1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нередовна менструација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ForeverYoung, 3 декември 2009.

 1. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Дали имате редовна менструација?Кои се причините за нередовна менструација?
  Дали досега сте имале таков проблем и сте го решиле со помош на лекови и слично?
  Тука можете да ги пишувате вашите искуства:):)
   
  На Raid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  offf mislam deka pred sekoe "doaganje" mi propaga svetot ! :x Se nesto me nervira,se raspravam, i mnogu placam pred da mi dojde,eve znam deka ako nema posebna pri4ina placam na filmovi ;( i toa mnoguuu..... :?
  K e se podujam cela,se osekam ko 10 kg. pojke da imam,i najcesto mi izleguva po 2-3 mozolcinja :x Ili mi docni mnogu,ili nenadejno mi doaga i stv. e problem barem za mene ! :evil:
   
 3. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  Ne redovnata menstruacija ne se leci.
  Moze da se ragulira so apcinja,ama kolku e toa efikasno ,so ogled deka seto toa se hormoni koi dujat ... :?
  Jas pred da se porodam imav neredovna menstruacija i mnooogu bolna...
  Posle poroduvanjeto mi se regulira,pa mi idi na datum vo mesecot,a bolkite SKROZ isceznaa...
  Menstruacijata mozes da ja reguliras po potreba ,koga ke sakas da ostanes trudna,a pred toa vodi zdrav zivot,jadi zdravo,pij i spij zdravo,a sekako i bez rigorozni dieti i ciklusot ke se sredi..
  USPEH!
   
 4. urnebes

  urnebes Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  знам за апчиња за нередовна менструација ама не би ги пиела :р мада што ми се дешава да ми касни и месец дена па тука те фрка паника и психа ради своје нели :)
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Нередовниот мензис е честа појава со оглед на животот кој го живееме и начинот на кој се храниме. Јас веќе 6год како имам добиено, никогаш не добивам редовно. Сум правела хормонски тест, да не имам пореметување на некој хормон па да е заради тоа, но не, се ми беше во ред. Бев на консултации кај повеќе гинеколози и сите ми го кажаа истото - дека не е ништо страшно и дека така ќе ми биде се додека не родам дете :) внесуваме многу конзерванси и хормони во исхраната и тоа доведува до физиолошките промени во организмот. Така да ништо страшно ;)
  Можеш да пробаш со контрацептивни таблети, тие се за регулирање на циклусот пред се, и немај воопшто страв од тоа дека дујат и слично, затоа што сега е многу современа фармакологијата така што се со низок процент на хормони. Пред нивна употреба мораш да се консултираш со гинеколог. Јас пиев подолго време и ништо не ми се случи, не се здебелив ич, туку имав позитивни промени - не чувствував нервоза, лицето ми беше многу чисто итн.
  Сепак најдобро е да се консултираш со гинеколог, секој организам е различен како и промените во него.
   
 6. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  хеххе моја тема :P
  имам нередовна менструација ехеее уште од кога првпат добив.. е тоа е долго време веќе 10 години.. на почетокот на лекар ми викаа дека е нормално до првите 2 години додека да се регулира.. но кај мене ништо од тоа.. првпат на 16 год бев на гинеколог.. после ехо ми рекоа дека имам голема циста на матката која е причина за тоа но бидејќи е водна ми рекоа дека со текот на времето сама ќе прсне и веќе нема да е проблем.. но ни тоа не се случи и после една година јас сеуште немав редовен менструален циклус, кога повторно бев на гинеколог овој пат ми беше дијагностицирано поличистични јајници, аменореа и значително намален ѕид на матката а и никаков знак на овулација.. бев на хормонски испитувања.. нова дијагноза.. естероген скоро нула т.е. 42.. никакви знаци на овулција.. (а нормално границата е некаде над 180).. веќе неколку години сум на хормонска терапија со Циклопрогинова.. и јули правев повторно хормонско испитување и сега естерегенот е каде каде повисок 148 :D има надеж.. до јануари ги пијам и готово крај..
  е сега многу има околу мене кои се против оваа хормонска терапија како демек тоа е труење, не природно, никогаш не би ги пиела, па подобро било да најдам некои билки и дрн дрн глупости.. па искрено не допираат такви коментари до мене затоа што тоа е мое здравје.. јас сакам во иднина да сум мајка.. а да било целиот спас во билките тогаш зошто постои медицината??? тогаш и тие што имаат срцеви болести а и секакви други зошто пијат толку лекови нека си се лечат со билки..
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  и една моја другарка ги користеше истиве апчиња, но тие кај неа делуваа се додека ги користеше. Кога ќе престанеше пак се по старо. А и + додека ги користеше кај неа се јавија сериозни хормонални пореметувања.
   
 8. Yvona

  Yvona Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  јас го имам истиот проблем..нередовна менструација скоро бев на лекар и ми препиша лекови (со ниско ниво на хормони) и од почетокот бев некако скептична за лековите бидејќи имам читано дека пројавуваат несакани ефекти...па неколку дена се убедував дали да ја почнам терапијата или да почекам :| и решив да ја почнам па би сакала мислење од некој кој има примано таква терапија дали се појавиле некој несакани ефекти?? фала однапред и позз :)
   
 9. kalinaaa

  kalinaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  9
  Епа вака...јас минатата година бев постојано под хормонална терапија за да се регулира циклусот и покрај тоа што ми беше се ок сепак не доаѓаше редовно. Додека ги пиев апчињата доаѓаше скоро редовно значи и тогаш не беа оние 28 денови туку на 30...32...34 денови ( инаку вака ми доаѓа на 2....3...4 месеци )Додека примав терапија немав никакви промени во ништо и се чудев за се што имав слушнато за промените што ги предизвикуваат. Ама после едно 2 месеци си ставив добри 15 кг на мене во рок од една недела и ми испука кожата на нозете и сега си имам +кг и неколку стрии за спомен и долго сеќавање :)))а неможам да го отсранам нити едното нити другото. Сепак може да е тоа и индивидуално ...што е мн веројатно ама јас имам негативно искуство се целата таа терапија и не би ја промала повеќе ептен ако не е нешто сериозно....поздрав
   
 10. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  диета, стрес, булемија, анорексија...
   
 11. Maja85

  Maja85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  22
  I jas imam problem so neredovna menstruacija.Ako mi doaga odreden period na vreme primer od 20 na 20 jas pred da dobijam neli kako i sekoja zena se nervira paga vo depresija ima zgolemen apetit no toa e nekade 2 do 3 dena.No koga mi kasni primer 10 dena jas tie 10 dena gi imam ovie simptomi i toa poseriozni.primer tie 10 dena imam mnogu golema nervoza i mnooogu jadam.otkako ke dobijam se vrakam vo normala.Zaradi ova jas postojano se zdebeluvam i oslabnuvam bidejki imam spor metabolizam sporo slabeam brzo se zdebeluvam.Ve molam za pomos sto da napravam???????Doktor ne pomaga za vakvi raboti najverojatno:(:(:(:(:(
   
 12. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  73
  Potpolno se soglasuvam so tebe... Jas imam neredovna menstruacija poslednite 2-3 godini. Bev na ginekolog mi rece cista si, mozebi e od stres kilaza itn.. Prvin mi dadoa Primolutnor gi piev 5 dena po dve, pa dobiv posle 4 dena, no po nekolku meseci pak imav problemi i togas se konsultirav so lekar i mi gi preporaca cikloproginova da gi pijam 3 meseci, i posle toa prestanav, i sega gledam deka saka da mi se normalizira, ne dobivam na 28 dena, no na 30,33... Se nadevam deka ke mi se regulira so ova, ne za drugo no navistina prethodno koga mi docnese mnogu loso se cuvstvuvav, imav cesti vrtoglavici, ne mozev da izdrzam vo zatvoreni prostoriii so mnogu luge si mislev deka se gusam i deka ke se onesvestam. Sega mi e mnogu podobro, cikloproginova gi cuvstvuvav deka mi pomagaat i od den na den se cuvstvuva po sveza.
   
 13. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  И јас и сестра ми го имавме истиот проблем. Јас тренирав ракомет, таа одбојка и јас добивав на два месеци еднаш, а таа на четири, некогаш и на шест. Откога престанав да тренирам, мене ми се нормализира менструацијата без да земам никакви витамини, лекови и сл. И таа престана, но нејзе не и се нормализира. Одеше на лекар, на гинеколог и и даваа хормонски таблети, Олиговитамини; сè на сè пиеше 5 различни таблети. Додека ги пиеше и доаѓаше редовно. Штом престана, повторно се врати на старо. И рекоа дека нема никаков проблем со репродуктивните органи, дека таков и е организмот. Така што, колку и да не изгледа нормално, за нејзиниот организам тоа било нормално. Исто како што некои луѓе живеат со многу низок притисок, некои со многу висок, а други тоа би ги убило. Различни сме, тоа е.
   
 14. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Едно прашање во врска со ова - ви се случило ли некогаш да немате обилна менструација и дали е тоа нормално. Еве јас немам редовна, сега добив и некако не е толку обилно како што ми било претходно (барем првиот ден). Не знам што ми се случува...

  Ви се случило ли вас нешто слично?
   
 15. lizardqueen

  lizardqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  11
  И мене ми се случува првиот ден да не ми биде многу обилно, па потоа да стане поинтензивно. Мислам дека не е страшно.
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  мене СЕКОГАШ првиот ден воопшто не ми е обилна, па потоа се интензивира. НИШТО страшно и чудно.
   
 17. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Како и секој месец така и овој се шекнувам пред да добијам! Подолго време сум сексуално активна и секогаш ми е страв додека не се осигурам дека не сум бремена иако секогаш користам заштита. Имам читано дека можна е менструација за време на бременоста со тоа што е во помали количини и не е толку обилна. Па такви мисли ми се вртеа денес низ глава, затоа прашав дали има такви случаеви. Ама штом има - океј, сега ми е веќе полесно :)

  Тенкс! ;)
   
 18. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  јас мислам дека тоа е нормално ете и мене ми касни коа ке се изнервирам или пак ми доаѓа порано од обично ме фаќа паника па уште повеќе ми касни тоа е кога ке родиш ке ти се стабилизира и ке ти биде редовно барем така имам слушнато
   
  На CharlizeTheron му/ѝ се допаѓа ова.
 19. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.751
  Допаѓања:
  5.363
  Гледам овде сите имаат проблеми со доцнење, е јас имам проблем ми доага на 20 дена,значи циклусот ми трае 20 до 21 ден и често ми се случува да ми дојде 2 пати во месецот :( бев и на гинеколог испитував хормони се беше во ред ми рече поради стрес дека е но ми трае овака веке неколку години. некој слично искуство?
   
 20. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Jas imam redoven ciklus nikogas ne mi se slucilo da mi kasni ili da nemam voopsto nekoj mesec.A inaku znam vo prvata,najdocna do vtorata godina koga ke dobies e normalno da se sluci da bide neredovna dodeka da se sredi ama ako nonstop i ponatamu ti e neredovna togas ima nekoj problem