Нов скандал во Гевгелиската болница, селфи во операциона сала

Дискусија во 'Политика и настани' започната од PogbaPol, 20 април 2016.

 1. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  10.384
  Пол:
  Машки
  Сето ненормални е во нашава земја,од ден на ден се поголеми скандали.

  [​IMG]
  Селфи за Фејзбук во операциона сала додека пациентот лежи со отворена утроба. Ова е најновиот скандал во гевгелиската општа болница, што претпладнево го објави порталот Нова Тв. Фотографијата е направена за време на операција, а на неа целиот тим се смее додека пациентот е во бессознание. Член на лекарската екипа ја објавил на својот профил на социјалната мрежа, а под фотографијата се читаат коментари, како: Поздрав до цела екипа, уживајте, или Поздрав до Гевгелија и до цела екипа.

  Директорот на болницата Сретко Јованов, за скандалот дознал денеска откако фотографијата е објавена на интернет.

  Во соопштението што гевгелиската болница го испрати до медиумите, велат дека се превземени соодветни законски мерки за санкционирање на здравствените работници кои се инволвирани во случајот.

  Согласно Законот за здравствена заштита (член 186,став 1,точка1),станува збор за дсциплински претстап за кој се поведува соодветна дисциплинска постапка. За целиот случај ке биде изготвен и соодветен извештај,кој уште денеска ке биде доставен до Клниката за ТОАРИЛУЦ,каде е вработена една од докторките од случајот, информираат од гевгелсиката болница. На крајот од соопштението наведуваат дека Општа болница Гевгелија се оградува од индивидуалните постапки на поединци кои го нарушуваат угледот на установата.

  Ова е втор скандал во гевгелиската болница за шест месеци, откако во октомври минатата година, двајца анестезиолози пијани влегоа во операционата сала, при што почина родилка од Дојран и нејзиното бебе.
  http://www.telma.com.mk/vesti/nov-skandal-vo-gevgeliskata-bolnica
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.123
  Пол:
  Женски
  Da bese Makedonija normanla drzava,posle vakvo nesto bolnicata ke ja zatvorea ,a ne oni sankcii ke "primenuvale" ..:o
   
  На blackwave, Gosh, realGirl и 7 други им се допаѓа ова.
 3. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  2.214
  Ова веќе ги преминува границите на здравиот разум, мислам дека докториве се за психијатриско лечење. Срамота е вакви персони да се наречат доктори.
   
  На Gosh, marijaz, Osamenadevojka1 и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Да не ја објавеше ина многуфина сликата, ќе останеа незабележани како и многу други ненормални работи што се случуваат во државава...
   
  На Gosh, Osamenadevojka1, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  24.652
  Пол:
  Женски
  Точно дека во оваа држава се е можно и се и сешто се случува,но ова мислам дека е добар фотошоп,од таа причина што просторијата,ормарот во позадина,не наликуваат во никој случај на операциона сала.:) Нешто не е во ред со сликава,наликува дека е монтирана.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Јас до ден денес се тешев со тоа дека ќе се поправи се и дека неема да се селам никад али послем оваа гледам шанса и да бегам искрено ми се згрози животов:@:headbang:
   
  На GabyTranceॐ, Osamenadevojka1 и Rock\m/girl им се допаѓа ова.
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  26.464
  Пол:
  Женски
  Не си била таму изгледа и никогаш да не бидеш!
  Може да се случи и стерилизирани инструменти да нема.:nod:
  Ти сигурно вакво нешто очекуваш!
  [​IMG]
  Кажи таму некој да те штипне за да се разбудиш!:hai:
   
  На blackwave, Gosh, Osamenadevojka1 и 14 други им се допаѓа ова.
 8. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.953
  Допаѓања:
  24.310
  Ништо ново од државните болници.... срамота е да на секој 2 месеца гледаме или некој пијан доктор или селфиња од операции и слично......да ти е страв да се разболиш...
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.515
  Допаѓања:
  22.259
  Јас незнам луѓето како можат да бидат до толку закочени бе, ај да се сликале на ручек, на пауза за кафе, макар што како доктор и така не смееш да се сликаш. Секоја професија си влечи свои одговорности и начин на однесување а докторската најмногу. Ама овие на сред операција, нездрава работа. И после цацко ни е крив што ние самите ум немаме во главата. Сите глумат лудило и изиграваат паметни а уствари се е отепано.
   
  На galapce и sugarlips им се допаѓа ова.
 10. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  671
  Пол:
  Женски
  А кое понижување е за пациентот само, и замислете тој човек има фамилија која го чека дома или во болница и се моли да излезе се во ред, а дегените се сликаат врз неговата отворена утроба. Никако неможам да разберам која им била целта.
  Ваков инцидент да се случеше во некоја нормална држава, на докторите ова сигурно ќе им беше последна операција, а пациентот би добил огромен надомест за повреда на човекова личност и достоинство.
   
