1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нај(не)омилена домашна обврска

Дискусија во 'Дом' започната од Hellobeautiful, 18 јуни 2018.

 1. Hellobeautiful

  Hellobeautiful Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  3.280
  Допаѓања:
  20.648
  Пол:
  Женски
  Верувам дека не секој/а од нас ги извршува домашните обврски со голем мерак но сепак има некои работи кои повеќе уживаме да ги правиме од други.

  Пример мене ми е мерак да џогирам, усисувам, бришам прашина и да готвам.

  А воопшто не сакам менување постелнини и миење садови.

  Кои се вашите?
  Можда повеќето темава ќе ја сметаат за глупост, ама расположена и вредна сум денес после не знам колку време, така да имајте милост за да не ме читате во На срце ми лежи..:sun:
   
  На Milobebence, stetoskop, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.627
  Допаѓања:
  31.357
  Пол:
  Женски
  Па не верувам дека секој ги извршува обврските со толкав мерак, колку што мора. Е сега има некои работи што ги сакаме да ги правиме, некој не баш...
  Еве јас на пример обожавам да готвам. Цел ден да сум во кујна не ми е мака. Ручек, нешто благо, солени рецепти обожавам да правам. Садовите не ми се по кејф да ги мијам :|
  За чистење сакам, скоро на 2-3 дена правам генералка, само усисувањето ме нервира бидејќи имам такви теписи што трошка да падне се познава. И со правосмукалката сум постојано :(
   
  На Milobebence, muchacha_a, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.572
  Пол:
  Женски
  Обожавам садови да мијам, да се шлапам со вода ама врати да бришам ич нејќам...за срамота сум, сите врати кај мене дома ми се со прсти...:$
   
  На Milobebence, muchacha_a, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.
 4. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.495
  Пол:
  Женски
  Некогаш сум мотивирана и се ќе направам едно по едно: готвење, алишта пеглање, смукање, полирање ламинат, прашина чистење, садови миење и други ситници.

  Некогаш ме мрзи и едно да направам од сите наведените. (facepalm)
  Омилена обврска би ја издоила готвењето.
  И јадењето. :D
   
  На makedonkamak, Dream-Girl, referentka и 3 други им се допаѓа ова.
 5. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  789
  Пол:
  Женски
  Обожавам да готвам, благо, солено, што и да е. Исто многу сакам да чистам, да го уредувам дворот.. Но ( секогаш има но) мразам да пеглам. Пегла во рака не ми се фаќа :shake:
   
  На makedonkamak, cresa-jagoda и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
 6. Harper

  Harper Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2018
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  7.154
  Пол:
  Женски
  Чистењето ме релаксира. Обожавам да си пуштам музика, да пеам и обврските една по една како сами да се извршиле 8). Ова можеби дека сѐ уште сум сама и нема нешто толку многу за средување. А можеби и дека во моментов па и немам некои други обврски освен домот.

  Нешто што најмногу мразам е миење садови. Го мразам дури повеќе и од бришење прозори и пеглање :lol:.

  14963151_10208874551995183_499833893325184102_n.jpg

  :wasntme:
   
  На Herrera, mazikeen, BabyStyle и 13 други им се допаѓа ова.
 7. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.791
  Допаѓања:
  36.373
  Пол:
  Женски
  Во последно време многу ме фаќа мрза кога станува збор за домашните обврски, ама отсекогаш миење садови ми е најнеомилена.
   
  На makedonkamak, cresa-jagoda, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 8. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  169.757
  Naj me mrzi sadovi od mashina da vadam i da gi redam koj za kade e.Sreka pak na malata i e ok ova,pa ona letovo ja prezede ,,mashinata" . :tmi:
   
  На Hortenzija, Milobebence, Mari* и 5 други им се допаѓа ова.
 9. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.972
  Пол:
  Женски
  Јас сум перфекционист во секој поглед, па подреденоста на нештата не би била во контекст на потребите ако "се не е на свое место".
  Чистење и средување на плакари ми е омилена домашна обврска. Кујната е место каде што кулинарските вештини и садови одат во пар. Сакам да пробам нови рецепти и често знам да внесам нешто поразлично во дневното мени, а сепак својствено за нашето поднебје. Ако хигиената е половина здравје, домашно приготвената храна е другата половина.
  Пеглањето го сведувам на најнеопходни работи.
  Кога помислувам на обврска што помалку сакам да ја правам, тоа е бришење прозорци.
   
  На Dream-Girl, Annora, referentka и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.538
  Допаѓања:
  72.441
  Пол:
  Женски
  Најголем мерак имам за џогирање и спружување облека на жица. И готвење. А најкатастрофално го доживувам бришењето прашина затоа што кашлам, кивам и сѐ ме чеша. :drunk:
   
  На Milobebence, Hellobeautiful, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.082
  Допаѓања:
  152.234
  Пол:
  Женски
  Две работи се кои ми ја цицаат енергијата: миење садови и редење на плакар. Ништо друго не ми смета, ама овие две рабоги не ги можам. Ај за првото олеснато ми е со машина за садови, ама за второто морам бар еднаш месечно да средвам плакарот и смрт ми е. Како некој цела енергија да ми ја исцицал.
  А други работи не ми сметаат, не ги уживам, ама не ни ми пречат. Некогаш сакам повеќе да чисгам од други пати. И до расположение е.
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, referentka и 3 други им се допаѓа ова.
 12. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.117
  Допаѓања:
  17.679
  Бришење прозорци и усисување :doh:
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, referentka и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.500
  Допаѓања:
  10.758
  Пол:
  Машки
  Се што треба да се наведнам, ме води кон болка во рбетот..
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, referentka и 5 други им се допаѓа ова.
 14. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.789
  Допаѓања:
  47.711
  Пол:
  Женски
  Врење кафе:@
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  7.427
  Пол:
  Женски
  Готвење, за жал... Тотален анти-талент за во кујна...
  Само кафе и макарони, јајца, супа знам да си направам...
  А, морам да научам ууфф...
  За чистење немам мука, уживам во тоа... Ич не ми е проблем, садови миење исто така, пеглање такоџе... Али, готвењето ми еб мамата :D
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, Scott Weiland и 4 други им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.807
  Допаѓања:
  25.483
  Пол:
  Женски
  Мразам да готвам. Значи, готвам затоа што морам. Јас да се прашувам, би си купувала готови јадења. Единствено што сакам да правам се благи работи. Другото не ми е по ќеиф. Најомилен дел ми е миењето садови. Ако треба цел ден ќе го правам тоа, само да не работам ништо друго. Затоа и не купувам машина за садови. И прашината би ја додала овде. Ама кога доаѓа ред на правосмукалката, косата ми се крева на глава. Па и звукот што го испушта ме нервира. :lol: За диплење алишта не ми е проблем. Педантна сум за тоа. Во плакар се наредени под конец. Дури маж ми се чуди. И на тераса се пружени како што треба. Пеглањето не го сакам, па затоа пеглам кога морам. И бришењето прозори ми е кошмар. Ама кога ги бришам, светат. Секогаш кога треба да правам генералка, тоа го правам полека. Ич не сакам да брзам.
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, Scott Weiland и 3 други им се допаѓа ова.
 17. S.J.Parker

  S.J.Parker Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  7.285
  Бришење прозори дефинитивно :shake:
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, Scott Weiland и 3 други им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.141
  Можам да уживам, единствено во миење садови.
  Друго ништо не ме прави среќна од домашните обврски.
  Некогаш готвење... ако се заиграм, ама ретко и тоа.
   
  На Hellobeautiful, Dream-Girl, Scott Weiland и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.185
  Допаѓања:
  79.915
  Пол:
  Женски
  Не постои домашна обврска во која уживам.
  Го одржувам домот затоа што морам, не затоа што ме релаксира или затоа што ептен ми е дојдено до бришење прашина или прозори.

  Не сакам да живеам во гнасотија, simple as that. А дека некогаш ќе уживам во работење низ домот...сигурно. :drunk:
   
  На Ena05, DAngel, Doozy и 11 други им се допаѓа ова.
 20. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.328
  Допаѓања:
  246.515
  Пол:
  Женски
  Да се потпишам +1
   
  На Doozy, Hellobeautiful, joy1 и 6 други им се допаѓа ова.