Носталгија

Дискусија во 'Психологија' започната од Buddygirl, 7 јуни 2017.

 1. Buddygirl

  Buddygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  12
  Здраво форумки ја отварам оваа тема да ја согледаме вредноста на овој збор што значи (силна тага, копнеж за нешто минато, неповратно).
  Носталгија…. многу присутна, интересна , но малку истражувана емоција. Нема кој не ја доживеал, освен најмалите, децата. Носталгијата е тајна која тешко може да се открие, во неа се собрани јаки чувства, сеќавања на некои убави спомени и убави моменти, драги личности или роднини од родниот крај, тага, меланхолија, и тивка радост. Носталгијата е чудна мешавина од повеќе емоции.
  Прашањето е колку често ве фака носталгија и за што најчесто.... еве мене ме фаќа за детството колку сакам само да го вратам назад уште еднаш да го погледнам светот низ розовите очила.....
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.606
  Допаѓања:
  48.883
  Пол:
  Женски
  Не сум многу носталгична но, кога ќе ме фатат тие моменти на носталгија, тоа најчесто е за детството, за играчките кои ги имав, за облеката која ја носев, за цртаните, емисиите, филмовите и сериите што ги гледав, за животот што го живеев тогаш и нештата за кои сонував. :)
   
  На prominent, teteks и Buddygirl им се допаѓа ова.
 3. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  785
  Исто и јас.:sun:
   
 4. Y Grint

  Y Grint Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2017
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  63
  Ме фаќа носталгија (оо, и тоа каква) за градот и факултетот во кој студирав, за колегите кои ги среќавав секојдневно и посебно една девојка која беше совршена. Иако знам дека ништо не можам да имам со неа, а ниту имав (ама барем знам колку-толку се обидов). Премногу ми фали, барем уште 2,3 месеци да се видиме на факултет. Ама, минато...кој може да го врати;(:(:(
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  23.276
  Пол:
  Женски
  Ме фаќа носталгија за студентските денови, за кафињата со колегите по паузите, за петочните излегувања, за заедничкото учење...Во тоа време мака ни беше учењето, испитите, домашните и семинарските а сега се би дала да можев барем на еден период повторно да поминев низ сето тоа.
   
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.804
  Допаѓања:
  47.373
  Многу носталгична личност сум.

  Носталгијата ја поврзувам со она чувство на измешана топлина, радост, но и неопислива механхолија за едни времиња што никогаш нема да се вратат.

  Некогаш и намерно сакам да потонам во светот на носталгијата. Се затворам сама во соба, пуштам музика што ме потсетува на некои убави, минати денови и си го враќам филмот.
  И фотографиите се тука како потсетник. И шишенцето од истрошениот парфем.
  Ги затворам очите и се навраќам, преку звуци, мириси и слики.
  И насмевки и солзи има тогаш.

  Солзите се истовремено и радосници и солзи од тага.
  Среќна сум што сум доживеала такви мигови, од друга страна ме убива помислата колку сме ние луѓето ранливи и немоќни пред времето.

  Затоа, да уживаме во моментите пред да станат само спомени.
   
  На Cosmic Girl, tina2018, Superlejdi27 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  2.883
  Пол:
  Женски
  Јас не сум носталгична личност, но како времето поминува и како сфаќам дека изгледа никогаш повеќе нема да живеам со моите на исто место долго време како кога бев дете премногу се осеќам понекогаш лошо бидејќи нема да сме блиску за кога сакаме да се видиме.