Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неправдите низ нашиот живот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Justicija, 6 јуни 2018.

?

Дали сте доживеале неправда ?

 1. Да

  95,2%
 2. Не

  4,8%
 1. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.348
  Допаѓања:
  16.479
  Пол:
  Женски
  Дали сте доживеале неправда низ вашиот живот ?
  Колку тоа ве болело ?
  Дали треба да се згази врз тугата срека и да се зграби па тој истиот да биде победникот ?
  Дали треба да се гази преку лешови за да се биде успешен ?
  Дали оној што гради срека врз туга несрека , никогаш нема да плачи од срека ??

  Дали сте сега добро ?

  Споделете ја и вашата неправдина
  ..

  Мојата неправда ....
  Бев во долга врска , сродни души , двајцата емотивни , заљубени .... Наеднаш тој ми раскинува заради едно дрољиче (она идеше со сите негови другари во друштвото ) останала трудна од него ... Тоа ме скрши , ме уништи ... Онаа врска што ја градев со години и вложував во неа (иако живеевме во различни градови , јас се трудев никаков недостаток да се осети ) јас тотално психички се уништив , паднав во тотална депресија .... Од тогаш јас немам никаков контакт со него ... Случајно на фб ми излегуваат на почетна таткото на дрољичето , и дрољичето со бебе(еден мој фб пријател имаше коментирано на нивната слика ) и татко и, мн горд на керка му што му родила бебе .. Добро бе чиче ја праша ти на дрољата колку време одеа со него ? Сигурно не ти било важно тоа .... Бидејки битно би ти било да се омажи и деца да рага , макар и ако легнувала со туг дечко , па така го презела ? и ти чиче биди најгорд на дрољичето , еве и рака ти пуштам какво дрољиско створење си створил :handshake:
  И ова ке го викате дека бил успех ?
  Да газите врз туга несрека за да бидете вие срекни ?
   
  На Purelove92, elvittta, martovsko cveke и 11 други им се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Јабана ќе ојт темава изгледа :P
   
  На Unique__, Rama, Feminka192 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.607
  Допаѓања:
  142.207
  Пол:
  Женски
  Дрољиче? Wtf.
  Самодоверба down
   
  На Unique__, Rama, Oscar Lady и 6 други им се допаѓа ова.
 4. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.497
  Допаѓања:
  165.113
  Пол:
  Женски
  убава тема. неправди куп. не можам ни да одвојам која да ја пишам попрво.
  Пример еве свекрва ми помалку го смена мојот син за внук од на ќерка и детето.
  Друг пример типот што цел живот ми беше репер за маж се жени за девојка која го изневерува со познат наш лик.
  трет пример кога ти е најтежок финансиски период маж ти губи новчаник со се што имате од пари..
  Многу има. Дури претерано многу..
   
  На dunka, Rama, smooch и 8 други им се допаѓа ова.
 5. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.801
  Пол:
  Женски
  Пиши бриши прам, незнам од кај да почнам

  Јас одам се жалам во полиција, одам по судови, одам по тие социјални грижи значи луѓе имам мака и барам помош.
  Како можи бе никој да не превземи ништо. Како бе како? Да ви е*ам и институции и све

  Животов го изолирав, самата јас се изолирав , кој ќе ми го врати времето од година и неколку месеци кој ?

  Овде треба чоек да попушти мнооогу психички за сериозно да сфатите некого.

  Како бе така полицијата за ништо да не ја бива....

  Те гледат македонец и чао, албанец да е абе одма ќе му помогните

  Само по еден куршум на сите и збогум животе на крај.

  јако сум исфрустрирана дечки.
   
  На Rama, martovsko cveke, smooch и 9 други им се допаѓа ова.
 6. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.759
  Пол:
  Женски
  Vo nasata drzava albancitr sekogas imale poveke prednost od nas sega pa beter
   
  На Rama, PaLaVa и La.loca им се допаѓа ова.
 7. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  10.973
  Пол:
  Машки
  Неправди еден куп. Да почнам да пишувам 2 дена ќе ми требаат. :x
   
  На Плавуша123, Rama и Justicija им се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.135
  Пол:
  Женски
  Јас да се замарав со правдини и неправдини, зошто било вака или онака, ќе требаше во депресија да паднам. Нема, не постои таков проблем за мене. Сама своја правда терам во животот. Работите ги земам во свои раце и никогаш нема да дозволам некој да се чувствува убаво на моја сметка додека јас се чувствувам лошо.
   
  На Justicija, glosipgirl, mira.mira и 8 други им се допаѓа ова.
 9. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.801
  Пол:
  Женски
  Ќе се најди некој паметен, да им одржи лекција.
  Овие нашиве лесни души се затоа.
   
  На Rama и Nalutena1 им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.497
  Допаѓања:
  165.113
  Пол:
  Женски
  Значи не е до албанци македонци туку е до врски. не мешајте сеа... ако имаш врски се можеш
  .ако немаш тоа ти е јбг.
   
  На lovestoneddd, poenta, smooch и 3 други им се допаѓа ова.
 11. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.236
  Допаѓања:
  14.574
  Пол:
  Женски
  Неправди еден куп.
  Прво да почнам од мали до големи се прво се купува на брат ми а после на мене или воопшто не оти јас сум поголема нели и треба да попуштам.
  Второ,мајка ми зема кредит за свадба а брат ми го зема пола за да си купи кола од соништата оти нели баш толку му фалеле.
  Друго,зошто татко ми ја маче мајка ми по полето цел ден кога жената оди на работа и дома се обезбедува и се таа плаќа и пака ја малтретира од јутрадо сутра??!!!
  Неправда оти мм работеше цела година за без пари и се поради татко ми.
  Има уште многу.
  Почнувам да се нервирам кога мислам и затоа ги бришам таквите лицемери искористувачи и себични од мојот живот....
   
  На Rama, Purelove92, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
 12. Purelove92

  Purelove92 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2015
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  2.370
  Пол:
  Женски
  Прво тоа што '' пријателите/пријателките '' кога ќе стапат во врска тотално забораваат дека имале живот пред неа, па кога ќе се скараат - класика, сонце ми фалиш :l: ма мрш у три лепе.

  Второ менталитетот наш прекрасен каде што секој се споредува со секој, каде што на социјалните мрежи лечат комплекси со пропагирање на совршен живот, тоа што бараат игла во сено само за да те осудат, што прво се распрашуваат наместо да те прашаат.

  Трето и најодвратно е тоа што во 21 век жените/девојките константо трпат семејно или друг вид на насилство и молчат зашто нема кој да им помогне или воопшто ако побараат помош наместо да им биде пружена ќе бидат догазени.

  Четврто родители што дозволуваат децата да им растат во дисфункционална фамилија, па се чудат зошто младината полудува.
   
  На cresa-jagoda, Rama, smooch и 5 други им се допаѓа ова.
 13. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  3.385
  Извинете, делумно офф топик - но се надевам ќе биде од помош:
  Тоа нека ти биде гооолема лекција за друг пат, имено: :!: Жената треба да вложува исклучиво и исклучиво во себе си, во своите таленти и способности - на пр. преку формално(факултет) и неформално образование(курсеви, книги читање), учење странски јазици, спорт(аеробик, планинарење, фитнес...), да заработува, да патува (доколку моменталните услови тоа го дозволуваат) тоа се нешта што ќе ја води жената до сувереност и посреќен живот. Исто важи и за мажите.
  Не би рекол дека ова што ти се случило е класична неправда, иако не го одобрувам.

  Неправда би било на пр. кога ти и дечко ти би сте имале свое дете, а некое лажливо дрољиште би се вмешало тврдејќи дека всушност детето е нејзино па судот да пресуди неправедно во нејзина корист, иако детето биолошки било твое.

