Ние околу и преку 40 години...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од lunicka, 24 февруари 2020.

?

Во која старосна група спаѓате?

 1. 30-35

  100 глас(а)
  53,5%
 2. 36-40

  50 глас(а)
  26,7%
 3. 41-49

  32 глас(а)
  17,1%
 4. 50+

  5 глас(а)
  2,7%
 1. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.135
  Допаѓања:
  60.708
  Пол:
  Женски
  Добар ден :)
  И јас се израдував за трансплантацијата, и одамна му имам кажано на маж дека сакам да донирам се’ што е здраво кога ќе ми дојде крајот. Мене сигурно нема да ми требаат органите, а можам да спасам нечиј живот. Не знаев дека се потпишува согласност, ќе ја прашам баш матичната.

  Поканети сме денес со мм на роденден на отворено. Не знам дали да одиме, а блиска личност е :doh: Се мислам да тркнеме на еден саат додека спијат маливе после, ама ќе видиме. Додека одиме да купиме подарок, додека стигнеме таму, ќе помине време :|

  Ми годи времево, иако нема дел од телово што не ме боли. Голтам парацетамоли секој ден, ама барем е свежо и луфтирам мозок надвор секој ден со кафе. Многу ми се чита книга, ја намерачив Пациентот, ама пусто немам време, дремкиве на малава се по 30-40 мин, а знам дека ако почнам, нема да ми се остава.

  Како и да е, имајте убав викенд и гушки до сите до еден во темава :hug: Сите сме поминале тежини планини, за секого својата најтешка, сите се соочуваме со своите демони и сепак сме добро :hug: И ќе биде(ме) добро :)
   
  На Viktorijaaa5, Sesil, WildMk и 31 други им се допаѓа ова.
 2. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.251
  Допаѓања:
  146.506
  Љељееееее пурито едно :inlove:
  Моиве се улични двајцата, буквално од улица си ги собрав, џукци мои :inlove:
   
  На WildMk, Kate Rina 93, m.i.g и 9 други им се допаѓа ова.
 3. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  41.570
  Да прашам нешто.

  Дали некој од вас има вертикален замрзнувач?! Или освен во Нептун, Сетек, Техномаркет сте виделе некои. Ама да се висина околу 175 см
   
  На Kate Rina 93, NarCis@, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  14.282
  Пол:
  Женски
  @Mantub ме побркуваш со новиов аватар, ти не си ти:D.

  Леле мачињава беее, само за гњавење се :inlove:.
  Спакувана 95 посто, уште да тркнам по леб да земам и то ќе биде. Значи кој фрик сум кога треба да одам некаде, мора се јас да спакувам и се да ми е под контрола. Да не зборам за лекови, една гооолема ќеса полна носам, за не дај боже де:D.
  Не смее ништо да фали, дури и чашки омилени од дома си носам за капучино :|.

  Еве го и моето уличарче, иам уште две ама не можев да најдам слика од нив, се се клипчиња:).

  IMG_20200412_120904.jpg
   
  На WildMk, bittersweet, Ygritte и 22 други им се допаѓа ова.
 5. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  133.001
  Пол:
  Женски
  има на фаворит, во нептун мислам.

  јас пост мортем се би дала што може да се искористи од мене...
   
  На CameliaMiller, Ygritte, Kate Rina 93 и 8 други им се допаѓа ова.
 6. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  578
  Допаѓања:
  127.823
  Пол:
  Женски
  Јас имам ,со фиоки.
  И ич не е практичен,малку збира,не можеш плех со торта да смрзнеш...
  Последно за в стан си купив од најмалите хоризонтални ,повеќе ми врши работа.
  Од вертикалните има со различни висини.
  И јас имам маче уличарче исто ко од Мантуб..
  Животна желба ми е да донирам орган.
  Цка 3 пати ја препрочитав дур сватив дека било и поминало .Тахикардија добив читајќи.
  Не можам веќе лоши вести да слушам.
   
  На Viktorijaaa5, Sesil, bittersweet и 20 други им се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.251
  Допаѓања:
  146.506
  @Mantub сериозно врати тоа пастрмката не зае*авај :rofl:
   
  На Kate Rina 93, Tajnaotrovna, NarCis@ и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.438
  Допаѓања:
  178.284
  Пол:
  Женски
  На мојана ѕверка мачка повеќе и беше важно со кучињата да се дружи него мачињата...една вечер беа со неа утрото ги немаше. Кај ги однесе кај ги запусти не знам. Знам дека лута сум и. Секаде пребаравме ги немаше.
  Не знам дал сум ви ја покажала, а убава е.
  IMG_20200107_162231_981.jpg
   
  На Sesil, WildMk, bittersweet и 24 други им се допаѓа ова.
 9. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  13.278
  Пол:
  Женски
  Многу мачкари и кучкари на темава :D
  Каме пастрмката не ми беше јасна и мене, стварно не ми беше јасна зошто ја имам лупнато :?::rofl:
   
  На WildMk, Kate Rina 93, Tajnaotrovna и 9 други им се допаѓа ова.
 10. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.474
  Допаѓања:
  44.523
  Пол:
  Машки
  Добар ден друштво, како сте?

