1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Несоница (инсомнија)

Дискусија во 'Психологија' започната од LadyStyle, 8 јули 2010.

 1. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Дали имате периоди кога не можете да заспиете?
  Што ви помага да заспиете?
  Јас лично имам така и ќе седам,ќе седам и ќе гледам у плафонот се додека не ме фати сон...
  Лек?? :P
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Имам периоди кога неможам да заспијам,па едноставно чекам дремка да ме фати,инаку во принцип лесно заспивам.Несоницата се појавува поради преоптовареност на умот со мисли,мислам дека најдобро решение е јогата,бидејки опушта,па придонесува човек лесно да заспие или пак едноставно со навремено легнување,во точно одредено време,затоа што ние го навикнуваме организмот како да прави.Така,место кога ноќта е за спиење,на некој ноќта му е ден,а денот ноќ,обратно и веројатно и поради тоа може да се појави несоница,сите погрешно правиме,се знае зошто служи ноќта,а зошто денот.Сепак повторно ќе речам,дека несоницата е последица на пероптовареност на умот со мисли,ништо друго.
   
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Тешко заспивам кога имам добиено . Не можам да се наместам , а кога ќе заспијам се будам одма и се на се дали 2-3 саата спијам .
  Кога сум нервозна исто не можам да заспијам . Тогаш само гледам во плафон или слушам музика , не знам како другачије.
   
 4. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
 5. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Jас си чекам да ме фати дремка, а дури чекам превртувам враќам филмови. Па како што вели Горданчето не спиеме бидејќи мозокот ни е преоптоварен со мисли.
  Е па не мислете повеќе :P
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.150
  Кога неможам да сијам, станувам од кревет да прошетам малку, пијам вода да се освежам и пак в кревет. Но не помага ова секогаш
   
 7. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.439
  Пол:
  Женски
  Вака во лето нормално е до 3-4 да седам , ама кога имам обврски како бебе во 10 си легнувам, не дека сум многу одговорна, туку ми се спие-ми се плаче.
  Кога треба да станам пред 7 и цел ден да не седнам, кога ќе дојдам навечер дома само кревет и храна гледам .
  Инаку ретко патам од несоница, најчесто кога психички нешто ме мачи, инаку си немам проблем со спиењето .
   
 8. nice.girl9090

  nice.girl9090 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  69
  Мене така ми се случува. Седам по цела вечер, а дента спијам. Не дека не сакам порано да заспијам, ама неможам ,така си го навикнав организмот и никако не можам да се одвикнам од тоа. :worried: Само се мачам и се осекам многу неубаво ... Ако знаете некој ``лек`` за тоа пишете :) Поздрав
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.643
  Обично не можам да заспијам ако сум напната ,ако мислам нон стоп на нешто или посебно ако вежбам или учам пред спиење. И уште повеќе паника ме фаќа за наредниот ден, зошто нели треба да бидам одморена и свежа пред испрашувањето или тестот за кој сум учела, а јас не можам да заспијам. :@ Сакам се да ми е организирано, затоа неможам да заспијам ако имам заостанати обврски, дури и ако не ми е проветрено,средено и чисто во соба.

  И ако не можам да заспијам станувам од кревет и не легнувам додека не почуствувам потреба да спијам, а ако имам нешто што ме мачи обавезно будам некој за да си раскажам што ми лежи на душичкава :) Чај со многу мед исто помага против несоница :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Ми се случило да не можам да заспијам.
  Лек? Додека траеше школската година, земав книга в рака :D :D :D
  Ефективно беше :)
   
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Несоница имам само во летен период. Ништо не ми помага за да заспијам освен седењето до касно на компјутер или читање книга.Ама не дозволувам да ми се случува често.
  Најчесто имам несоница кога сум возбудена за нешто, дали од предходниот ден нешто што ми се случило па таму ми е паметот или нешто за наредниот кога очекувам нешто или некое патување.
  А ова морам да го споделам, несоница пред спиење никогаш не ме фаќа кога сум прва смена на училиште,ама кога ќе се вратам и те како , ама земам книгата и не дозволувам да заспијам и затоа можам да спијам после.
   
 12. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.244
  Леле летово скоро секоја вечер дремам до 3-4 гледајќи во плафонот или слушајќи музика,а за време на школската година веднаш заспувам :D-ме исцрпува школото :rofl: За лек незнам баш ама добро ми доаѓа млекце со мед :D :) Инаку нема проблеми баш со несоница :D
   
 13. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Еве вака да ви кажам...Мене пред некоја година несоницата ми беше најчеста појава. Имаше периоди и кога истата траеше и месец дена. Ми се спиеше но не можев да спијам. Одев на психијатар (иако и јас си го знаев истото тој што ми го кажа :worried: ) и тој ми велеше единствено - Не се нервирај, се е на нервна база и ми препишуваше лекови од кои ни едно апче не се напив. Морав сама да си го решам тој проблем затоа што тоа ми се случуваше веќе цела година. Знаев дека е од нервоза бидејќи секоја индивидуа во овој свет се нервира за секоја ситница иако одрекуваме. Јас мислев дека не знам што е тоа нервоза а уствари се нервирав кога мува ќе ми застанеше на раката :) Сите тие ситници ми донесоа голем проблем. Се одлучив мноооогу да работам за да се изморам и да заспијам. Ништо од тоа. Потоа се откажав од компјутерот. Ништо не влијаеше ни тоа. Пробував да се смирам на секој можен начин но медитацијата е лекот !! Но да се разбериме!! Медитацијата не е да ја пуштиш музиката и да седиш мирно 10 мин. Тоа треба психички да се опуштиш и да не дозволуваш вознемирувачките мисли да влезат во тебе.
  Пуштај го следново и речи и збогум на инсомниата. ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=9Za0V0ZWKBo
   
  На RedRose97 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  5.762
  Секогаш легнувам кога стварно ми се спие ако не подбро ќе седам во друга соба ќе мислам нешто ќе пишувам и ќе ми дојде дремка и пред спиење си слушам музика и така неколку песни и почнува да ми се спие..кога не ми спие или кога сум си заљубена си правам филмчиња како што и така да и да дошла дремката ќе чека :D
  Мој лек слушајте музиче на слушалки :)
   
 15. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  113
  Dali nekoj od vas imal nesonica koja trae povece vreme?
  recisi eden mesec nemozam da zaspijam do 4-5 saat a imam obvrski koi zapocnuvaaa vo 6 taka da podolg period spijam samo po 2-3 casa dnevno, nemozam poveke da izdrzam ;(
  aj ako znaete nekoj metod ili priroden lek pisete
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  прочитај погоре ;)
   
 17. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  113
  fala fairytale bas ce se obidam vecerva |-)
   
 18. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  чекам да ми кажиш како напредуваш. :*
   
 19. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас оваа година патам од несоница.
  Првиот пат се обидов со топло млеко со мед измешано со сок од јаболко (пола пола) на некои му успева, на некои не мене ми успева пред спиење кога сите мисли ќе си ги запишам на хартија и потоа слободна сум
   
 20. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  504
  И јас мислев дека имам несоница додека не престанав да спијам напладне. Се помачив малку, ми паѓаше главата ама успеав да не заспијам и вечерта си запав како заклана.
  Ми се допаѓа идејата со запишување на мислите бидејќи размислувањето е најчесто причина за несоницата.Па можеби ако ги запишеш ќе ти излезат од глава а можеби и не :worried:
  Сепак, зависи и од навиките. Неможе ако неколку дена си одела на спиење во 4 часот сега да одиш во 12 и веднаш да заспиеш.Барем кај мене нема шанса :lol: