1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Најмногу се срамам од......

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sardinija21, 11 јуни 2013.

  1. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Од што најмногу се срамите т.е што е она што најмногу ве засрамило.
     
  2. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Се срамам од срамежливи девојки,од невоспитани луѓе,од сиромаштија,да не се смејте денес е срам да си сиромашен,да си никој и ништо и тоа е срам,да бидам невработен,да зависам од моите родители би се срамел и многу други работи.
     
    На presiosaP, angelche16, Anabelle.Amorette и 2 други им се допаѓа ова.
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Мили мои, не срамете се од нешта врз кои не можете да влијаете... барем не директно и не во краток временски период. Само ќе се измачувате и ќе си ја уривате самодовербата и самопочитта.

    Срамете се од постапки/дела/однесување/изречени зборови, од нешта врз коишто имате влијание, за коишто само вие можете да бидете одговорни и само вие можете да ги исправите.

    Со други зборови, срамете се од она што го правите (а не би требало), а не од она што сте.
    За се` останато, прифатете се онакви какви што сте или стремете се кон подобро дококу мислите дека можете да смените нешто.

    Јас никогаш, дури и кога сум се наоѓала во ситуации благо да бидам дискриминирана од средината поради тоа, не сум се засрамила од фактот што имаше период кога немав ни 100денари в џеб и за основни работи се снаоѓав ко Робинзон Крусо на пуст остров, што камуфлирав оштетена гардероба и не одев по кафиња туку со тие пари ќе направев ручек дома, напротив се гордеам со тоа. Се гордеам што тоа малку ме научило мене да растам и ме подготвило за многу предизвици кои несомнено ги носи животот.

    Од денешна перспектива, таа горчлива стартна позиција ми покажала што се` можам но и ме поттикнала да го направам истото во што веројатно не би успеала (барем не за овој краток период) доколку имав поудобна почетна позиција и не сметам дека треба да се срамам пред некој кој цел живот бил хранет со златно лажиче. Особено ако тој некој ништо не постигнал сам. Напротив, на негово место, јас би била засрамената, би се срамела од скапите и модерни алишта и др материјални привилегии добиени на таков начин, живеејќи на туѓ грб, било да се родители, спонзор, сеедно.
     
    На Autumn_, fallenangel, Yowannty и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Токму така нетреба да се срамиме од од она на што неможеме да влијаеме но јас се срамам од една ситуација која се случи однеодамна а на која можев да влијаам. Тоа е ситуацијата која што ја опишав и на форумов само во една друга тема, а тоа е што имав односи со 2 одеднаш илити таканаречена тројка тоа не ми требаше во животот бидејќи доаѓам од семејство каде ваквите работи се незамисливи со ѓенерации наназад. Но ете едно мое мало невнимание или момент на слабост се засрамив себеси пред се а потоа и моето семејство. Немора да значи дека сум се засрамла во туѓите очи уште полошо се засрамив во сопствените очи. Сама на себе станав одвратна , затоа ви препорачувам на сите вас да не дозволите секогаш да ве води страста, туку пред се размислувајте со сопствената глава за последиците кои може да ѓи има некоја непромислена ваша активност да не се каете подоцна како мене.
     
    На tessie и vitomir им се допаѓа ова.
  5. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Да зависам од некогу и да бидам безпомошна (во било која смисла)...
     
    На sasaSasa, septemberinparis и Sardinija21 им се допаѓа ова.
  6. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    се срамам од тоа што карактеров ми е за никаде,се срамам од сиромаштија бидејќи на сиромашни луѓето се потсмеваат,наместо да помогнат,се срамам од тоа кога некогаш кажувам неразмислувајќи некои работи кои не ги мислам и со тоа ги повредувам луѓето околу мене,се срамам кога нема да научам се што бараат професорите хаха...
     
    На presiosaP и sasaSasa им се допаѓа ова.
  7. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Се срамам само кога тој што го сакам ќе помине покрај мене или ќе ми рече нешто :inlove:
     
  8. Dvolicen

    Dvolicen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    3.485
    Изгужвана гардероба или нечисти чевли :devil:
     
  9. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Се срамам од тоа каков народ станавме.. ги изгубивме вистинските вредности на животот.. Не критикувам никого,ниту себеси,зш јас како единка не можам да влијаам светот да го направам подобро место за живеење.. Животот ни се сведи на партиска книшка - работно место..Срамота
     
    На tessie и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  10. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Се срамам од да сум крај него, едноставно срам ми е се црвенам целата кога е симпатијата до мене
     
  11. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    6.094
    Пол:
    Женски
    се срамам за тоа што животот ми е за нигде... се срамам зошто незнам како да го направам подобар.... се срамам од тоа што морам да лажам...
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Se sramam od nekoj sto ke pocne da zboruva zeleni a misli deka e smesno.....znaci mesto toj ili taa da se srami jas se sramam.
     
    На presiosaP и elisabeta им се допаѓа ова.
  13. 1slavjanka

    1slavjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    503
    Пол:
    Женски
    Се срамам од луѓе кои имаат сфаќања и размислувања ко да живеат во турско
     
    На ArmaniCode му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    И од нечисти луѓе облека не се намирисани боже во кој век живеат :(:(:(
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Се срамам од моите родители , што им сум на грб , не работам неколку месеци на назад , и со срам им барам пари за излегување, ајде се надевам ќе се промени тоа , работев подолго време и се навикнав да сум со сопствени пари во џеб , сега на овие години се осеќам незгодно да барам од дома , а семејството ми се прошири , така да некои работи и задоволства кои порано ми беа луксуз си ги скратив :D мам енд дад потрпете ме уште некое време , ќе најдам асална работа , ветувам .
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.042
    Пол:
    Женски
    Од бившиот. Како бев толку глупа... :headbang:
     
  17. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Се срамам и не можам да дозволам да излезам од дома несредена.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Од места на кои одам првпат и непознати луѓе.
    Ми треба време да се пресрамам. :rofl:
     
    На FreeToGo, cresa-jagoda, marija305 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.843
    Пол:
    Женски
    Исто.
     
    На cresa-jagoda, marija305, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Кога треба некаде да одам и таму
    И јас припаѓам овде :)
     
    На cresa-jagoda, marija305, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.