  На Goody, honest girl, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 11. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.818
  Допаѓања:
  194.852
  Пол:
  Женски
  Народот.. конкретно го постига секое дно во државава.
  Зарем и "учените" доктори можат да се симнат на ваквото ниво, со нацерени усти пред ефтин телефон да сликаат како го поминуваат своето секојдневие.
  Какви се овие доктори?!
  Каква е оваа непрофесионалност?!
  Каква е оваа возраст и искуство на еден завршен докторат?!
  Срамота!

  Најпрвен пијани се влечкаа низ операционите сали и си играа "доктори" со нечиво здравје и живот, подоцна ваква непрофесионалност?! Па уште и на мегдан пред целиот свет?!

  Доктор ли е што ли е.. да разберев праксирант во прва година (што нели голема е веројатноста дека и такви се наоѓаат низ операционите сали за да се учат на луѓево, сами и без ничиво присуство) ама доктори, возрасни, во години?!

  Каде се надлежните?!
  Каде се фотељите да реагираат за сево ова кога веќе докторите почумисале со паметот начисто?!
  Какви мерки и санкции направија?!

  Да сево ова се случеше надвор од нашите граници немаше да се узнае нит болница, нит доктор, нит диплома!
  Само што проблемот лежи во тоа што како прво надвор од нашата граница секој доктор е привземен најпрвен и знае како да се однесува спрема човечкиот живот.. да така излишно е да се споредува "да се случеше" бидејки шансите за да се случи се на најниско можно ниво. Најпрвен од докторите и нивниот морал па отпосле од инстисуциите и дотичната држава.
   
 12. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  75.151
  Пол:
  Женски
  Во иднина тие нека бидат на местото на пациентот, а други нека прават селфи со нив, стомакот дур им е отворен. Болни во паметот. Деца од градинка подобро би се однесувале.
  Или ај им текнало се сликалее ама морало на социјални мрежи да објавуваат? Тешко на блиските на човекот. Овие дур ср сликле, неговите се молеле во ходник.
  Ајде и онака цела држава у курац е замината, па за едно селфи...
   
  На sugarlips му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  3.100
  Пол:
  Машки
  Ние треба да бидеме среќни што се` уште има доктори кои работат во државното здравство... Со оглед на тоа колкави им се примањата. Не сакам да бидам адвокат на докторите, ама реалноста е таква. Докторите во државното здравство многу малку се платени, а тоа повлекува нивна несериозност и поткупливост.
  На пример, ако ја казнат докторката што си сликала селфи, постои можност пациентите да останат без ниту еден доктор-хирург. Тоа подобро е? Нормално не. Макар што и сликањето вакво селфи не е ни морално ни за пофалба.
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  50.016
  Пол:
  Женски
  Ее луѓе, пазете си го здравјето за да не ви го скратат животот вакви доктори.
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Овие од Гевгелија секој месец имаат вакви испади, само што поголемите вакви испади идат во јавност, а помалите не.

  Сигурно имаат во Прдејци учено медицина.
   
  На SuperGirl24 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 16. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  De bre luge tocno deka ne e ubavo da se sliaks dodeka nekoj se bori za zivot ili slicno , ama pa aj de podrazgledajte na google kolku lekari se imaat slikano so pacienti i treba site da si odat? Stavija trn vo gevgeliskata bolnica i sea aj se nesto novo im smeta...[​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На rose60, Rose96, Sesil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.860
  Допаѓања:
  112.988
  Абе океј пред операција да се сликаја, после операција, а не дур утробата на човекот е отворена, се бори за живот, а и згора на тоа му се нарушува приватноста. Кога тој човек ќе стани отвора на нет и гледа слика од него со отворен стомак лежи, а докторите се смеат и маваат селфи како ќе се чувстува тој човек?
  Мизерија.
  Барем човекот да не беше отворен, туку тогаш успиен, или ова да беше после успешно извршена операција ... Леле.
  (facepalm)
   
  На Mr. Right и Outlook им се допаѓа ова.
 18. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.579
  Допаѓања:
  4.013
  Пол:
  Женски
  Фб и се' е можно :headbang:
   
 19. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.860
  Допаѓања:
  112.988
  ^Накратко сакаш да кажиш дека овие слики оправдуваат ова што се случи? Демек ако други го прават не треба да креваме фама и да велиме дека е нешто лошо? :| :^)
   
  На Summerlover, realGirl, Elena69221 и 6 други им се допаѓа ова.