1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за која ви мина меракот

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Unfaithful18, 7 август 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Дали ви се случило да купите некое парче облека, и во почетокот да уживате во неа а набргу да скапува во плакарот и веќе никогаш да не ја облечете?
  Што правите со таа облека ? Ја фрлате, подарувате, преправате?
  Мене многу пати ми се случило цело време да мечтаам по таква блуза на пр. и откако ќе ја купам два-три пати да ја носам и повеќе не можам ниту да ја гледам :tmi:
  Која е најголемата сума пари што ја имате дадено за парче облека?
   
 2. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.318
  Допаѓања:
  5.828
  Има,има.Знам имаше едни кремасти пантолони како со копчиња многу ги сакав и ми ги купија.Сега ете ги си собираат прашинка.И не се само тие има и уште многу други,но на тие само се сетив во моментов.Имам и црна есенка јакничка и таа собира прашинка.
  Облека не фрлам,ја давам на некој,но ако знам дека ќе ја носи. :)
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  На секој му се случува вакво нешто и обично кога ќе ми мине меракот ја преправам.
  Подарувам облека кога ќе ми се смали.
  Најголема сума? - искрено, не ми текнува. не трошам многу на облека.
   
 4. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Има облека на која што ми е поминат меракот, не едно парче облека, туку повеќе.
  Ќе го купам и ќе го облечам еднаш или два пати и готово си стои во плакар. :(
  На облеката што ми се смалува или ја подарувам во Црвен Крст или на некој што ќе ја носи.
  Ако некое парче облека ептен ми е омилено и грев ми е така да го дадам и го чувам за украс и се тешам сестра ми еден ден ќе го носи (ама само се тешам, дали ќе го носи прашање :wasntme: ) :D
   
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  значи секогашми с еслучува ова |( и се мислам дали проблемот е до мене :$
  не е можно, ќе купам нешто неколку пати ќе го износам и тато што вика - ,, аааа ќере старо е веќе, не треба да го носиш,, :lol: :lol: а бе одма мерак ми поминува :wasntme:
  ама има па некои парчиња облека шо ги истепувам од носење, кога ќе го умислам едно и тоа е :D
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  истата сум и јас :) кога ќе заносам нешто, скапувам во тоа :lol: ете имам едно џемперче абе го отепав од носење, мака си немам :lol:
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 7. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  порано и ја подарував облеката на мајка ми и сестра ми,и ги носеа и се радуваа :D сега ги собирам во една голема кеса,собирам,собирам,ама веке застарени работи,не купено сега :$ и потоа во црвен крст,мене меракот не ми поминува одма,носам се што ке купам,ама има периоди кога не соблекувам едно та исто,како на пример хеланки,фармерка немам ставено,незнам колку време :D имам купено некои скапи работи и тие колку и да се стари не ги подарувам ^_^
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Нема шанси да фрлам нешто што толку многу сум го носела некогаш , едноставно жал ми е, па си ги чувам тие парчиња во шкаф. Некогаш кога си средувам облека, ми текнува кога сум го носела ТОА парче :)
   
  На sweetyears му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Имам таква облека која веќе не ми е ќеф да ја носам и ја давам на мајка ми па она на којзнае кај ја дава:)Порано знаев да купам нешто и да не го носам ич , ама сега знам да дадам повеќе пари на нешто што знам дека е паметно да се даде пари и да го носам подолго време .
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.011
  Допаѓања:
  86.430
  Пол:
  Женски
  Ретко на нешто ми поминува мерак, затоа што купувам претежно класична гардероба, па можам да ја носам долго време. Тие работи што ми се помали, секогаш ги давам на некого. Имаме две,три девојчиња кои едвај чекаат да не видат за да им дадеме некое парче облека или чевли.
  Често и преправам, на пр. кога помина модата за ѕвонарки сите ги стеснав.
   
 11. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Мене ми е тоа најголем проблем, ке бендисам нешто ке пукнам додека не го купам, еднаш го носам и повеќе не сакам да го видам. Ептен си се мразам поради тоа, не е нешто да се занесувам дека еднаш носено, па повеќе да не одам во истото, но не се чувствам пријатно, не ми прави кеф,односно ми поминал кефот. И си ги чувам дома, и само се расправам кога сакам нешто ново. Имам две-три скапи парчиња облека, кои премногу си ги сакам, се надевам во иднина ке си ја зголемам колекцијата :)
   
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.293
  Пол:
  Женски
  Ми се има случено неколкупати, да купам нешто и по 2-3 пати носење се прашувам каде ли ми биле очите. Последно, лани зимата купив едни чизмички што долго време ги гледав на излог и ми изгледаа многу привлечни, кога сум ги пробувала сигурно од помислата дека ќе ги купам и од возбудата не ни видов дека не стојат ни малку убаво. Згора на се, ѓонот им беше толку тенок што кога одев во нив ми се чинеше дека секое камче го осеќам. И толку беше, 3-4 пати ги облеков на излегување и ете ги дома стојат како нови.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 13. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.233
  Допаѓања:
  22.009
  Пол:
  Женски
  Да, ми се случува да си купам нешто со мерак, а потоа воопшто да не сакам да го облечам тоа нешто, ама за среќа многу ретко ми се дешава тоа :)
  Облеката што веќе не ја носам најчесто ја подарувам.
  Имам скапи парчиња гардероба, се надевам ќе можам и понатака да си дозволувам такви финансиски издатоци :D
   
 14. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Ништо не сум фрлила и нема да фрлам.
  Ете мајка ми затоа што фрлала, во наследство освен накит немам ниишто друго. А такви убави парчиња имала... ;( Јас ќе одам на картата дека ќе имам ќерка, па се на неа да и оставам.

  Инаку тие што ми се здосадени парчиња ги ставам во еден друг плакар, посебно за таа намена. И кога добивам желба за сечење и напади на креативност, си отварам таму, си барам нешто, вадам и сечам. И често убави работи ми излегуваат, што може да се носат и комбинираат. Три ќе утнам, ама затоа едно ќе се погоди прекрасно направено да го утепаш од носење. :)
   
 15. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Шкафот ми е фул од еден куп марами кои сум ги носела само неколку пати, кога биле во мода, а потоа ми зафаќаат само место, неупотребени.

  Не знам дали овде ги вбројуваме чевлите, ама исто така имам купено скапи топуци( терај мода и ако не ти стојат |( ) и само на нечија прослава ги носев! Џабе фрлив пари :doh: .
   
 16. TammyDeyn

  TammyDeyn Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  240
  И јас со чевлите го имам проблемот... Имам патики што ќе ги утепам од носење и се‘ останато дреме. На неколку штикли им го имам фрлено меракот, другите прашина фаќаат :)
  За фармерки сум иста, некои ептен ќе ми се погодат и не ги вадам дур не им се смени бојата :rofl: а панталоните онака, за посебни пригоди си ги чувам :lol:
  Е маичките си ги носам сите, зошто нив со најмногу мерак си ги купувам :lol:
  Марами исто, ќе изнакупам, а носам само црна и кафена, евентуално розева...

  Не фрлам гардероба, ако ептен ми е мала или не планирам никогаш веќе да ја облечам, ја давам на ромчиња што ќе ми дојдат на врата, ама жал ми е да си ја давам :$

  Сега си се подновив :lol: со стара ташна, каиши и фустанчиња што нееееееекогаш ги носела мајка ми... Бев кај баба на викенд, па и го осиромашив плакарот малку...
  Сочувани, ретро, баш ми се слатки :)

  Најскапо парче...хммммм што знам...за чизми 14000...ама ги исцедив од носење три години :)
   
 17. plawa

  plawa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  130
  Кога ќе ми помине меракот обично ја подарувам на другарки....
  Никогаш не ја преправам , гардеробата од причина што не ме бива, само ќе ја упропастам...
  Подобро некој да ја носи отколку да ја упропастам и фрлам...
  А за најголема сума, 11 000 за фустанче за матура.... Сега ми е криво, само на матурата го облеков и после на свадба... Кај ми беше паметот :fubar:
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Немам баш некој таков проблем али имам друг проблем. Порано, мислам како девојка бев побуцкаста а сега сум -10 кг :) така да се ми е широко и неможам да го носам. Ете со тоа се справувам а инаку се си износувам и не терам многу мода :D и мразам униформи како сега цветиќи.
   
 19. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Пред неколку недели го нахранив контејнерот со чевли и секакви скапани обувки.
  Сентиментално ич не сум врзана за чевлите, посебно за некои ветви патики или балетанки или некои со демоде потпетици ... а имало пар или два помеѓу тие на кои навистина сум им го имала меракот.
  За илустрација, лани имав едни сандали, погодени во модел, боја, удобност и ги убив од носење, после 3-4 месеци им се скина ремчето позади, око не ми трепна, ги џитнав.
  Оваа сезона ги начекав од ланската во една продавница, купив слични, само црни. ;)
  Ништо не е незаменливо.

  Неколку парчиња сум ги купила со мерак, а денеска не ги облекувам воопшто.
  Зависи од парчето, ако е некое секојдневно џемперче, кошулче или болеро ќе лета во џипси таун.
  Ако е некое уникатно парче, си го чувам.
  Ќе му дојде времето повторно... се надевам.
   
 20. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  па немам пролем со тоа да купам нешто и да ми помине меракот,се си носам :D
  таков проблем има мајка ми,ќе оди,ќе шета,гледа-разгледува,цел град ќе го сврти за да си го пронајде идеалното парче облека,и кога ќе дојде дома веќе не и се допаѓа :devil: уф колку само ме лутеше тоа :devil: среќа што сега не живеам со неа па нека прави што сака!!! Има такви пантолони,кошули и сл ствари што никогаш и не ги облекла!!!
  Истотака јас облека не фрлам,освен нели ако веќе е оштетена или искината од носење :lol:
  А за муабетот околу најскапо парче облека-па и немам скапа облека,единствено зимскита јакна,капут се платени поскапо но ги носам веќе 5 години.
  Најмногу пари давам за убави патики бидејќи најчесто ги носам а и ми траат по неколку години
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.