1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нискокалорични и вкусни слатки

Дискусија во 'Диети' започната од gaga.rocks, 8 мај 2011.

 1. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  Инспирација:тема„Како да не јадам толку благо?!“
  Идеја:нискокалорични а вкусни десерти[благи ствари].

  Па давајте идеја за нискокалорични десерти, слатки етц.
   
 2. Buubica

  Buubica Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  245
  Нискокалорични&Вкусни...

  Темно чоколадо! Она Алпико е убаво а и на Краш чоколадото со голем процент на какао. Може ако ве фати криза да изедете и 100 грама. Ова ми е од нутриционист :D :D
   
  На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
 3. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  30
  Нискокалорични&Вкусни...

  :D како што гледам нема одговори значи дека тешко ем нискокалорични ем вкусни ем благи незнам и за тоа чоколадото јес да е здраво ама нискокалорично тешко.......можи има ај ако знае некој и јас барам ваква работа :rofl: :rofl:
   
 4. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  109
  Нискокалорични&Вкусни...

  Мед, по малку, ама и те како заблажува, освен што е вкусен,ЗДРАВ ако се користи правилно може и да слабееш со него :)
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Нискокалорични&Вкусни...

  Јас за вакви не сум слушнала.Секогаш висококалоричните ќе бидат повкусни и попримамливи.А темното чоколадо има речиси исто калории со обичното.
   
 6. Buubica

  Buubica Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  245
  Нискокалорични&Вкусни...

  Можеби е така да не ве лажам ама ви го пишав највеќе пошто кога се хранев според нутриционист ми даваше во кризите ми ПМС-овски по 300 грама такво чоколадо :rofl: :lol: :rofl:
  Оди па изеди го да те видам :D :D
   
 7. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Нискокалорични&Вкусни...

  Добро кажал некој, се што е грозно е здраво а се што е вкусно е нездраво :D

  Да не бидам оф топик, мислам дека чоколадните бананки се :)
   
 8. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  155
  Нискокалорични&Вкусни...

  абе у принцип ако јадеш умерено нема зошто и да ги броиш калорите јас понекогаш се забравам со јадењето и кога сакам нешто благо си апнувам по една рум плочка или оние од виталиа со мусли што се мислам не се толку калорични барем сега има секаква храна
   
 9. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  Луѓе, сладоледот Твистер, оној овошниот, има многу малку калории, не знам точно колку беа, некаде околу 100 калории во целиот сладолед! Повеќе калории ќе внесиш ако испиеш една чаша сок, или ако изедеш една поголема банана :)
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Муслите од Виталија ми се премногу вкусни, не е потребно да се мешаат со млеко или јогурт, можат и да се грицкаат само. Ги препорачувам тие со лешници и јаболко. Ем малку калории, ем здраво и вкусно

  [​IMG]
   
  На betidule и Estelle им се допаѓа ова.
 11. SaskaBre

  SaskaBre Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  Овошна салата или домашен шејк од јагоди премногу вкусно и ја задоволува потребата за благо :)
   
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  16.061
  Допаѓања:
  222.851
  Да и јас забележав дека има околу 100 калори, дури не ми се ни веруваше. И јас често си го јадам, многу ми е убав, а и ете малку калории има. :D

  И да си прашам јас како се прави домашен шејк со јагоди, да си направам еден за вечер? :)
   
 13. SaskaBre

  SaskaBre Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  5
  1 лажичка кафеав шеќер може и обичен
  200мл. јогурт
  250 грама јагоди

  Ова може во блендер или предходно изгмечени јагоди да се стават во јогуртот
   
 14. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  За житарките [мусли] од Виталија, па мислам дека и не се толку малку калорични, во однос дека 3 големи лажици има околу 150-60 калории. Повеќе ќе се заситеме од сладолед пример Чашавко јагода или чоколадо [139-166 калории].
   
 15. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  Имало некој соја пудинг или wrong?!
   
 16. zanana

  zanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  (Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

  http://sitnoseckano.blogspot.com/2010/0 ... -cake.html

  еве едно рецептче...целиот колач е вкупно максимум 2000калории, а од неа излегуваат 8 огромни парчиња... преубав е колачов...кога го служев на гости, не ми веруваа дека е посен, без зејтин! :)
   
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Мора да е балсамик оцет?!
  Инаку добро рецептче и за онака.
  Патем блогов е прекрасен!
   
  На zanana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Еве ви уште еден нискокалоричен сладок рецепт.Важам за опасен мафиноправач,повеќе ги сакам солени,ама и благите во пмс вршат голема работа.
  http://sitnoseckano.blogspot.com/2010/0 ... ffins.html
   
 19. zanana

  zanana Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  да, оцетот треба да е балсамик, бидејќи сочноста/тајната на колачот била во комбинацијата на оцетот и содата...

  да, блогов е закон, а јас гоолем обожавател :D
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Тууу штета.По дома не го сакаме,не би да купувам цело шише за едно колаче.