1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off) [Disc.Travel&living]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од lolyta777, 11 март 2011.

 1. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Не сретнав ваква тема, ако се повторува избришете ја или преместете ја на соодветно место..
  Имено се работи за една серија каде тројца натпреварувачи-водичи на тимови со нивната екипа во рок од 9 часа треба да направат торта која ќе биде висока мин.1,5 м, на соодветна тема, треба да има вклучено технички елементи и механизација (вртење на делови од тортата, светкање на сијалички..) и да биде вкусна. Како голем љубител на благо и торти ја следам серијава и не трепнувам додека трае...воодушевена сум од начинот на изработувањето на тортата, просто останувам без зборови кога ќе видам совршена торта и им се восхитувам на талентот...
  Слична е и емисијата Cake Boss ( на истиот канал се дава) каде типот -Бади и неговото семејство поседуваат слаткарница и исто така изработуваат торти, колачи кои ме оставаат без зборови...Дали уште некој го следи серииве...или сум единствен зависник од ваков тип на емисии :lol:
   
 2. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.625
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Јас ги следам и двете :) . Бади редовно го гледам, многу ми е оригинален и многу убави торти прави, а исто и Ultimate cake off. Само ме нервира што ова Ultimate cake off го има само еднаш неделно :( Или можеби го има и во друг термин, а јас незнам?
  Еве некој сликички од Бади и неговите торти и од Ultimate cake off
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Овие слики успеав да ги најдам, ама сепак мислам дека треба да се погледнат емисиите, за да се види колку оригинални работи можат да се направат во вид на торта.
  Јас многупати кога ги гледам си викам дека ова повеќе е уметност отколку правење на торта. Абе имаат сликари кои цртаат по тортите, скулптори....
  Се на се, вреди да се погледне :)
  http://www.youtube.com/watch?v=Ajk03I4282Y
  http://www.youtube.com/watch?v=UzUUCte9p6M
  http://www.youtube.com/watch?v=gdDTUzmf ... re=related
   
  На TS-310 и lolyta777 им се допаѓа ова.
 3. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  565
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  ауууу,и ја сакам една ваква до таван за свадбата,само незнам како ке ја сечеме. :D
  а на која телевизија ги даваат емисиите?
  а на дисковери било не го загледав насловот на темата,многу избрзувам денеска нешо,дали дека рано станав којзнае :D
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.496
  Допаѓања:
  195.456
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  И јас ги следам, кога како. И двете емисии ми се интересни, поради креативноста што ја вложуваат слаткариве и претпоставувам дека ваква торта чини цело богатство (барем за наши услови). Ми се допаѓа тоа што се работи за навистина креативни луѓе, кои одбрале на ваков начин да се изразат.
  Ultimate Cake-off мислам дека има секој ден околу 16:45, но претежно се репризи, иако има и по некоја нова емисија. А Бади и неговата емисија не знам точно кога ги даваат, ама имам начекано и од нив неколку нови епизоди. Во секој случај, интересна ми е таа игра со боите и формите, посебно затоа што и самата сакам да експериментирам во кујната, со слатките, ама не би користела толку фондан колку што тие користат, едноставно не го сакам, и мислам дека не е ни вкусен за јадење. Но тие мора да користат, за да имаат форма тортите :) (веројатно).
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.625
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Јас ги гледам на Discovery travel and living channel. Бади го има секоја вечер во 2-30, а го има и преку ден, само незнам во кои термини. Во сабота и недела го има околу 18-00h. А Ultimate cake off има во недела околу 19-00h.
   
 6. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Јас сум на Телекабел и не знам зошто ама го немам тој канал. Не знам дали воопшто го нема или пак јас го немам меморирарно. На Кејблтел го има и затоа ги гледам секогаш кај дечко ми кога ќе ги начекам. Ги обожавам. Секоја чест за креативноста и подготовката. Најмногу се воодушевив кога Бади направи торта за роденденот на сопругата, буквално ја изваја нејзината фигура и тоа во природна големина.
  Дај кажете вие што сте на Телекабел дали го имате каналов?
   
 7. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.989
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Боа,Ultimate Cake Off има секој ден од 21:30 h.
  Јас секој ден ги гледам,многу ми се интересни,тортите им се прекрасни,не знам како успеваат да ги направат за 9 саати.А пак кога го имаат тој Taste Test (вкусот на тортата) леле како ми се јаде уфф. :P
  Сега се почесто ги даваат репризите,со тој стариот водител (мн.ми беше интересен),а видов баш во некои емисии има еден нов.
  И Бади често го гледам ама и тука се репризи кои сум ги гледала.
  Вчера правеше пица торта,ја направи да личи како вистинска пица,прав мајстор е Бади.
  А Твити ја сум на КејблТел го има на мене,можам и превод да си ставам. :)
   
  На lolyta777 и BoaVista им се допаѓа ова.
 8. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  И јас ги гледам кога ќе начекам, какви торти прават алал да им е.
  Само јас искрено не верувам дека за толку кратко време ги прават онолкави торти, ама ајде нека биде :D
  И не сфаќам, таа торта што ќе ја одберат после не се преправа, туку иста таква ја праќаат на настанот?Дека понекогаш ги бираат, а се недовршени.
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Ние имаме 3 мах пакет, терминот не сум го запазила затоа што си ги снимама епизодите и ги гледамкога имам време, сега сум на гости и користам шанса да ве читнам :lol: ќе го проверам од дома терминот и ќе пишам...Инаку фемина90, ги доправаат тортите, тоа го имам и јас приметено, баш си викав како ги праќаат недоправени. :)
   
  На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Ги гледам и двете емисии иако најчесто Cake Boss ја фаќам, некако термините повеќе ми одговараат.
  А ги менуваат често термините во зависност од која сезона ја даваат, на сите шоуа на Травел енд ливинг е така.

  Него 10ка, ма 100ки за надворешниот изглед на тортите, алал да им е на креативноста, на изработката, човек да се чуди како ги прават совршено фигурите ако имаат порачки во Кејк Босс посебно. Знам тука правеа за отварање на салон торта во форма на автомобил во вистинска големина, или носорог зашто беше роденден на носорогот во една зоолошка кој им е главна атракција. Торти по неколку метри. Перфекција :wasntme:

  Арно ама за тоа тестото, вкусовите, како шлапаат со рацете, сечат па имаат празно место па со раце буткаат тесто во одредени вдлабнатини баш буткаат (како земја да ставаш во саксија |( ) или кај што не може убаво тесто да се нареди, па шлакаат шлагови насекаде. И класика пандишпан огромен и некој крем, па пак огромен пандишпан и крем.
  Абе ич не ми изгледаат за вкусни, ИЧ!

  Само се трудат надворешно да изгледаат убаво тортите, а на вкусот и на тоа да стават некои состојки богата да е ко тортите наши ко канела ко стела... ма ЈОК! :^)
   
 11. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Најдобрата торта (Ultimate Cake - Off -Disc.Travel&living)

  Ееееееееј браво за темава :) Една од моите најомилени емисии покрај Cake Boss, Flip That House, While U Were Out... Всушност, по цел ден гледам Travel&living :D Што се однесува до оваа емисија, ја пратам постојано зошто постојат навистина квалитетни и креативни торти, покрај тоа, се работи за торти кои се дури и над 2 м високи, со многу детали и користење на најразлични техники. Ама сепак, некако дискутабилно ми е дека такви торти можат да се изработат за само 9 часа... Ама сепак, емисијата е супер :)
   
 12. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Може темава требаше да биде Travel&living, мене ми е еден од најомилените канали :), гледам и Jon&Kate plus 8, Body works, Take home handyman, Таке home nanny...
  Инаку и мене некако не ми се верува дека за 9 часа се прават тортиве ама ајде, така нека биде...најомилен дел ми е кога ги пренесуваат тортите до жирито, се мислам дека ќе им падне нешто од тортата :o , и ми се допаѓаат тестовите т.е предизвиците, кога еден тим треба да паузира. Кога кажуваат од што направена тортата секогаш си бирам фаворит и криво ми е ако не победи на тестот...Имам и фаворити, навивам за Ешли кога и да се натпреварува, многу ми се убави нејзините торти и Норман-едно малечко, малку феминизирано човече, тортите му се грациозни, елегантни...Се согласувам со Росонерка дека не изгледа убаво кога го буткаат тестото и кога шлакаат во оваа емисија, ама па кај Бади немам приметено такво нешто, напротив мислам дека е многу педантен, неговите торти ми изгледаат вкусни, посебно една што ја правеше со чоколаден крем и јагоди... :mm: :mm: Инаку не им го разбирам фонданот, дали се јаде или е само за обликување на тортите :^)
  Што се однесува до термините, Ultimate cake off има викендите премиерно во 21.30, а потоа репризи дават секој ден, се повторуваат епизодите, а Cake boss има секој ден од пон.до петок во 21.00ч. :)
   
 13. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Ја гледам емисијава, понекогаш. И навистина е забавна и интересна! ;)
   
 14. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  Кога и да ги фатам,секогаш ги гледам!Премногу ми се интересни,особено Cake Boss и Бади со тој неговиот акцент :D .Однадвор тортите на Cake Boss се соообршени,ама затоа внатре :worried:...Пандишпан,шлапаат шлаг,фондан и толку.За разлика од Ultimate Cake Off каде што тортите се прекрасни и одвнатре и однадвор.Зошто нели нив ги оценуваат и за вкусот.
  Еве и неколку сликички -
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  Ама неколку :$ :tmi: .. :D
   
  На TS-310 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Најчесто гледам Cake boss,некој ми има кажано дека една торта му е 1000долари.Иако се зависи до големината и незнам таму уште што.Исто така сакам да пробам една од тортите да видам дали е толку вкусна како што изгледа :?:

  Иначе има и во Скопје една жена прави вакви торти,добро мислам не толку големи ама стварно се интересни а и вкусни :$
   
 16. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.964
  Многу ми се јаки, ептен! Повеќе го сакам Бади, поинтересен ми е за гледање а и за слушање. Па кога ќе се изнервира, као демек пред камера. :rofl:

  Баш сабајле ги гледав овие Ултимејт Кејк, ги правеа тортите со кучињата. Го запамтив еден Макс мислам беше, 3-4 пати досега победува.

  Секоја чест за изработката, и колку високи... :o Повторно, на Бади ми се пооригинални и подобро изреализирани, дали затоа што има повеќе време да ги осмисли и слично. Уф, сон беше кога ја направи Сезами Стрит, и таа тортата како Кривата кула во Пиза. Мераци. :)

  П.С. А има ли тема за травел енд ливинг, мојот омилен канал ?? :$
   
 17. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  293
  го обожавам човекот :) дури и репризи гледам :D
  кој знае колку му е тешко што работи со цела фамилија

  еве некои торти што ми оставија впечаток  ви текнува на оваа кога мајка му му викаше зашто мажите биле голи и кога не му даваше да ја доправи :rofl:  уникатна неветинска торта младоженецот и невестата беа исти како на тортава
   

  Прикачени фајлови:

  На TS-310 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Браво за темава! :clap:
  Навечер најчесто го гледам и двете. Супер се. :)
   
 19. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  И двете ги гледам !Интересни се
   
 20. TS-310

  TS-310 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  37
  Cake Boss ми е интересно и поубави ми се тортите,а Ultimate Cake - Off не ми е интересно