Националната свест на Македонците

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 11 јуни 2015.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Ваква тема колку што знам нема. Што мислите, имаат ли Македонците национална свест?Јас мислам дека имаат многу ниска национална свест, за разлика од сите други балкански народи.
   
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Никој ништо не коментирал. Деновиве запознав Македонка која вели дека се осеќа само како граѓанин и не му се радува на македонското знаме, нема некои емоции и чувство на припадност кон државава и градот каде е родена. Кое е вашето мислење?
   
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  3.066
  Мислам дека се работи за многу позтивина особа. Една од ретките која успеала да го надмине чувството на лажна идентифицирање (во смисла поистоветување) на себе си со нешто кое е минливо. И во другите балкански народи има такви напредни, попродуховени слободни личности. Од нив, останатите балкански народи имаат многу да учат и да научат.

  Сите народи треба да ја развиваат и прошируваат својата спиритуална, духовна свест, а не да седат во оковите на тесноградата национална свест. Тоа е еден од предусловите за траен мир и просперитет на планетарно ниво.
   
  На ArmaniCode, Bender Rodriguez, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Сепак ме зачуди што не се идентификува како скопјанка, иако таму живее.
   
 5. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Мислам дека една држава која е сиромашна, во која граѓаните немаат некоја перспектива,држава во која име невработени,сиромашни и гладни не може да очекува од таков свој понизен народ да развива национална свест.Македончето е многу лесно за да му се пере мозокот но знае и те како да изненади и да се вжешти ако почнеш да му рчкаш во националноста....поентата ми е дека имаме национална свест но ни покриена со товарот на егзистенцијалните проблеми, лоши закони и реформи,лоша власт и опозиција.....
   
  На Nightwalker, cresa-jagoda, Stefani999 и 5 други им се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.511
  Си ми ги земала зборовите од уста.
  Не може да се очекува национална свест ако стомакот е гладен. Германците ја имаат таа национална свест и тоа на многу високо ниво, но тие со право ја сакаат и се гордеат со својата земја и нација. Успешни се во сите полиња. Не јас денес нема да ја пуштам химната од сабајле и да стојан исправено, ако немам што да јадам или со што сметки да платам.
   
  На Bender Rodriguez, cresa-jagoda, Mishela и 9 други им се допаѓа ова.
 7. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Незнам што Македонка ти била таа што се срами од своите корени,од такви сељанки што се родени у којзнае која дупка во некое свирипичино селце..таа се срами сама од себе ,затоа така ти кажала.Колку и да не ми се допаѓаа животот тука неможам да не си го сакам знамето, колку и ја ја вреѓаме власта тоа не значи дека не си ја сакаме државата и нацијата.Јас сум си Македонка и имам емоции кон мојава каква таква никаква државичка која пати од народот.
   
  На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Девојката е родена во град, студентка и ќерка на просветни работници. Се осеќала само како граѓанин на светот и ми стана чудно.
   
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Сите сме граѓани и го составуваме светот но сите имаме корени, потекло, минато и историја по која сме единствени и препознатливи.
   
  На Tanjamm и okcenzi им се допаѓа ова.
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  18.108
  Пол:
  Женски
  Донекаде ја разбирам, но не се пронаоѓам целосно во ова. Имам национална свест и чувство, иако ги почитувам истите кај другите народи.

  Кога ќе подразмислиш, освен војни и намалена слобода на движење, што друго донеле тие граници пак....
  И не, не верувам дека сите катастрофи и војни биле поради национална свест и чувство. Верувам дека биле поради наметната искривена перцепција за истите. Перцепција според којашто некој нѝ е душман само затоа што се наоѓа отаде границата и дека ќе нè убие ако ние први не го убиеме. Додека големите сили не ги валкаат директно рацете во крв, туку ги тријат од придобивките на пролевањето на истата и за нив сме како мали човечиња во кутија од „Ризик“. На пример, некој ги спомна Германците. Денес што не практикуваат мачење на луѓе по логори не ги спречува во тоа да имаат национална свест.

  Треба да си ја сакаш и да си ја браниш татковината и народот и токму поради тоа што ти е познато тоа чувство, да ги почитуваш и другите. Да си го чуваш и вреднуваш своето, без да имаш аспирации кон ширење низ туѓо.
   
  На cresa-jagoda, Nausicaa, <3 pleza4e <3 и 7 други им се допаѓа ова.
 11. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.256
  Мене па од секогаш ми биле чудни патриотскиве фанатици. Толку врзани за едно парче земјичка, небаре е светиња. Иако оваа држава ни дала идентитет, забораваме дека Планетата е наш дом! Колку и да звучи клише, тоа е големата слика која ние ја пропуштаме. Освен тоа, познато е дека луѓето кои ги одбираме да не претставуваат, се клучните репери, односно поттикнувачи на конфликтите. Главно преку поставување граници, замрсување процедури за влез, и разни други заврзланти. На тој начин се ствара хаос, а продлабочувањето на колективната свест е оневозможено. На ова, само имам да додадам дека патриотизмот како поим според мене не е ништо повеќе од една чиста илузија всадена во плитките ограничени умови.
   
  Последна измена: 15 јуни 2015
  На eloves, Lady Phoenix, Bender Rodriguez и 10 други им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Патриотизам нема веќе кај народот, а кај политичарите воопшто нема.
   
 13. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.256
  Да се создадени услови па ајде де, ама вака многу е нормално да нема, особено во држава која прво и основно егзистенцијалните дупки ги нема пополнето.
   
  На Lady Phoenix, cresa-jagoda, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Многу млади Македонци деновиве им помагаа на мигрантите во џамијата во Куманово. Им носеа вода, јадење, а мигрантите ги видов дел од низ илегуваат од ресторан каде јаделе. Им носеа топла облека, а утрово еден во маркет ме праша каде може да купи блуза, каде има бутик. Имаат пари, штом не сакаат од Црвен Крст да земат вода затоа што била минерална, и ќе ја платат 4-5 евра. Сите имаат мобилни, таблети, знаат англиски, а наши девојчиња што не се вработени одат во џамија и седат до доцни часови со нив, да ги чуваат да не некој ги задева. На што личи тоа?Колку само се деградираме. На кого помагаме?Што ако тие се џихадисти?Нели муџахедини во 2001 се бореа на страна на албанските терористи. Ама ние сме со кратко памтење. Комшија да ни побара 100 дне на сите ќе го разнесеме, а на туѓинци леб им носиме иако имаат во себе по неколку илјади евра, пари кои нашиот работник само може да ги сонува.
   
  На SnowWhite8, Valerin и okcenzi им се допаѓа ова.
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.317
  Допаѓања:
  18.108
  Пол:
  Женски
  Nobody expects the Spanish Inquisition. Ако треба некој да те нападне, ќе го направи така да ти не ни почувствуваш, нема да можеш ни да предвидиш, а не пак да имаш време да го чуваш и храниш. Не мора ни да премине граница за да го направи тоа.

  Го очекуваше ли некој 9-ти мај? Веќе мислам дека и со закон имаат статус на мигранти и додека се на ова тло државата треба да им понуди безбедно и достоинствено да ги поминат тие 24 саати. Не планираат да живеат тука. Ова им е попатна станица за подобар живот. Еве Унгарците ѕид ставиле. И што? Повеќе си ја сакаат земјата од нас?

  Поарно да си е регулирано кој како влегол. И побезбедно е.

  ****

  Неповрзано со претходниов муабет. Сум приметила, има луѓе коишто си ја сакаат земјата, а го напаѓаат народот. Ваков бил, таков бил, жените вакви онакви... Што ако ја сакаш земјата кога не си го сакаш народот... Ова на никого од темава не се однесува. Па како само на форумов фрчат навреди и омраза без да се познаваат луѓе. Прв чекор е да си го сакаш народот, сè друго е вештачко и потсетува на самобендисаност. Демек само од мене народов може да научи како треба. Сакајте се меѓу себе, луѓе. Па да видите како ќе има и помалку неправди и помала невработеност и поголем наталитет и све... лесно е после да се бараат дежурни виновници. Никој не може против народ којшто се сака меѓу себе.
   
  Последна измена: 20 јуни 2015
 16. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Јас не би седела до 4 сабајле во џамија, за да чувам мигранти бидејќи не сум полиција. Нема што некој од мене да учи, или јас од него, си имам став по некои прашања и толку. Кој како сака нека го сфати. И лекарите кажаа дека мешање со тие луѓе може да доведе до болести кои тешко се дијагностицираат кај нас.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zvecarka

  zvecarka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2014
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  706
  Пол:
  Женски
  Доколку Македонците имаа развиена национална свест досега ќе имавме држава со сите нишани.
   
  На okcenzi и Tanjamm им се допаѓа ова.
 18. Симона -

  Симона - Активен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  @Tanjamm, додека ги премотував ТВ каналите забележав како медиум го одбележува Илинден со целовечерна српска музика. Еееј, брука.
  Што да се каже повеќе, во 2015. година уште веруваш дека вреди да се зборува на ваква тема?
   
  Последна измена: 2 август 2015
  На tessie, Tanjamm, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.282
  Lugeto se isti vo cel svet. Ne e ubavo nikoj da strada. I tebe da ti se slucuva toa sto na niv im se slucuva bi barala nacin, peski ako treba po bel svet ke trgnes.
  Lugeto ucat cel zivot, edni od drugi. Bezrazlika na vera i nacionalnost.
  Sum imala moznost da islusam zivotni prikaski od razni luge (bogati, siromasni, bolni, zdravi, patalci, gatalci....), samo taka se zree i se razviva. A toa deka vi rekle deka ako zavrsis fakultet ke stanes popameten, pogresna teorija. Mnogu i ponatamu otisle no popametni ne postanale.
  Bogatstvo e da gi razbiras lugeto i da ucis od niv.
   
  На jovanovska94, eloves, Jordanovska-K и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.917
  Допаѓања:
  5.368
  Проблемот е што меѓу нив има и џихадисти. Не се работи за невини и измачени луѓе.
   
  На NightBreaker му/ѝ се допаѓа ова.