 1 час. Има 3 год. Такво е детето ранобудник
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И син ми (година и пол сега ќе прави) е ранобудник - будењето му е меѓу 5.30 :worried: и 6.30 секој ден. За среќа заспива со млеко и лежење до мене секоја вечер меѓу 9 и 9.45, па ми останува време да одморам.
    Не би можела да го оставам да плаче - ако нејќе сам да заспие сега, ќе дојде време кога ќе сака.
    Мислам дека главно е до детето - исто како она дали бебето го држиш во раце, нема две деца баш исто што реагираат.
     
    На galapce и Mariangel им се допаѓа ова.
  17. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Zaspiva samo so cicanje, legnati na spalna sme, a vo posledno vreme se potezok e za zaspivanje, ke zaspie I po pola saat se budi, pa ajde pak cice. Inaku noke mnogu cesto mi se budi na dva saati ili na saat. Odamna se mislam da go primenam metodov, ama nemam srce nekako. I plus spie so mene na spalna, zaradi toa sto se budi cesto, a vaka so ciceto odma go prezaspivam. Mislam deka golema greska napraviv sto go naviknav taka da zaspiva, zavisen od mene e.
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Јас не би можела да го оставам во креветче да плаче и сам да заспие. Мојот во креветче го ставам само кога е цврсто заспан, зошто него креветчето му е игротека (facepalm) па ако го легнам одма ќе си стане и мислам дека би играл до сабајле, без играчки, еве на пример би си играл со ноџињата или рачињата.
    Имаше период кога заспиваше со врескање, кога само татко му можеше да го успие, кога заспиваше сам со цицање... деца се постојано менуваат. Сега си имаме метод на заспивање, сите тројца си легнуваме на кревет, мали пие млеко, гасиме светло и си лежиме на светлината што иде од телевизорот (позади нас е тв, не гледаме телевизија), си се галиме сите тројца и најчесто мм заспива прв, после тоа синко се пика кај мене во стомак со главчето и и двајцата заспиваме. Некогаш јас не заспивам, многу ме клоцаат бебињава, па го преместувам во креветче, а најчесто кога ќе се разбудам за во вц го преместувам.
    Мене лично ми е задоволство да го успивам моето дете на било кој начин, јас мислам дека и до голем би лежела до него и би го галела додека заспие, само што тогаш нема да сака.
     
    На sofi2107, kjukli, fairy88 и 5 други им се допаѓа ова.
  19. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.913
    Допаѓања:
    135.456
    Пол:
    Женски
    Jas so prvoto mnogu imav maka so spienjeto od prv den. Sekoe zaspivanje so placenje posebno denskoto navecer i pokraj toa sto se odbi od cicanje na 10m se budese mnogu dokaj 1.5g. Imam mnogu citano za ovoj metod i ednas probav so nego ama se otkazav prviot den. Nekako nemav ni srce ni nervi. Posle 1g mavecwr bar lesno zaspivase so siseto samo jas da lezam do nego obavezno. Za denje bese horor.
    Vtorovo od pocetok bese super. Zaspivase sama fati cucla, navecer koga ja legnuvav ako ne zaspiese na cicanje ke ja ostavwv vo krevetce i so cuclata ke si zaspiese. Ko i padnese malce ke promrcese ke i ja vratev ke ja pogalev po glavce taka moze i do 10 pati nekogas ama zaspivase, me ja krevav namerno deka ne placese i vikam da ne ja naucam kako brat i. Isto bese i denje, ili sama so cucla ili nadvor na setanje abe.milina. kolku bev srekna si vikav fala bogu vtorovo ne mi se nauci na niskanje si spie sama abe radosti. Ete ama posle 5-6m pocna da.menuva na se poloso. Eve ja sega 11m nemozam nikako bez cicanje da ja zaspijam cuclata ja dzitka, ako izlezam od soba odma pocnuva mnogu da place. Da ja ostavam da lezi odma pocnuva da besnee da igra i samo cicanjeto pomaga. Taka da ne vikam deka moze ako si uporen i toj metod ne pali ama decava se i razlicni a i se menuvaat. Sega pak si vikam sto sreka imav jas so decava i spienjevo ili e do mene problemot stvarno neznam kaj gresam
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    Еве 10м се нишаме во количка само така заспива,ме караат дека не е убаво така ама шо да правам кога поинаку несака е сега само се гражам шо ќе биде од 1ви сеп кога ќе тргне во градинка како ќе спие таму :(А да прашам вој метод е за деца кои спијат сами во соба или..? Пошто креветчето и е до нас не планирам да ја ставам сама во соба мала е уште мада во другите земји уште одма ги оставаат ама незнам мене ми е страв некако
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.