1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од sweet.woman, 18 октомври 2011.

 1. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  448
  Како и со што ја лекувавте раната после пораѓај со царски рез(или природно) дали користевте некој средства да ја забришувате?
   
 2. mamaHana

  mamaHana Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  30
  нега после пораѓај

  Јас после царскиот немав никакви проблеми со раната,си се бањав нај нормално само мора со протечна вода и неколку пати имав ставено бетадин.
   
  На izasofi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.996
  Допаѓања:
  186.783
  Пол:
  Женски
  Во болница ме премачкуваа еднаш дневно со Бетадине, а кога си дојдов дома ми рекоа една недела со ништо да не ја чистам, ниту пак да ја влажнам. А после тоа најнормално си се бањав, ама избегнував мачкање со креми, масти, масла... постепено ми се повлекува, на краевите веќе не се ни познава дека е сечено, остана уште средниот дел да се повлече сосема. Среќа што немав конци за вадење :)
   
  На galapce и Mama25 им се допаѓа ова.
 4. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  448
  ласерски ли ти ја затвара раната
   
 5. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.840
  Пол:
  Женски
  Јас се породив природно, имав рана таму доле :lol: :$ ...во врска со негата-чести измивања со изладен чај од камилица (студи, не студи-мора-брррр) и премачкување со кантарион (со памуче) и нанесување кантарион на секојдневна влошка. За 10-14 дена сите конци ми испаднаа, сами паѓаа при бањање.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.996
  Допаѓања:
  186.783
  Пол:
  Женски

  Не, интрадермално бев шиена. Имав нешто како копци на краевите, сами си паднаа, конците од матката исто сами си паднаа после некое време, а сето останато си се ресорбираше. Барем мислам дека со такви конци бев шиена :?:
   
 7. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  982
  Допаѓања:
  448
  овој кантарион го има ли низ аптекиве или каде може да се набави
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.387
  Допаѓања:
  106.534
  Мене природно кога се породив ми кажаа да не се мијам со никакви ггелови, сапуни, чаеви, само зо вода. Прво ми беше незамисливо - како тоа само со вода??? Ама многу ми беше страв да не ми се искомплицира, па решив да слушам :D
  Навика е, а можеби и организмот е поразличен тогаш, воопшто не ми трчеше што се мијам само со вода, најнормално ми беше.

  За со царски не се сеќавам, иако тоа беше поскоро. Знам дека немав никакви проблеми со раната, дома не се мачкав со ништо, ама не се сеќавам дали дома си отиов со фластер, или не. Подолго лежев во болница, околу 10 дена, па може да сум си отишла без фластер. Како и да е, кога имам рана, никогаш не ставам ништо освен вода.
   
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.840
  Пол:
  Женски
  Има по аптеки, во секоја аптека има. :)
  Искрено мене покојната ми баба (Бог да ја прости) ми имаше направено, некако од тревки од кантарион со зејтин, навистина не знам како, јас со тој се премачкував.
  Ама и тој во аптеките е добар, сепак кантарион си е кантарион. Разликата беше само тоа што аптекаркото шишенце е малечко.
   
  На nesa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.977
  Јас природно сум породена и првите денови додека бев во болница се туширав, т.е. измивав само со вода и тоа по неколку пати во денот, така ми кажа докторот, а кога си дојдов дома, една пријателка ми го кажа спрејот Оcteni Sept и го земав и ставав 2,3 пати во денот псоле секое одмивање и за 3,4 дена ми закрепна раната, немав болки, конците ми отпаднаа одма и почнав слободно да се движам и да седам, пошто првите денови не можев никако да седам, како на шилци да седев :tmi: грозно чувство :x , така да го препорачувам најтопло овој спреј кој го користев јас, преубав е за рани ;)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  го има ли кај нас овој спреј ?
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.977
  Мислам дека го има по аптеките, пошто мене ми го кажа баш пријателка од Мк дека го зела, јас го купив во Гр и тука е 9 евра големо шише од 250 мг
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  После колку време паѓаат конците на раната? Се осеќа ли тоа? Што, како?
   
 14. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  193
  Јас не го осетив само ги видов конците на улошката, мене ми паднаа дента кога излегов од болница после 6 дена, само тие последните најмногу што болеа доста долго ми се задржаа :P
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Сега од кога се паднати конците, би смеела ли кантарион да ставам?
   
 16. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Во сончогледово масло се ставаат само свежи штотуку набрани цветови од кантарион и се ставаат во стаклено шише да стојат на сонце 40 дена. После се трга и може да се користи.
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Za zal mene mi se sluci edno loso iskustvo, koe seuste trae.
  Nekolku dena pocnav povtorno da dobivam bolka i pecenje i povtorno da nemozam da sednuvam. Zemav ogledalce i sto ke vidam, kolku nokt tocno na pocetokot od rezot kaj vaginalniot otvor, ranata pootvorena i rozevka kako dete koga ke padne i ke go oguli kolenceto.
  Vednas otidov na ginekolog, ispadna deka imalo greska vo vnatresnite savovi pri sienje, a sega ima i infekcija. Samoto mesto e tvrdo, a vaginalno me proveri se e vo red i izgladeno.
  Za da ne mi dade vednas antibiotici mi rece nedela dena so odreden gel da se izmivam, da se odmivam so topla zovriena voda a vo nea lazica sol, potoa da se prskam so sprej oxycort a potoa na gaza da stavam kantarion.

  Bolkata ja izgubiv ama vizuelno ne gledam mnogu podobruvanme.(a niz celo skopje gelot go nema) samo so ostanative raboti praktikuvam. Pa zdravje sreda/cetvrtok sum na kontrola...ako nema napredok ke mora lekovi da zemam.

  Iskreno malku poveke mi e kako teret na glava.
  Imala li nekoja od vas vakvo iskustvo?
   
 18. Lillian

  Lillian Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Сноу, кај мене беше шиено- недовршено. После 2 месеци пробав да имам односи и прокрварив. Бев на преглед, гинекологот ми рече дека ќе ми треба време додека да зарасне раната и постојано да ја одмивам со камилица и да мачкам масло од кантарион. За среќа, немав инфекција. Сега, после 4 ипол месеци, местото ми е зараснато, но сеуште е тврдо и на допир ме боли. Местото кога -тогаш сигурно ќе зарасне, но за инфекцијата не верувам дека ќе помине без антибиотик.
   
 19. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  206
  Kazete mi dami dali posle carskiot e normalno da te boli matkata, ne deka boli neizdrslivo no sepak e prisutna nekoja bolka kako koga si malku nastinat ili pred ciklus, inaku veke dve nedeli kako sum operirana a 9 dena kako sum aktivna, mislam so domasni obvrski, pesacenje i sl....
   
 20. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  497
  Пол:
  Женски
  Сноу, мене уште во болница ми се истегна едно конче и ми се отвори раната на крај на резот. Во болница ми кажаа да се мачкам со Хепатромбин маст после секое одење во WC и ми помогна. Откако си дојдов дома почнав да мачкам кантарион по препорака на братучедка на мм којашто се породи неколку месеци пред мене. Ништо не помага како кантарионот! Ем го омекнува местото, ем го заздравува, а на местата кај што не ми беше отворена раната дури не се ни познава дека сум била сечена. Мене ми беше убаво отворено, па еве сега полека се затвора. Внимавај само да не се преморуваш, одмарај колку можеш повеќе и ќе помине. Инаку јас по неколку пати во денот мачкав кантарион со памукче на раната и капнував по неколку капки, не ставав на влошка. Влошката повеќе го упива катарионот.