  Барем според раскажаното, главната вина ја фрлаш врз девојката(патем а што возраст се?) која му дала на дечко ти, но што е со самиот твој (сега веќе бивши) дечко? Дали всушност тој ѝ побарал? Или ако сепак таа му се нафрлала, сепак останува прашањето: Зошто попуштил ако знаел дека има сериозна врска со тебе? Ако веќе попуштил, зошто не употребил кондом? Или зошто не посегнал по некој друг начин на сексуално задоволоување? И не како последно, каде е благовремената искреност на дечко ти?

  Ниедна девојка не може да ти го превземе дечко ти кога би сте биле навистина сродни души, поготово кога тој не би дозволил да биде превземен од друга. Запомни, секој има право на избор! Во вакви ситуации и дечко ти имал право на избор, изборот го направил, дали правилен или погрешен тоа може да биде друга приказна...

  Ако ги согледаш работите од поинаква перспектива тогаш од оваа ситуација ти можеш да излезеш како победник! Не во смисла дека ќе ти се остварат некогашните желби за дотичниот, туку дека со поголема мудрост ќе им пристапуваш на новите животни шанси!
   
  Последна измена: 9 јуни 2018
  На Belgin1, glosipgirl, Someonespecial и 10 други им се допаѓа ова.
 14. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  18.665
  Пол:
  Женски
  @Justicija еј па и ти за што си се замарала.
  Неправди има и ќе има,не им се замарај.

  Нема правда,нема мир:D
   
  На Rama и Justicija им се допаѓа ова.
 15. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.348
  Допаѓања:
  16.479
  Пол:
  Женски
  Пријателе никогаш нема да го разбереш она што не си го искусил на своја кожа ..
  Поздрав
   
  На poenta, cresa-jagoda и martovsko cveke им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.527
  Пол:
  Женски
  Искрено кажано, јас душичко не приметив никаде дека ти е нанесена неправда.
  Ти во ситуацијата што ја опиша си само изневерена, изиграна, изманипулирана, прелажана страна, како и да ја наречеме, сепак тоа не е неправда.. Но исто е, боли, многу боли и тоа изневерување.
   
  На glosipgirl, WildMk, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. martovsko cveke

  martovsko cveke Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2017
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
  Неправда кога си обиколен со проблеми и неправди кои те кршат а оној кој треба да ти е најголема подршка и утеха,упорно те игнорира и глуми жртва за да ти го зголеми теретот зашо моментално не е баш во центарот на вниманието....а за другите неправди не можам и да зборувам...
   
  На bella.s, WarriorAngel, Nalutena1 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.991
  Јас сум била во твоја кожа и потполно се согласувам со @daylight .
  Дечко ти е единствениот што ти направил неправда.
  ,,Дрољичето'' ти направило услуга, а не неправда. Ако дечко ти толку те сакал немало да ја забремени првата што му дала шанса и да те остави.
  Грдо е, боли ама поарно што завршило. :)
   
  На Someonespecial, WildMk, buba4e89 и 11 други им се допаѓа ова.
 19. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.859
  Допаѓања:
  19.279
  Пол:
  Женски
  Цел живот да се крстиш у дрољичето зошто ти го спасила животот од пропалитет каков што е бившиот твој.
   
  На glosipgirl, lovestoneddd, WarriorAngel и 11 други им се допаѓа ова.
 20. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.319
  Допаѓања:
  2.755
  Пол:
  Машки
  Безброј неправди... али што да се прави, мора напред да се иде. Моето мото е: секое лошо е за добро! Кога ќе дојдете во стадитум да си го крерирате сами сопствениот живот, личните неправди ќе се сведат на минимум. Така да работете на себе и сфатете ги неправдите како добар потик за да направите нешто подобро. Дали треба да се гази преку други за да бидеме успешни? Апсолутно НЕ! Најтешко во денешново време е да си ЧОВЕК. ( Добар ) За гниди, глувци,фејкери и хиени колку сакаш има ама тие не ги бива ни за сапун.
   
  На Starlič, My name, martovsko cveke и 2 други им се допаѓа ова.