1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најефикасна диета од Sacred heart болниците

Дискусија во 'Диети' започната од BubeFeminka, 12 декември 2012.

 1. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Драги феминки, Вие кои сакате да сумнете од 5 до 7 килограми за 1 недела ви ја препорачувам диетата која изнуди насмевка на моето лице :)

  Диетата тече вака:

  1 ден - овошје, само да не е гроозје и банани
  2 ден, свеж зеленчук, само не мешункаст
  3 ден микс од ден 1 и 2
  4 ден до 1 литар млеко и до 8 банани
  5 ден,6 ден ,7 ден - 3 парчиња од по 100 грама пилешко,телешко на скара и зелена салата (колку сакате)

  сето тоа е без зачини, леб и лебни нутриенти
  од пијалак, кафе без шеќер, чај без шеќер, вода

  Се чисти организмот, се топи само сало и масни наслаги, се подобрува крвоток и притисок. режим на срцевата работа.
  Диетава е од Sacred heart болниците за предебели пациенти кои треба да имаат тежок хируршки зафат.

  ви посакувам среќа!
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.496
  Малку пребарував на интернет за диетава, и како што прочитав тебе 7-от ден ти е утнат.
  Еве што пишува:

  *************************************************************************

  Day 1
  Any fruit (except bananas). Cantaloupes and watermelon are lower in calories than most other fruits. Eat only soup and fruit today.

  Day 2
  All vegetables. Eat until you are full with fresh raw, cooked or canned veggies. Try to eat green leafy veggies and stay away from dry beans, peas or corn.
  Eat veggies along with the soup.
  A baked potato and dinner time with butter.
  Don't eat any fruits through today.

  Day 3
  Eat all the soup, fruit and veggies you want. Do not have a baked potato.

  Day 4
  Bananas and skim milk: Eat at least 3 bananas and drink as much milk as you can today, along with the soup.

  Day 5
  Beef and tomatoes: you may have 10 to 20 ounces of beef and a can of tomatoes, or as many as 6 tomatoes on this day. Eat the soup at least once today.

  Day 6
  Beef and veggies, eat to your heart's content of the beef and veggies today. You can even have 2-3 steaks if you like with green leafy veggies but no baked potato. Be sure to eat the soup at least once today.

  Day 7
  Brown rice, unsweetened fruit juice and veggies, until full (and eat the soup).
  You can add cooked veggies to your rice if you wish.

  ***************************************************************************

  Како и да е, затоа што ми е веќе скиснато од Ун диетата, во состојба на без излез - ја почнувам од денеска оваа. Првенствено затоа што ми се свиѓа концептот, ми одговара режимот и за во школо.(поготово втора смена кога сум, е тогаш е урда!). Знам дека е од оние брзи диети, ама не можам веќе вака да продолжам :(.

  Моментална состојба 69 кила, ќе пишувам од време на време какви се резултатити и дали воопшто ги има.

  Оние што ја започнувате, припазете на овој дел.
  Мислам, ништо ново, ама сепак.

  The Sacred Heart diet is a soup-based diet, and claims that you will lose 10-17 pounds in the first week. This may be true, but most of the weight will tend to be water - and will be gained right back very soon after the diet.

  This diet is very clearly an unsustainable fad diet, but is not as nutritionally unsound as similar diets. Most of these diets claim some magical fat-burning science is involved, or that there is something special about the combination of foods. This is simply untrue - it is nothing more complex than a reduction in calories!

  Денеска овошје цел ден, ќе јадам мандарини, (јапонски) јаболка, лимони...
   
 3. macinja

  macinja Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Диетава е онаа со супата од зелка...најважниот дел си го испуштила.
   
 4. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.297
  Допаѓања:
  9.426
  И има ли задоволни од оваа диета?
   
  На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.496
  ^ Јас досега симнав 2 кила. :)
  Продолжувам понатака ..
   
  На bubuce и baby-star им се допаѓа ова.
 6. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.297
  Допаѓања:
  9.426
  Ај кажи што јадеш и за коолку дена симна 2 килограми.?
   
  На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Мачиња, јас ја држев овааа диета без супа од зелка, ефикасна е и без зелката....ја имам прочитано и таа со супа зелка и целер, ајде јади ја ти таа супа па нормално дека ќе ослабеш поради тоа што редовно ќе повраќаш...вкусот е башшшшш блјаааааааааак..... мислам дека оваа диета одговара на сечиј вкус....не си ограничен :) јас сум задоволна...а за вас не знам! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: поздраааав :hai:
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  13.090
  Допаѓања:
  196.088
  Јас ја имам држано диетата и тоа 2х7 дена, со пауза од ден-два.
  И резултати немаше.
   
 9. selma...selma

  selma...selma Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  22
  истата диета, само дополнително ми беше дозволено секој ден да јадам и супа (не се мисли на супата со зелка и целер) ја држе 3, 4 неделени и супер резултати имаше, а супата ми даваше дополнителна енергија...затоа може секој оддредено време да ја практикува...јас престанав затоа што фати зима и не можев ама затоа во февруари ќе продолжам
   
 10. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  360
  Која случајност! И јас токму денеска ја почнав оваа диета. Супата не ми е лоша, јас сакам чорби. Ама направив мала отстапка, бидејќи не поднесувам глад па уфрлив овесни снегулки и пченични никулци за доручек, по 3 мали лажички, натопени само во вода. Тие најмногу ме заситуваат и ме држат.
  Не дека не кризирам, иако е дозволено демек да јадеш се колку сакаш. Јас денес претерав со јаболка, 6 изедов и се мислам дали ќе има некакви резултати диетава воопшто со волку јадење? :^)
  Поздрав и ќе пишувам да ви кажам какви резултати ќе имам.
   
 11. macam

  macam Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Ke ja isprobam ;)
   
 12. GaY.bOy

  GaY.bOy Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  3
  Ќе се изнамачиш а нема ништо да постигниш! Два пати се обидов да ја издржам до крај... се беше залудно... и 2-3 олабените кг ги враќаш одма (да не речам за 2-3 сати)... залудно потрошено време и пари! :worried: :(
   
 13. topche

  topche Нов член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Неможам да ја најдам рецептата точно во одговориве , и дали некој ке може да ми каже како се подготвува таа ФАМОЗНА СУПА ОД ЗЕЛКА и која е финалната верзија на диетава ? :)
   
 14. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.490
  Пол:
  Женски
  ја има ли неккој држено оваа диета ??? и колку кг се слабее ??
   
 15. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.797
  Допаѓања:
  49.173
  Пол:
  Женски
  Како да ја подготвите супата од зелка?
  Потребни состојки:

  • 1 зелка;
  • 6 големи парчиња млад кромид или праз;
  • 2 пиперки;
  • доматен сок или неколку домати;
  • магдонос;
  • сол, црна пипер и кари по желба.
  Начин на подготовка:

  Исечкајте ги зеленчуците и ставете ги во тенџере. Полијте ги со вода. Додајте ги зачините и варете на силен оган 10 минути. Потоа варете ја супата на тивок оган додека не се сварат зеленчуците. Можете да користите и моркови.
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.