Одење во црква за време на менструација

Дискусија во 'Религија' започната од CIA, 13 април 2012.

 1. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.025
  Стварно ли кога кога ти е дојдена црвената тетка не треба да влегуваш во црква,манастир ? :?:
   
 2. badem4e

  badem4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Општи прашања

  И јас така имам слушано ама еднаш кога бев во црква прашав жена што работи таму и ми кажа дека нема врска
   
 3. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.877
  Допаѓања:
  20.026
  Пол:
  Женски
  Можиш да влегваш в црква, ама не смејш да бакнуваш икони, така имам слушнато :)
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  Слободно влези запали си свеќи ... Јас бев денес во црква и прв ден ми е, па што? Природна појава е тоа нели.
   
 5. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.990
  И јас сум слушнала дека не се влегува ... Неколку пати ми се има случено на некој од големите празници да имам добиено, и не влегувам, седнам пред врата и ги чекам моите :^)
   
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.466
  Допаѓања:
  72.989
  Пол:
  Женски
  А да треба да се венчаш, ќе ја откажеш ли свадбата ако ти дојде?
  Не бакнувај икони, влези си и свеќа запали.
   
  На twilight123, CameliaMiller, I.love.your.lips и 2 други им се допаѓа ова.
 7. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Се влегува, пред неколку години кога бевме на екскурзија во Бигорскиот манастир, другарка ми имаше добиено и не сакаше да влезе внатре. Потоа прашавме еден монах и ни рече дека може да влезе, но нечинело да гушнува икона, и да остава пари на неа.
   
 8. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.990
  Добро ја си кажувам за мене .... И да ке ја откажам, бидејќи целата ќе сум во бело и постои голема веројатност да расцветам на сред чочек :rofl:
   
 9. Taa

  Taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2009
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  67
  Нема врска слободно можеш да одиш...тоа е благодет од Господ, зосто да биде грев :)
   
 10. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  47
  Во минатото кога немало улошки како денес со секаква заштита од пропуштање, жените носеле крпчиња парталчиња кога имале циклус, и наводно како што имам чуено не смеело да влегуваат во црква да не случајно им капне крв во црквата, а и знам дека иако е природно тоа, сепак е нечисто и тие денови жената се прочистува па не би било лошо да одиш пред или по циклусот (5-7 дена не ти менуваат ништо)... ако мораш да бидеш присутна со циклус (се работи за свадба твоја или некоја свеченост од која нема бегање) консултирај се со свештено лице, имаше дел од тоа во Библијата ама искрено не ми текнува, да не акнам нешто безврска сеа ...
   
 11. Leika

  Leika Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  47

  НЕ Е БИТНО ШТО ТИ КАЖАЛ НЕГО КОЈ ТИ КАЖАЛ од жена што одржува до свештено лице има разлика... убаво е ако сте веке ептен верници да гледате да си го намалите ризикот за глупости, се се простува и на тој што незнае, али ако ви значи убаво би било да се информирате за некои вакви ситуации, чисто ради вас :)
   
 12. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.744
  Пол:
  Женски
  Како може нешто што е дадено од Бога да биде погрешно? Зошто би било погрешно да одиш во Црква за време на некоја природна Божја работа. Многумина кажувале дека нема врска, дека само не смееш да ги допираш иконите. Јас сум била, не сум допирала нешто, но не гледам причина да не влезам за време на менструален циклус. Од Него ми е дадено тоа, нема ништо лошо. Не ме интересира што вели некој бидејќи доволно ми е она во што јас си верувам.
   
  На dahlia_desire, Natasa-Tase и Gordana10 им се допаѓа ова.
 13. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Смее да се оди во црква,само не смее да се причестува.
   
 14. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Е првап слушам мајке ми..... :tmi:
  Убаво кажува Miss.Ricci.Што е дадено од Бог и е природна работа не е грешка.Јас така си верувам и да имам добиено ке си одам во црква,а ако нешто се случи после тоа е од гаволот.Намерно прави да не веруваме во Бога,ама неможе тоа туку така. :devil:
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  и јас така знам....

  дури се сеќавам моите кога беа кумови се договорија првот татко ми да го крсти второто мајка ми.....дојде време второто да се крсти,на мама и се погодија деновите,и попот рече дека не ќе може. Дури и напомена да не ги бакнува иконите :!:
   
 16. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  2.858
  Пол:
  Женски
  Менструацијата не е дар од Бога, таа е казна Негова. Нели Ева го натерала Адам да касне од јаболката. Кога видел Господ и рекол на Ева- За ова што го направи на секоја месечина ке бидеш облеана во крв и ти и твоите керки, со маки ке раѓаш деца итн итн. Значи менструацијата е казна на Господ кон жените. И како ти со Неговата казна да влезеш во Неговиот дом (храмот)?

  За ова сум разговарала со поп, ми вика може ама да не одиш до иконите и тоа само во црква може во манастир никако.
   
 17. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Првата слушам за ова и не ми се верува,ама изгледа е тоно,леле што не ке слушнам :^)
   
 18. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Па мене баш на Велигден ми имаше дојдено и влегов во Св.Димитрија и ја прашав баба ми дали смеам да бацам икона и ми рече дека не чинело да се бацва икона на машките светци смеело само на женските оди демек овие машкиве те сметале за нечиста дека си,а исто не смеело и свеќа да се пали и другата баба ми има кажувано...Така да како шо ми велат така правам незнам колку е точно сето ова ама ајде :) :)
   
 19. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  541
  Па тие се светци, без разлика дали се машки или женски. И нејасно ми е како не смее да се пали свеќа кога тоа е едно непишано правило при доаѓање во црква. Јас кога одам во црква не можам да не запалам свеќа. Не е во ред да се верува на вакви работи, зошто девојче кое нема добиено не е ништо различно од девојче што има добиено.
   
 20. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Е стварно незнам..Мене баба ми ова ми го вели секогаш дека кога имам не смеам да бакнувам икона а мајка ми и мајката на мајка ми ми го велат сосема спротивното,незнам ни сама на кого да верувам..А на идивиди го пишуваше ова

  Сеуште постојат цркви кои го забрануваат влегувањето во црква на жени додека имаат менструација. Во минатото се мислело дека жена која крвари неколку дена ќе се сретне со смртта. Но менструацијата не довела до смрт ни една жена. Сепак како резултат на тие верувања, се смета дека менструацијата е дело на ѓаволот.Влезот е забранет во црквите и бакнувањето на иконите за жените со менструален циклус затоа што се смета дека тоа е поврзано со распнувањето на Исус и не смее да се внесува крв во црквата.

  Инаку мајка ми и мајката на мајка ми(баба ми) ми велат да одам во црква кога имам ама да не ги бакнувам иконите туку само да ги допрам и ништо друго а другава баба ми вели дека додека имам не смеам да стапнам во црква..Па незнам стварно што да мислам :?: :?: