1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

  1. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Дали имате периоди кога не можете да заспиете?
    Што ви помага да заспиете?
    Јас лично имам така и ќе седам,ќе седам и ќе гледам у плафонот се додека не ме фати сон...
    Лек?? :P
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Имам периоди кога неможам да заспијам,па едноставно чекам дремка да ме фати,инаку во принцип лесно заспивам.Несоницата се појавува поради преоптовареност на умот со мисли,мислам дека најдобро решение е јогата,бидејки опушта,па придонесува човек лесно да заспие или пак едноставно со навремено легнување,во точно одредено време,затоа што ние го навикнуваме организмот како да прави.Така,место кога ноќта е за спиење,на некој ноќта му е ден,а денот ноќ,обратно и веројатно и поради тоа може да се појави несоница,сите погрешно правиме,се знае зошто служи ноќта,а зошто денот.Сепак повторно ќе речам,дека несоницата е последица на пероптовареност на умот со мисли,ништо друго.
     
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Тешко заспивам кога имам добиено . Не можам да се наместам , а кога ќе заспијам се будам одма и се на се дали 2-3 саата спијам .
    Кога сум нервозна исто не можам да заспијам . Тогаш само гледам во плафон или слушам музика , не знам како другачије.
     
  4. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
  5. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    Jас си чекам да ме фати дремка, а дури чекам превртувам враќам филмови. Па како што вели Горданчето не спиеме бидејќи мозокот ни е преоптоварен со мисли.
    Е па не мислете повеќе :P
     
  6. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Кога неможам да сијам, станувам од кревет да прошетам малку, пијам вода да се освежам и пак в кревет. Но не помага ова секогаш
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Вака во лето нормално е до 3-4 да седам , ама кога имам обврски како бебе во 10 си легнувам, не дека сум многу одговорна, туку ми се спие-ми се плаче.
    Кога треба да станам пред 7 и цел ден да не седнам, кога ќе дојдам навечер дома само кревет и храна гледам .
    Инаку ретко патам од несоница, најчесто кога психички нешто ме мачи, инаку си немам проблем со спиењето .
     
  8. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Мене така ми се случува. Седам по цела вечер, а дента спијам. Не дека не сакам порано да заспијам, ама неможам ,така си го навикнав организмот и никако не можам да се одвикнам од тоа. :worried: Само се мачам и се осекам многу неубаво ... Ако знаете некој ``лек`` за тоа пишете :) Поздрав
     
    На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Обично не можам да заспијам ако сум напната ,ако мислам нон стоп на нешто или посебно ако вежбам или учам пред спиење. И уште повеќе паника ме фаќа за наредниот ден, зошто нели треба да бидам одморена и свежа пред испрашувањето или тестот за кој сум учела, а јас не можам да заспијам. :@ Сакам се да ми е организирано, затоа неможам да заспијам ако имам заостанати обврски, дури и ако не ми е проветрено,средено и чисто во соба.

    И ако не можам да заспијам станувам од кревет и не легнувам додека не почуствувам потреба да спијам, а ако имам нешто што ме мачи обавезно будам некој за да си раскажам што ми лежи на душичкава :) Чај со многу мед исто помага против несоница :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ми се случило да не можам да заспијам.
    Лек? Додека траеше школската година, земав книга в рака :D :D :D
    Ефективно беше :)
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Несоница имам само во летен период. Ништо не ми помага за да заспијам освен седењето до касно на компјутер или читање книга.Ама не дозволувам да ми се случува често.
    Најчесто имам несоница кога сум возбудена за нешто, дали од предходниот ден нешто што ми се случило па таму ми е паметот или нешто за наредниот кога очекувам нешто или некое патување.
    А ова морам да го споделам, несоница пред спиење никогаш не ме фаќа кога сум прва смена на училиште,ама кога ќе се вратам и те како , ама земам книгата и не дозволувам да заспијам и затоа можам да спијам после.
     
  12. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    Леле летово скоро секоја вечер дремам до 3-4 гледајќи во плафонот или слушајќи музика,а за време на школската година веднаш заспувам :D-ме исцрпува школото :rofl: За лек незнам баш ама добро ми доаѓа млекце со мед :D :) Инаку нема проблеми баш со несоница :D
     
  13. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    Еве вака да ви кажам...Мене пред некоја година несоницата ми беше најчеста појава. Имаше периоди и кога истата траеше и месец дена. Ми се спиеше но не можев да спијам. Одев на психијатар (иако и јас си го знаев истото тој што ми го кажа :worried: ) и тој ми велеше единствено - Не се нервирај, се е на нервна база и ми препишуваше лекови од кои ни едно апче не се напив. Морав сама да си го решам тој проблем затоа што тоа ми се случуваше веќе цела година. Знаев дека е од нервоза бидејќи секоја индивидуа во овој свет се нервира за секоја ситница иако одрекуваме. Јас мислев дека не знам што е тоа нервоза а уствари се нервирав кога мува ќе ми застанеше на раката :) Сите тие ситници ми донесоа голем проблем. Се одлучив мноооогу да работам за да се изморам и да заспијам. Ништо од тоа. Потоа се откажав од компјутерот. Ништо не влијаеше ни тоа. Пробував да се смирам на секој можен начин но медитацијата е лекот !! Но да се разбериме!! Медитацијата не е да ја пуштиш музиката и да седиш мирно 10 мин. Тоа треба психички да се опуштиш и да не дозволуваш вознемирувачките мисли да влезат во тебе.
    Пуштај го следново и речи и збогум на инсомниата. ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=9Za0V0ZWKBo
     
    На RedRose97 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Секогаш легнувам кога стварно ми се спие ако не подбро ќе седам во друга соба ќе мислам нешто ќе пишувам и ќе ми дојде дремка и пред спиење си слушам музика и така неколку песни и почнува да ми се спие..кога не ми спие или кога сум си заљубена си правам филмчиња како што и така да и да дошла дремката ќе чека :D
    Мој лек слушајте музиче на слушалки :)
     
  15. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    Dali nekoj od vas imal nesonica koja trae povece vreme?
    recisi eden mesec nemozam da zaspijam do 4-5 saat a imam obvrski koi zapocnuvaaa vo 6 taka da podolg period spijam samo po 2-3 casa dnevno, nemozam poveke da izdrzam ;(
    aj ako znaete nekoj metod ili priroden lek pisete
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    прочитај погоре ;)
     
  17. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    fala fairytale bas ce se obidam vecerva |-)
     
  18. fairytale

    fairytale Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    24
    чекам да ми кажиш како напредуваш. :*
     
  19. RedRose97

    RedRose97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    158
    Јас оваа година патам од несоница.
    Првиот пат се обидов со топло млеко со мед измешано со сок од јаболко (пола пола) на некои му успева, на некои не мене ми успева пред спиење кога сите мисли ќе си ги запишам на хартија и потоа слободна сум
     
  20. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    И јас мислев дека имам несоница додека не престанав да спијам напладне. Се помачив малку, ми паѓаше главата ама успеав да не заспијам и вечерта си запав како заклана.
    Ми се допаѓа идејата со запишување на мислите бидејќи размислувањето е најчесто причина за несоницата.Па можеби ако ги запишеш ќе ти излезат од глава а можеби и не :worried:
    Сепак, зависи и од навиките. Неможе ако неколку дена си одела на спиење во 4 часот сега да одиш во 12 и веднаш да заспиеш.Барем кај мене нема шанса :lol: