1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Немање самопочит

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 26 март 2017.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  Оваа тема ја отварам поттикната пред се од жени и девојки, кои дозволуваат партнерите да ги понижуваат, а тие да молат, да купуваат подароци, без да добијат ништо за возраст, да бидат навредувани ако не на директен, на индиректен начин и слично. Зборувам за убави девојки, интелектуалки, кои ги понижува некој што просто не им е до колена, а тие сепак трпат и молат. Дали според вас ова е немање на самопочит и дали треба да се има самопочит?
   
  На Meckicja, H.VAGA, okcenzi и 2 други им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Ако ова ти се десило пре би го нарекла - слепило. Знаеш кога си заљубен слепо па не сакаш да ги видиш работите такви какви што се.
  Треба да се има самопочит вака само машкото го гледа тоа како слабост кон женското и го искористува тоа.
  Некогаш треба да се покажат заби, малку по свое да се оди, но заради тоа слепиле не сакаат. Убаво им е на нив се додека можат да издржат.
   
  На H.VAGA, I I, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  Не мене, туку во мојата околина гледам такви работи се почесто. Пример дечкото шета негде со другари, а девојката седи дома и за празници и за викенди. Кога ќе му спомна да прошетаат некаде, да излезат не сака, значи не сака никакви обврски кон неа, освен да имаат секс од време на време, а таа е упорна и уште и подароци му купува, скапи пример од 3000 - 4000 денари. Можеби е слепило, можеби е очај, можеби не се ценат доволно девојките, не знам. Логички ако размисли зрела личност, ќе сфати дека не ја ферма, ја понижува, а не па уште скапи подароци да му купува.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.337
  Допаѓања:
  77.613
  Пол:
  Женски
  Понекогаш треба да си ја проголтаме гордоста, да се жртвуваме за љубовта, но има граница. Девојките кои буквално се трескаат од земја поради некое машко, имаат навистина проблем со, како што викаш, себепочитувањето. Да, има такви. А такви се бидејќи не си ја знаат и ценат сопствената вредност. Во врска не е тешко да се изгубиш себеси. Да знаеш која си, колку вредиш и што сакаш, тогаш си на прав пат.
   
  На Angie24, SummerGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  Па баш така на 37 години да кажеш дека се „муваш“ со некој кој не сака јавно да се појави никаде со тебе за мене е срамота. Срамота пред самиот себе. Немање на самопочит.
   
  На mode-kristina, H.VAGA, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  Слабо коментари на оваа тема. Ајде девојки кажете свое мислење, кажете колку е важно според вас да се има самопочит?Зборувам за љубов, за пријателство, општо за во животот?
   
 7. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Ova ko za mene da pisuvas. :D
  Ne e do nemanjeto samopocit tuku e do slepilo ili vo mojov slucaj ljubov.
  Znaci premnogu go sakav nenormalno! Me tepase, me umalovazuvase pred koj ke stignese, me ismejuvase, ne sakase sami da izlezime ako izleguvavme ili so nekoj odbran od negova strana ili sedevme doma. Najcesto vo petok, sabota, nedela jas sedev doma ucev a toj setase od kafane do kafane pijan. Si stavase sliki na fb gusnat so tipki ili ke mi kazea deka se izmuval so nekoja pa jas mavaj ja glata od zid mislejki deka jas sum kriva so sedam i ucam a ne se pijancam so nego. Pa mu davav pari za izleguvanje dodeka jas sedev doma i takaa.. na kratko bev ovca i znaes eden den mi pukna film i vo 4 po polnok ojdov kaj nego doma i go cekav da se vrati. Se vrati pola drogiran pola pijan, znaev i za droga i za se pred mene go praese toa, mu go zedov mobilniot cisto da vidam so kogo sto kako, a toa go naprajv prv pat vo nasata dolgo godisna vrska, znaci krvnicki me tepase ne sakase da prestane, ne mozev do doma da si odam od bolka glavata ne mozev da ja dopram od sto me bolese, najloso od se bese sto negovite bea odma do nas a ne prevzedoa nisto i mu raskinav. Mi pukna film i go odjebav. E posle toa sledese trcanje, sledenje, molenje, zaprosuvanje... se smirivme nekolku pati po ubeduvanje deka se smenil vo nekolku navrati me potseti deka ne se smenil me vregase i ismevase bez potreba. Staviv kraj konecno. Se osetiv slobodna. Posle toa raskinuvanje... site negovi drugari me baraa za kafe za na kino za setanje itn. Egoto do nebo ama jas bev dama i ne prifativ nisto so nikogo.8) a deckoto od kol na kol odese i seuste ja bara sudenata.. koja sigurno bev jas, ama toj voz zamina vo nepovrat. 8)
  Taka da, slepiloto od ljubovta e toa sto mislis deka e nemanje samodoverba, barem kaj mene. Uste go mislam ama stvarno mnogu go sakav. :$
   
  На H.VAGA и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.764
  Допаѓања:
  156.947
  Пол:
  Женски
  @TheEkaterina :o :o :o
  Дефинитивно мислам ова е погодено во темата. Ти теши се дека е љубов и слепило, ама истовремено е крајно непочитување кон себе. Не знам зошто си чекала да те истепа за да прекиниш. Лошо си се чувствувала зошто си учела, а не си пиела со него ... :^) |(
  Битно прекина. (y)
   
  На crimson, cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
 9. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.559
  Ако не се сакаш себе си и ако не се почитуваш, тогаш никој и нема.
  Тоа е.
   
