1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нутритивни вредности

Дискусија во 'Диети' започната од Marilyn-Monroe, 24 октомври 2011.

  1. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Темава е поврзана со нашата исхрана и тенденциите истата да биде здрава, поради што е и сместена во категоријата Диети.
    Да создадеме едно место каде што ќе прашуваме и наоѓаме одговори во врска со „суштината“ на она што го внесуваме во организмот: броење калории, внесување масти, јагленихидрати, витамини, минерали...
    Колку калории има во она што сакаме да го јадеме или пиеме, кои витамини ги внесуваме со конзумирањето итн.

    Се надевам дека ќе ни биде од помош во борбата со вишокот или недостатокот на килограми и слабиот имунолошки систем на организмот.
     
  2. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Ај јас да скршам лед. Значи во последно време хит ми се коктели од блендирано овошје. По што сум дупка со нутритивни вредности ај да ме просветлите колку калории ќе има отприлика во едно коктелче од една банана,едно киви и 3-4 јаготки. Без млеко или јогурт, само овошјето и лед.
    Патем кажано превкусно е.. :inlove:
     
  3. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Епа, во една банана има околу 100 калории (зависи од големината) , во 3/4 јагоди има од 20-25 калории и во една кива има најмногу 50 калории.
    Нема врска калорииве, здраво е :)
     
  4. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    Колку калории има кроасанот 7days?
     
  5. beached

    beached Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.697
    Oколу 250-300 калории, но има премногу масти во него.