1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобар другар - упропастувач на врска

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од srcuff, 11 август 2011.

 1. srcuff

  srcuff Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  имам дечко со кого одам веќе долго време. се сакаме, убаво ни е и имаме според мене многу зрела врска. проблемот е што мојот најдобар другар ми се меша. неколку пати го имам прекорено за тоа и правено муабет на оваа тема дека треба да ги разграничи работите, но упорно пробува да ја ме одвлечка насамо и да бидеме сами јас и тој. веќе беше приметливо дека чувствува нешто за мене и се оддалечив од него и откако се случи тоа почна цело време да ме бара, да ме следи, да ми праќа пораки, да ми се јавува во ниедно време...дури почна да ми биде и одбивен...што да направам? како да му дадам дознаење да се тргне понастрана од мене?
   
 2. Barbice17

  Barbice17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  најдобар другар упропастувач на врска

  Ако веќе си забележала дека чуствува нешто кон тебе,разговарај го него,кажи му што чуствуваш ти кон него,дека го гледаш само како другар.И дека неговото однесување и неговите постапки ти влијаат на врската,се надевам дека ќе разбере.
   
 3. Marie.m

  Marie.m Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  826
  Допаѓања:
  729
  најдобар другар упропастувач на врска

  И ја на почетокот имав ваков проблем, ама не му се свиѓав на другар ми, туку тој е најдобар другар на мојот бивши и сакаше пак да не спои изгледа. Ми се мешаше во врската, ама отворено му кажав дека на таа тема не зборувам со него да ме остави мене и дечко ми на мир. За среќа добро помина сето тоа, сега дури и дечко ми си живее со него. Само отворено зборувај со него, најдобро би те сфатил ;)
   
 4. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.364
  најдобар другар упропастувач на врска

  Ако сакаш да го задржиш за другар ќе го седнеш на озбилен муабет и ќе му кажеш дека не го гледаш како потенцијален дечко (ако си сигурна во тоа) и да не се надева напразно и дека ако не се повлече и продолжи да те замара на таков начин дека ти ќе го прекинеш контактот со него.

  Ако веќе не ти е битен ни за другар ќе му се јавиш и ќе му кажеш веќе да не те замара. Дали тоа ќе го направиш на фин и дипломатски начин или на погруб веќе зависи од твојот стил како и од вашиот однос.
   
 5. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.821
  Пол:
  Женски
  најдобар другар упропастувач на врска  Едноставно речи му дека ти си го сакаш дечкото и дека не си заинтересирана за него и повтори му да не ви се меша во врската.... ако имаш некоја другарка натерај ги заедно да излезат можеби биде нешто од тоа :) :) :)
   
 6. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  најдобар другар упропастувач на врска

  Машко-женските пријателства се доста дискутабилна тема и знаат да бидат доста непријатни кога едниот „пријател“ ќе оствари врска со друга личност.Во најголем број случаи, секогаш или кај едниот или кај другиот другар се јавуваат поинакви емоции од другарските.Близината е чудо - секојдневните дружења, прераскажувања на настани, поверувања, предизвикуваат за таа личност да размислувате како за потенцијален партнер, бидејќи толку многу сте си кажале еден за друг и се знаете во душа,па уште ако таа ваша душа во потполност си одговара со другата, е тука веќе можат и искри да заискрат.Се раѓа некое потполно поинакво чувство кое или ќе го поквари пријателството или на него ќе се одговори со иста мерка и од тоа ќе произлезе нова љубов.
  Секоја пофалба за пријателствата кои секогаш само тоа биле и останале.
  Штом твојот најдобар другар има емоции за тебе, тој му е љубоморен на твојот дечко и сосема несвесно те става во позиција да избираш помеѓу нив двајцата.Колку и да се трудиш да држиш баланс за да ги задржиш и двајцата ,нема да успееш,бидејќи и двајцата чувствуваат љубов спрема тебе, се доживуваат како ривали и секогаш ќе постои незадоволна страна.
  А ти треба да одбереш кој од нив ти е поважен, а на другиот да му посакаш се најубаво во животот.
  Картите се во тебе, само убаво размисли пред да го направиш наредниот потег за да не дојдеш во ситуација на двојна загуба.
   
  На Strumfeta93 и Offspring им се допаѓа ова.
 7. A.a

  A.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2011
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  60
  Незнаев каде да го сместам ова,па тука ке напишам,значи со дечко ми сме заедно веќе 3 месеци,на почетокот со неговиот најдобар другар беше се во ред и муабет,шали,и тие работи,но во последно време поточно од нова година односите помеѓу мене и него се влошија,веќе не можам да го смислам,постојано се меша кога и да зборуваме со дечко ми на телефон или пишаме пораки,демек кога бил тој со другарите бил постојано на тел со мене и вчера тие беа заедно и зборевме на тел и кога овој почна да се дере нешо од таму ајде чао не замарај ова она притисокот ми го качи и кога и да ме виде ни здр ни ништо нема понашање спрема мене и се испокаравме со дечко ради тоа,вели дека тој бил на средина и дека не е ни на моја страна ни на негова ја сум му женска а тој другар и дека остава на нас да го решиме тоа,но неможе ништо да се реши кога јас се обидов да се смиреме да се дружеме и пак не е добро и веќе незнам што да направам,само се нервирам што дечко ми несака ништо да му каже,да го смене тоа однесување,аах дајте некој совет :worried: фала однапред.
   
 8. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  2.615
  Види сега како што си му ти важна така и другарите му се важни. Не можеш ти да го ставаш на средина. Замисли какво ќе ти е на тебе да треба да се скараш со другарка поради него. Јас еднаш го направив тоа и никогаш повеќе! Пробај да го игнорираш неговиот другар. Однесувај се како тој да не постои за тебе и готово. Секако, нема да е лесно, но можеби така тој ќе престане да зборува. :)
   
 9. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  292

  мила незнам колку ни е исти проблемот ама еве ке ти го кажам мојот па можеби ке имаш нешто корисно: јас живеам со овој мојот па негов најверен другар се разведе и буквално ни стана нокна мора ( а додека беше во брак по 2 месеци не се гледавме демек немат време) значи он беше толку жеден за внимание што и додека јас и дечко ми бевме во Мк он му звонеше да го моли да се вратри демек нема друштво досадно му е-најголема уцена-брат пагам во депресија,мојот си отиде 3 дена порано и немаше време ни за скајп со мене се скара со мене само ради другар му и врв на се овој као преселен кај нас во стан спиеше кај нас (јас на скајп му звонам на дечко ми а он ми одбива и ми пише демек ке излеват немал време мојот за скајп се туширал)....јас фино лепо му напишав порака под итно да седне на скајп или идам да си земам само ствари од сло..седна и му реков: ппроблеми не решаваш со него туку со мене,спиеш со мене а не со него,разбирам он ти е другар ама јас сум ти девојка и особа со која сакаш фамилија,или за 24ч да го нема од станот или со нас-Крај! Добив одговор само после 15 мин: дојди си и нема да сум нон стоп со него....а од другар му добив порака дека сум себична,на која возвратив со: моето си го бранам-кај беше ти да се јавиш додека се ти беше под конац наредено? Не добив одговор ама добив тоа што сакам----мир во врската а не страв да не се јави натрпникот
   
 10. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  лошо е тоа што си направила...греота е да се оддалечиш од него,а тој те сака...Подобро кажи му дека го сакаш дечко ти да сфати дека и дцајцата се сакате..и дека не планираш да раскинеш со него...