  Мачињата си ги покажувате а^_^:D Кучиња сакам повеќе, маче може од оние бричените:D

  У врска со трансплатацијата се осетив убаво кога ја прочитав веста. Најхуман гест е да спасиш нечив живот со донирање на орган. У тестамент ќе се пишам ко донор, ако има нешто асално у мене нека послужи мада тешко да имам нешто здраво. Можеби мозокот, ретко е користен:D
   
  На Sesil, Ygritte, Peco и 22 други им се допаѓа ова.
 11. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  133.001
  Пол:
  Женски
  не е тоа за тестамент.
  се пријавуваш на клиника.
  моеш уше сеа
   
  На Kate Rina 93, Tajnaotrovna, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
 12. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.474
  Допаѓања:
  44.523
  Пол:
  Машки
  Можам? Нема некакви процедури? Мислев дека треба семејството да го овластиш да може да го донира телото пост мортем.
   
  На Ygritte, Kate Rina 93, Tajnaotrovna и 5 други им се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.325
  Допаѓања:
  133.001
  Пол:
  Женски
  можеш.
  а јас можам да прашам каква е процедурата ако сакаш.
   
  На WildMk, Ygritte, Kate Rina 93 и 7 други им се допаѓа ова.
 14. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.474
  Допаѓања:
  44.523
  Пол:
  Машки
  Распрашај се па извести ме:call:
   
  На WildMk, Kate Rina 93, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 15. emiliana

  emiliana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2019
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  14.282
  Пол:
  Женски
  И јас сакам да знам. Би оставила на семејството согласност за донирање.
   
  На WildMk, Ygritte, Martka и 6 други им се допаѓа ова.
 16. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  137.572
  На WildMk, Ygritte, kuc и 23 други им се допаѓа ова.
 17. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  932
  Допаѓања:
  11.927
  Пол:
  Женски
  Многу е убава:)
  Пипни и ги цицињата, ако и висат и се меки уште ги дои. Ако и се повлекле нагоре, веќе и се суши млекото. Можеш и да си ја однесеш на стерилизација. Едно маче кај мене на улица баш сега неодамна се породи и после три недели пак ја пареа мачори. Жал ми падна ептен и ја однесов да ја средат. Сега е раат:)
   
  На Sesil, WildMk, Ygritte и 8 други им се допаѓа ова.
 18. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.343
  Допаѓања:
  69.246
  Пол:
  Женски
  Јас стварно не знам што човек си ти. Челик жена. Жениште. И не. Не го пишувам онака, го пишувам зашто го мислам од срце. Толку многу имаш преживеано, што поголемиот дел од нас кога ќе сакаат да се пожалат треба да се засрамат... :hug:


  П.с. со две раце потпишувам за донирање органи!
   
  На Viktorijaaa5, WildMk, kuc и 20 други им се допаѓа ова.
 19. wendy2

  wendy2 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  5.744
  Како бе сите сте сакале да бидете потенцијални донори ама не знаете процедура? :wasntme:
  Ако нешто се сака да се направи, се распрашуваш, ти објаснуваат и завршуваш работа, нема после "ама не знаев дека така треба".
  И се разбира, потенцијален донор значи, доколку се случи таква околност да органите се здрави, а притоа настапи клиничка смрт, во тој случај е возможно донирање.
  Ова го напишав затоа што верувале или не, има луѓе што мислат дека ако потпишат таква согласност, 100% им ги вадат органите кога ќе настапи смрт. (facepalm)

  Нејсе, прекрасна вест е. Малце е шубе што некој се прерадува на нечија тажна судбина, ама тоа е. Живот.
  Едни умираат, други се раѓаат.
  Ја погледнав донорката на фб, 43 години била, а веќе имала внуче.
  Мило ми е за човекот што го добил срцето. Замислете го моментот кога му се јавиле да му кажат одма да се спрема за операција... а веројатно безнадежно чекал со години. :l:

  И јас исто се согласувам со мислењето на една членка од погоре. 2020 година сме, а досега сме немале пресадување на срце во државата. Уште еден доказ колку сме назад со се.
   
  На Sesil, WildMk, bittersweet и 21 други им се допаѓа ова.
 20. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.438
  Допаѓања:
  178.284
  Пол:
  Женски
  И висат! Ја приметив. Ме израдува.
  Искрено мислев е мн мала за парење. Обавезно ќе ја стерилизирам, голем стрес ми беше ова со малечките :(
   
  На Sesil, WildMk, Peco и 15 други им се допаѓа ова.