1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Националната свест на Македонците

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 11 јуни 2015.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ваква тема колку што знам нема. Што мислите, имаат ли Македонците национална свест?Јас мислам дека имаат многу ниска национална свест, за разлика од сите други балкански народи.
     
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Никој ништо не коментирал. Деновиве запознав Македонка која вели дека се осеќа само како граѓанин и не му се радува на македонското знаме, нема некои емоции и чувство на припадност кон државава и градот каде е родена. Кое е вашето мислење?
     
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Мислам дека се работи за многу позтивина особа. Една од ретките која успеала да го надмине чувството на лажна идентифицирање (во смисла поистоветување) на себе си со нешто кое е минливо. И во другите балкански народи има такви напредни, попродуховени слободни личности. Од нив, останатите балкански народи имаат многу да учат и да научат.

    Сите народи треба да ја развиваат и прошируваат својата спиритуална, духовна свест, а не да седат во оковите на тесноградата национална свест. Тоа е еден од предусловите за траен мир и просперитет на планетарно ниво.
     
    На staycalm, Srckata28, ArmaniCode и 13 други им се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Сепак ме зачуди што не се идентификува како скопјанка, иако таму живее.
     
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Мислам дека една држава која е сиромашна, во која граѓаните немаат некоја перспектива,држава во која име невработени,сиромашни и гладни не може да очекува од таков свој понизен народ да развива национална свест.Македончето е многу лесно за да му се пере мозокот но знае и те како да изненади и да се вжешти ако почнеш да му рчкаш во националноста....поентата ми е дека имаме национална свест но ни покриена со товарот на егзистенцијалните проблеми, лоши закони и реформи,лоша власт и опозиција.....
     
    На Nightwalker, cresa-jagoda, Stefani999 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Си ми ги земала зборовите од уста.
    Не може да се очекува национална свест ако стомакот е гладен. Германците ја имаат таа национална свест и тоа на многу високо ниво, но тие со право ја сакаат и се гордеат со својата земја и нација. Успешни се во сите полиња. Не јас денес нема да ја пуштам химната од сабајле и да стојан исправено, ако немам што да јадам или со што сметки да платам.
     
    На Bender Rodriguez, cresa-jagoda, Mishela и 9 други им се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам што Македонка ти била таа што се срами од своите корени,од такви сељанки што се родени у којзнае која дупка во некое свирипичино селце..таа се срами сама од себе ,затоа така ти кажала.Колку и да не ми се допаѓаа животот тука неможам да не си го сакам знамето, колку и ја ја вреѓаме власта тоа не значи дека не си ја сакаме државата и нацијата.Јас сум си Македонка и имам емоции кон мојава каква таква никаква државичка која пати од народот.
     
    На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Девојката е родена во град, студентка и ќерка на просветни работници. Се осеќала само како граѓанин на светот и ми стана чудно.
     
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Сите сме граѓани и го составуваме светот но сите имаме корени, потекло, минато и историја по која сме единствени и препознатливи.
     
    На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
  10. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Донекаде ја разбирам, но не се пронаоѓам целосно во ова. Имам национална свест и чувство, иако ги почитувам истите кај другите народи.

    Кога ќе подразмислиш, освен војни и намалена слобода на движење, што друго донеле тие граници пак....
    И не, не верувам дека сите катастрофи и војни биле поради национална свест и чувство. Верувам дека биле поради наметната искривена перцепција за истите. Перцепција според којашто некој нѝ е душман само затоа што се наоѓа отаде границата и дека ќе нè убие ако ние први не го убиеме. Додека големите сили не ги валкаат директно рацете во крв, туку ги тријат од придобивките на пролевањето на истата и за нив сме како мали човечиња во кутија од „Ризик“. На пример, некој ги спомна Германците. Денес што не практикуваат мачење на луѓе по логори не ги спречува во тоа да имаат национална свест.

    Треба да си ја сакаш и да си ја браниш татковината и народот и токму поради тоа што ти е познато тоа чувство, да ги почитуваш и другите. Да си го чуваш и вреднуваш своето, без да имаш аспирации кон ширење низ туѓо.
     
    На cresa-jagoda, Nausicaa, <3 pleza4e <3 и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Мене па од секогаш ми биле чудни патриотскиве фанатици. Толку врзани за едно парче земјичка, небаре е светиња. Иако оваа држава ни дала идентитет, забораваме дека Планетата е наш дом! Колку и да звучи клише, тоа е големата слика која ние ја пропуштаме. Освен тоа, познато е дека луѓето кои ги одбираме да не претставуваат, се клучните репери, односно поттикнувачи на конфликтите. Главно преку поставување граници, замрсување процедури за влез, и разни други заврзланти. На тој начин се ствара хаос, а продлабочувањето на колективната свест е оневозможено. На ова, само имам да додадам дека патриотизмот како поим според мене не е ништо повеќе од една чиста илузија всадена во плитките ограничени умови.
     
    Последна измена: 15 јуни 2015
    На eloves, Lady Phoenix, Bender Rodriguez и 10 други им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Патриотизам нема веќе кај народот, а кај политичарите воопшто нема.
     
  13. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Да се создадени услови па ајде де, ама вака многу е нормално да нема, особено во држава која прво и основно егзистенцијалните дупки ги нема пополнето.
     
    На Lady Phoenix, cresa-jagoda, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Многу млади Македонци деновиве им помагаа на мигрантите во џамијата во Куманово. Им носеа вода, јадење, а мигрантите ги видов дел од низ илегуваат од ресторан каде јаделе. Им носеа топла облека, а утрово еден во маркет ме праша каде може да купи блуза, каде има бутик. Имаат пари, штом не сакаат од Црвен Крст да земат вода затоа што била минерална, и ќе ја платат 4-5 евра. Сите имаат мобилни, таблети, знаат англиски, а наши девојчиња што не се вработени одат во џамија и седат до доцни часови со нив, да ги чуваат да не некој ги задева. На што личи тоа?Колку само се деградираме. На кого помагаме?Што ако тие се џихадисти?Нели муџахедини во 2001 се бореа на страна на албанските терористи. Ама ние сме со кратко памтење. Комшија да ни побара 100 дне на сите ќе го разнесеме, а на туѓинци леб им носиме иако имаат во себе по неколку илјади евра, пари кои нашиот работник само може да ги сонува.
     
    На SnowWhite8, Valerin и okcenzi им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Nobody expects the Spanish Inquisition. Ако треба некој да те нападне, ќе го направи така да ти не ни почувствуваш, нема да можеш ни да предвидиш, а не пак да имаш време да го чуваш и храниш. Не мора ни да премине граница за да го направи тоа.

    Го очекуваше ли некој 9-ти мај? Веќе мислам дека и со закон имаат статус на мигранти и додека се на ова тло државата треба да им понуди безбедно и достоинствено да ги поминат тие 24 саати. Не планираат да живеат тука. Ова им е попатна станица за подобар живот. Еве Унгарците ѕид ставиле. И што? Повеќе си ја сакаат земјата од нас?

    Поарно да си е регулирано кој како влегол. И побезбедно е.

    ****

    Неповрзано со претходниов муабет. Сум приметила, има луѓе коишто си ја сакаат земјата, а го напаѓаат народот. Ваков бил, таков бил, жените вакви онакви... Што ако ја сакаш земјата кога не си го сакаш народот... Ова на никого од темава не се однесува. Па како само на форумов фрчат навреди и омраза без да се познаваат луѓе. Прв чекор е да си го сакаш народот, сè друго е вештачко и потсетува на самобендисаност. Демек само од мене народов може да научи како треба. Сакајте се меѓу себе, луѓе. Па да видите како ќе има и помалку неправди и помала невработеност и поголем наталитет и све... лесно е после да се бараат дежурни виновници. Никој не може против народ којшто се сака меѓу себе.
     
    Последна измена: 20 јуни 2015
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Јас не би седела до 4 сабајле во џамија, за да чувам мигранти бидејќи не сум полиција. Нема што некој од мене да учи, или јас од него, си имам став по некои прашања и толку. Кој како сака нека го сфати. И лекарите кажаа дека мешање со тие луѓе може да доведе до болести кои тешко се дијагностицираат кај нас.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Доколку Македонците имаа развиена национална свест досега ќе имавме држава со сите нишани.
     
    На okcenzi и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. Симона -

    Симона - Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    @Tanjamm, додека ги премотував ТВ каналите забележав како медиум го одбележува Илинден со целовечерна српска музика. Еееј, брука.
    Што да се каже повеќе, во 2015. година уште веруваш дека вреди да се зборува на ваква тема?
     
    Последна измена: 2 август 2015
    На tessie, Tanjamm, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Lugeto se isti vo cel svet. Ne e ubavo nikoj da strada. I tebe da ti se slucuva toa sto na niv im se slucuva bi barala nacin, peski ako treba po bel svet ke trgnes.
    Lugeto ucat cel zivot, edni od drugi. Bezrazlika na vera i nacionalnost.
    Sum imala moznost da islusam zivotni prikaski od razni luge (bogati, siromasni, bolni, zdravi, patalci, gatalci....), samo taka se zree i se razviva. A toa deka vi rekle deka ako zavrsis fakultet ke stanes popameten, pogresna teorija. Mnogu i ponatamu otisle no popametni ne postanale.
    Bogatstvo e da gi razbiras lugeto i da ucis od niv.
     
    На jovanovska94, eloves, Jordanovska-K и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Проблемот е што меѓу нив има и џихадисти. Не се работи за невини и измачени луѓе.
     
    На NightBreaker му/ѝ се допаѓа ова.