  На hermosa, Dark artist, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  Многу лошо. На крај доаѓаме до заклучок дека тоа е џабе. Дека нема ништо од тоа, само товар, и тоа не е врска. Луѓето не се менуваат или ако се менуваат тоа го прават на полошо. Јас затоа прекинувам врски ако во старт видам дека нешто не е во ред. Конкретно имав случај каде интелектуалец по 2.5 месеци врска, дечко кој има добро работно место, кој делува како фин и културен кога му реков дека е крај затоа што сметам дека се однесуваше лошо со мене, несоодветно( а тоа не беше тепање), почна да се умилкува и културно да ме уценува во смисла „па ти не можеш да ми раскинеш знаеш јас вложив во нашата врска“. А бевме од различни градови, така да што вложил, патни трошоци и сега да не треба пари да му дадам или да бидам со него цел живот, иако сум видела дека не е за мене. Како што тој потрошил пари, така и јас по патишта, а при тоа никогаш не сум дозволила да части, ако денеска тој плати пијачка, утре јас. Тоа е уцена, како и да е кажана. Потоа ме молеше да пиеме кафе како пријатели, ама џабе. Скршена чаша може да се лепи, ама не е исто веќе.
   
 11. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Ne, ne. Ne me imas razbrano. Tepanjeto kaj nego bese za dobro utro dobar den. Ako ne bese razpolozen ili nesto mu falese na mene se isturase. A toa traese 5 godini. Jebiga, idiot sum znam ama mislev deka bez nego nema da mozam da ziveam znaci tolku mnogu go sakav ko nekoja nenormalna. Ama toa e zavrsi bitno. Odamna zavrsi. Milo mi e samo sto znam deka na kraj toj patese po mene i me molese pa duri coekot i me zaprosi be za da mi dokaze deka me saka. Never again! Kako nekoj samar za osvestuvanje da mi udri koga otidov kaj nego vo 4 po polnok i nahnadno sobrav sila da go ostavam. Eeee, vreminja. :D
   
 12. Angie24

  Angie24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2017
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  255
  Пол:
  Женски
  Една врста немање самопочит ,тој ја изневерува,таа знае си молчи,по летни, зимски,одмори заедно,на прослави заедно,собрани пријатели заедно,тој прва прилика одвај чека со друга да се смува,оваа го знае тоа и упорно ги окривува девојчината слободни дека и го заведиле дечкото,мажот.Барем си викам нека молчи,нејзино право дали сака да биде во таква врска,ама знам случаеви каде што девојче спремно на акција да го тепа другово девојче оти овој нејзиниов и се пуштал.И јас бев еднаш изневерена,ама никогаш не ги правев виновни другите девојчина,туку дечкото.Е таквите немаат самопочит.Ми се лоши од такви врски.И утредента насмеана ко ништо да не било,во смисла види уште е мој па уште го осипува со златни подароци..страшно
   
  Последна измена: 9 мај 2017
  На theowndemon и Tanjamm им се допаѓа ова.
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.266
  Допаѓања:
  11.546
  И мене ми се лоши од такви луѓе кои немаат самопочит и се лажат самите себе. Минатиот пат другарка се фали како купила скап подарок за дечкото (инаку дечкото не сака обврски со неа и едвај се гледаат, кога го напнува и тоа еднаш во 1 месец или 1.5 месеци). Тоа не е дечкото, туку е мувач или грубо кажано пријател за секс ама само кога тој сака. И се фали демек купила скап подарок, ама тој рекол не требало. Го части, а тој секаде оди со другарите, неа не ја води со себе оти не сака, ама слепа е да го види тоа. Некогаш и пари од дома зема кога не работи за да излезе со него, а тој со висока плата никогаш не иницира средба. Тоа за мене е очај и немање на самопочит. Некој под да брише со тебе, па уште и подароци да му купуваш и што со тоа?Тоа не води никаде. На крај сите други се криви. Па ќути барем кога така правиш, не се фали, и сфати дека е глупаво. Ај што се понижуваш, па уште и раскажуваш како сама себе се понижуваш.
   
  На H.VAGA и Angie24 им се допаѓа ова.
 14. beauty.princess

  beauty.princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2015
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  ete toa mi se ima sluceno na mene so prviot decko kade sto toj dodeka da me zavede mi gi simna site zvezdi no potoa se smeni, ne se javuvase, ne pisese.. ke pise ednas pa ako ne mu vratam i tri dena ok e za nego.. se mu bese na prvo mesto drugarkite najmnogu mu bea prioritet... dodeka jas samo ne mu kupuvav skapi podaroci bidejki bevme mnogu kratko zaedno mozebi edno mesec dena no stalno se karavme i jas prekinav.. bidejki nikogas ne mi kazuvase kade odi i sto pravi, samo koga ke odi nekade ke napise eve jas sum tamu ako sakas dojdi.. sekogas bev vo 10ti plan i mi rece deka ne custvuva obvrska kon mene ako mi odgovara vaka ok ako ne pak ok i jas prekinav... se gledavme na 3-4 pati bidejki ne mu bese seisto no toa bese se... otkoga mu kazav deka go sakam togas se promeni se ne mi ni vraka nisto koga i da mu pisam... toa e bidejki go izbrisav nekolku pati od fb.. a inace go sakav vo vistinska smisla na zborot bidejki mi bese prv decko i posledniot pat mu rekov te sakam nisto ne mi odgovori... se poctiuvam dovolno samata sebe no koga davam ljubov se zaboravam kolko taa mi e zloupotrebana
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.606
  Допаѓања:
  45.041
  Пол:
  Женски
  Ако немате самопочит, не очекувајте и другите да ве почитуваат вас.
  Толку
   
  На Dashing:), Tanjamm и Stark им се допаѓа ова.