Форумџика на годината 2020

Овошје/Зеленчук ?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од LoVeR, 24 април 2011.

 1. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Што повеќе консумирате? Јас повеќе земам зеленчук :)
   
 2. EeNnAaa

  EeNnAaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Па јас и двете ги земам ама овошјето повеќе
   
 3. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  61
  Зависи, во различни периоди имам различна потреба, овај период повеќе сум по зеленчукот
   
 4. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.707
  Овошјето повеќе го сакам и го консумирам во големи количини. :)
  А зеленчук многу ретко јадам.
   
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Зеленчук конзумирам многу повеќе отколку овошје! Сакам салата шопска,марула,зелка...било каква,едноставно обожавам да јадам зеленчук! Овошје јадам доста слабо,понекогаш на сабајле јадам некое парче овошје ама и тоа е ретко! Повеќе сакам зеленчук!
   
 6. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Па сега не знам баш. За ручек редовно јадам салата од зеленчук,а и овошје доста често конзумирам. Сепак мислам дека повеќе зеленчук бидејќи повеќе се употребува во храната што се приготвува за ручек и вечера. ;) :angel: :sun:
   
 7. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Паа конзумирам и зеленчук и овошје. Зеленчук најчесто како салата (обавезно секој ден за ручек) конзумирам или сендвич кога си правам па си ставам и краставичка и патлиџан во него :D , а овошјето измеѓу оброци, тоа како ужинка му доаѓа. Си сакам зеленчук и овошје да си јадам. Така да тука се негде во однос на конзумирањето. :D
   
 8. Idiotka90

  Idiotka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  35
  Овошје повеќе консумирам, можеби заради тоа што нема потреба да се додава ништо за да се јаде, за разлика од зеленчукот на кој ако ништо друго барем сол мора да му ставиш
   
 9. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  70
  Повеќе овошје поубаво е :)
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  3.866
  Допаѓања:
  37.052
  Зеленчук, повеќе варијации и јадења од него си сакам. Не може денот да ми помине без салата - сезонска, најубаво шопска, а во зима и есен зелка и цвекло.
  Овошје - само во лето, константно јадам, во меѓупериоди, послабо.
  Единствено, зелена јаболка во секое време сакам :)
   
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.356
  Допаѓања:
  103.049
  Пол:
  Женски
  Се’ буквално.
  Имам периоди, кога чувствувам дека телото ми сака конкретно нешто, сеедно ми недостига и се додека не го вкусам.. ма се додека не се натапкам добро со него :rofl: ми е лошо, буквално, лошо, како кога ќе ви падне шеќерчето во крвта, железото итн.
  Но си имам и чудни некои навики, на пример, само во овој кус период, кога е сончево надвор, сакам портокали. И ги јадам во изобилство. Во деновите, кога е студено надвор, не можам да смислам да јадам портокал, ми создава некакво чувство на студ, мислам ми се тресе снагата кога го гледам :lol: :). Исто ми е и со јаболките, со зелената салата и се буквално. Ај ем ан елијен о јес ај ем :x .
   
 12. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Зеленчукот многу повеќе го сакам....
   
 13. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Овошјето ми е послатко ама зависи од сезоната :)
   
 14. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  И овошје и зелен4ук сакам, ама мислам овошје малку повеќе....
   
 15. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.030
  ОВОШЈЕ ! :inlove:
   
 16. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  100
  Не можам да замислам ден без нив, мора да се присутни во оброците и овошјето и зеленчукот.
   
 17. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  И тоа и тоа конзумирам, може да се рече дека зеленчук повеќе конзумирам во вид на салати, ама неизбежно е и овошјето меѓу оброците.
   
 18. ecen4e

  ecen4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  27
   
 19. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Па и двете, ама сепак повеќе овошје :)
   
 20. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  5.393
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно повеќе сакам овошје...