1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Асексуалност

Дискусија во 'Секс' започната од Hkikica, 21 август 2012.

  1. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Многу поими сте измешале, тотална каша попара сте ја направиле темава.
    Асексуалност првенствено се однесува на недостаток од сексуална привлечност кон било кој пол.

    Значи, имаме 4 другарчиња кои си прават муабет за симпатиите. Ангел вели дека му се допаѓа Ангела, Мартин вели дека му се допаѓа Ангел, Мартина вели дека и се допаѓаат Ангел и Ангела, а Ангела си ќути.
    Епа Ангела ви е асексуална.
    И таа никогаш во животот нема да има секс со некого, нема да има дечко, нема да има девојка, зошто едноставно неа не ја привлекува никој. Таа може да има пријатели и се нормално, ама никој од нив нема да ја привлече сексуално. На неа можеби ќе и полудат хормоните на 13 години, но таа никогаш нема да почувствува потреба да го задоволи нагонот со некој друг, никогаш нема да ја привлече некој друг, никогаш нема да се заљуби во некој, не знам веќе како да ви го доловам појасно.

    Исто како што можеш да јадеш сам или во друштво, можеш и да се ј***ш сам или во друштво. Сексот е пенетрација и задоволување на нагон, неговата улога во репродукцијата нема место на темава, исто како и општествените норми и наметнувања.

    Педерите си се дупчат со мажи, лезбејките со жени, хетеро со спротивниот пол, би со двата пола, а асексуалните со никој. Исто како што Мартин се родил педер, и израснал во педер, така и Ангела се родила асексуална и израснала како таква. Нема траума, нема претходно искуство што ја поттикнало на тоа. Единствено ако има некој хормонален дисбаланс како што имаше чинам кај хомосексуалците, тоа би бил одговорот.
     
    На ku4ence, makedonkamak, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Лудо мислам дека случајот со дечко ти воопшто не е асексуализам. Како што и ти кажа, сте имале претходно ама поради стрес, му се намалила желбата. Подоцна се вратил во нормала и желбата пак си дошла. Ова воопшто не треба да се смета како асексуализам, туку како некое привремено губење желба или како и да е со точен медицински назив.

    Не познавам никој ваков, барем не досега, ама воопшто не би ми пречело и не би го сметала како застранет, или како нешто чудно.
    Природна појава се е.
    Само не е добро да се врзуваат за личности, бидејќи тие после ке патат.
    Значи, се додека никој не повредуваат океј се.
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  3. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    Еј јас можно е да сум ваква....Не е можно туку сум. Најотворено признавам дека ако не ми ‘‘рече‘‘ партнерот да имаме односи,никогаш нема да посакам. Никогаш не сум иницирала прва, никогаш не сум се навлажнала на дрти ток ( :puke: ) и не можам да мислам на некој што го познавам додека мастурбирам! Понекогаш си мислам зошто постои сексот,освена за правење деца,нормално. Клај истај. Поти се. Па те болело. Па мал му бил. Па да му лижам јас од кај шо моча тој,да ми извините. Ама понекогаш то. Не сум болна. Ко ќе си имам секс си уживам,после првите 6545676543234567876543567 минути. :rock:
     
    На saren_petel, makedonkamak, sugarlips и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Не знам зошто е толку тешко да се сфати дека секогаш има некој поразличен од вас?
    Веројатно затоа што мислите дека светот се врти исклучиво околу сексуалната ориентација или вашиот начин на живот.
    Гледам некои од вас се ругаат со темава, некои упатуваат на хормонски дисбаланс кој требал да се лечи со третмани, таблети и слично, без никакви претходни сознанија...

    Јас лично сметам дека секој има право да биде она што е, или да одбере што ќе биде!
    Па, така како што се некои хомосексуалци, други бисексуалци, и се алудира на истополова еднаквост, не знам зошто асексуалците не би се бореле за истите права, да бидат прифатени од заедницата и гледани со исти очи.
    Прочитав некаде дека ваквата појава се манифестирала исклучиво од трауматични искуства, или некакви фрустрации кои датираат од раната возраст.
    - Можеби да а може и не. Не можеме под дифолт за некој асексуалец да кажеме дека е таков каков што е поради оваа причина.
    Едноставно сите сме различни, и сите имаме различни потреби, желби и амбиции.

    Па, оттука се поставува и прашањето, дали значи дека ако некој не е скроен според строгите мерки на ,,модерново и квадратно'' општество треба да биде исмејуван и дефиниран како тотален аутсајдер или фрик!?
    Глупости! Секој има право да си одбере што ќе прави во животот и дали тоа нему ќе му биде примарна цел.
    Да не правам уште поголема попара, ама нели тука спаѓаат и борбата за опстанок, размножувањето, и желбата за надмоќ? Ама сите овие мора да се далеку по океј карактеристики, за разлика од онаа да се биде асексуалец.
    Испаѓа како на дел од вас да ви е криво што знаете дека постојат луѓе кои сепак можат да си го замислат животот без имање на сексуален однос. Што не значи дека немаат чувства, емоции, не сакаат да се интегрираат во групи, да се грижат и да ги сакаат пријателите и семејството.
    Едноставно значи дека не сакаат да имаат партнер со кој ќе делат таков тип на љубов.

    Како и да е, јас секогаш сум била out of the box. Никогаш не сум си дозволила да станам роб на општеството и таквата квази хиерархија која диктира некакви правила и принципи до кои мора да се придржуваме, (од типот - следење модни трендови, слушање на музиката која ја слушаат сите, одење на факс зошто било модерно (а не нужно), и слични глупости да ме надвладее.

    Почитувам секакви права дур истите не прават било каква штета на другите.
    За огромна ваша среќа асексуалците ги нема во некој огромен број за да ви го намалат/истребат човечкиот род. Пошто нели, сите мора да бидеме во врска со некој, да имаме брак, деца итн. инаку ако некому животот не му се одвива по овој тек, автоматски треба да го сместиш аголот на несфатените. (Само заради тоа што ти не можеш да го сфатиш).
     
    На Lolo5, crazylady, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    ^ А за кои права би се бореле асексуалците? Кое право им е скратено на нив? Уствари јас не ја сфаќам поентата на она јавното декларирање. Ај ќе земам сега разглас и ќе викам дека сум асексуалка, нека чуе цел свет. И после ќе си ги барам правата, да бидам прифатена од заедницата каква што сум. А каква сум? Еден обичен човек, ни помалку - ни повеќе. Кажи ми по што ќе разликуваш хомосексуалец, хетеросексуалец и асексуалец на улица? Да ти застанат сега тројца пред тебе и да ти речат кажи ми кој што е, како би познала? И баш ме интересира што права немаат асексуалците? Ај хомосексуалците се борат за истополови бракови, колку и да ни се гледа тоа чудно, неприродно, ок е... Барем се борат за нешто. А за кои права би се пореле асексуалците? За правото да немаат секс? Па не ги тера никој со сила да имаат секс... Не ми е јасно :?: И не ми е јасна потребата да се јавно декларираш како асексуалец. Според мене тоа не е сексуална определба.
    И не ми е јасно зошто би ми било гајле дали некој има секс и со кого има... Јас за мене си знам, за другите исто ми се фаќа... Не дека ќе ми смени нешто во животот...
    Изгледа ништо не ми е јасно :D
     
    На EvAngelos, Dust, fificaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271

    Не ме разбра. Не мислев да парадираат со плакати во рака на кои пишува што се. Туку сакав да кажам дека треба да се изјаснат за она што се, со цел да не бидат гледани поинаку од страна на општеството.
    Иако не е сексуална определба, некои изгледа дека гледаат на тоа така, или како некоја нус појава.
    Инаку, точно е. Сите сме луѓе, но треба да се бориме за тоа да ги прифатиме меѓусебните разликите.
    Споредбата со lgbt луѓето беше груба и одвишна, не требаше да ја наведам неа.
     
  7. cherry2

    cherry2 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    17
    Се сте испомешале
    Никој не бира да биде асексуален тоа едноставно го имаш
    односно немаш желба ни потреба од секс
    не го мешајте овој поим со сексуалните определби пошо ова не е определба
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  8. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Јас пред околу 2-3 години сфатив дека сум асексуалка и од тогаш животов ми е многу поедноставен. Дали дечкото сакал, колку сакал, што сакал, како сакал... немам потреба од тоа. Во светот асексуалноста одамна не е табу, има и официјална организација, и фејсбук групи, и форуми и дејтинг сајтови... Пред некое време запознав дечко од Белорусија кој е асексуален, па летово планираме да се запознаеме, па ќе видиме. :) Едноставно не чувствуваме сексуална привлечност кон никого. Тоа не значи дека незнаеме да се сакаме, да имаме емоции, да гушкаме, да бакнуваме, да сме верни. Асексуалната врска е најнормална врска минус сексот. Има страст и привлечност, но романтична. Според мене, тоа не е нешто што се стекнува, туку е природно од почеток.
     
    На Someonespecial, Lolo5, lunchy и 4 други им се допаѓа ова.
  9. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Koja e razlikata megju aseksualnosta I celibatot?Klugerite I kalugerkite ziveat vo celibat,dali toa znaci I deka se aseksualni?
     
  10. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не. Асексуалците се раѓаат без можност, некогаш, да имаат нагон за секс. Едноставно, никогаш.
    Калуѓерките, по своја желба, стигнуваат во една психосостојба каде не помислуваат на секс. Тоа не значи дека природно се лишени од сексуалниот нагон туку дека тоа го прават со помош на својата глава
     
    На Someonespecial, honest girl, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    И јас одамна имам прочитано за оваа ,,болест,, кога ме интересираше психологијата.Па се може и без секс.
     
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Идеалното, утописко општество би било асексуално, или нешто блиску до тоа.
     
  13. MadaFucker

    MadaFucker Нов член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Асексуалец сум и имам девојка. Иако сум асексуалец , не ме привлекуваат луѓе но ме привлекуваат некои други работи. Се палам значи на нешто сосема друго , дали би можел да мислам на тоа и додека имам секс со девојка ми да свршам на тоа...односно да имам секс со мисли , а девојка ми да не познае.

    Ве молам за совети.
     
  14. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    А што точно се тие „други работи“?
     
    На ♡BuBaLe♡, lunchy и fallenangel им се допаѓа ова.
  15. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Епa штoм се пaлиш нa тие имaгинaрни рaбoти НЕ СИ АСЕКСУАЛЕЦ.
     
  16. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    Овие што се потсмеваат и чудат на асексуалци не се ништо подобри од хомофобите да не речам исти начин на неприфаќање на одредена група, не по врат по шија...
     
    На littleflower, Hellobeautiful, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Прво - ниту ова сигурно не е нешто ново, а второ - дискутабилно е колку би било логично да се нарече сексуална ориентација поради контрадикторност аналогна на она дека атеизмот е вид религија... но сепак на некој начин е правилно, бидејќи како и другите ориентации исто така не зависи и не е избор на човекот.

    Треба да се разграничи дека асексуални личности кај кои физички недостига тој нагон ≠ личности во апстиненција поради религиозни причини, кои како „бонус“ на тоа го имаат и своето морализирање, возвишување на чистотата на својот начин на живот и демонизирање на сексот, мастурбацијата и воопшто сите поврзани нагони.

    Вторите ми се тотално иритантни, а првите не ги осудувам и немам ништо против нив, како што целосно ги прифаќам и луѓето со други ориентации освен хетеросексуалноста - и се согласувам дека исмејувањето на оваа категорија е на исто ниво како хомофобијата и бифобијата.
     
    На Briar Rose, littleflower, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Happy pride на сите асексуалци. :l:

    52a9dbe9-5650-4556-aab8-885dd9d3ade7.png
     
    На Briar Rose, honest girl, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Мора да ги разберете асексуалците, не е лесно да си асексуалец у Македонија. Државата те онади у здрав мозок, а ти асексуалец :D
     
    На ku4ence, Milobebence, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Stephanieee21

    Stephanieee21 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Nema niso loso vo toa samo za sebesi samiot ne e ubavo megjutoa sekoi si e razlicen i barem potrezveno racionalno ke gledas na rabotite nema da moze seksot da vi e dvogatel vo zitot
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.