Одлука за породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 29 август 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Идни мамички, дали многу се двоумите како т.е. на кој начин ќе се породите?
  За тие што оделе и царски и природно, можете ли да направите една кратка комарација?
   
 2. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.780
  Допаѓања:
  44.015
  Офф топик. Сноу бре, навали на темиве, да не пишуваш сега за двајца? :wasntme: :D
  Иначе, иако не сум бремена, али сум идна мама нели (скоро сите сме :wasntme: ) ќе се изјаснам подоцна на темава :emo:
   
  На Jokiiniki и slavica999 им се допаѓа ова.
 3. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  21.805
  Пол:
  Женски
  ме изнасмеа хххх

  Иначе се породив природно , и срека без никакви сечења и слично така да супер поминав .
  Породувањето секако е болно , не помина никој туку така лесно :?:
  При најголеми болки решена бев да ме прават царски , ама со епидуралната анестезија болките се намалија и се породив природно

  За второ дете здравје пак би се породувала природно :)
   
 4. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Сноу ја чеша нешто :wasntme:

  ЈАс би кажала дека никој неможе 100% да одлучува како ќе се пораѓа. Сите ние може да си имаме желби , но дали ќе биде така како што сакаме, бебушот ќе си каже, а и чичко доктор нормално ;)
   
 5. Mari-2011

  Mari-2011 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  13
  Јас имам аверзија кон игли и болници :( .. се надевам дека се ќе си тече природно без многу боцкања и сл.. ама времето ќе си покаже... :worried:
   
 6. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  754
  Јас сум за природно.Одамна имам донесено одлука. Доколку можам да фатам врски и за епидурална,би било добро. Доколку не фатам, природно и готово. Ќе се помачам додека го родам ама после ќе си уживаме. Царски рез ми е мачење отпосле. Ќе го родиш лесно, и кога ќе треба да уживаш со него, ти неможеш да се мрднеш.
  Но како што кажа Меу вака си фантазираме, а како ќе испадне на крај...никој незнае.
   
 7. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.975
  Целосно си во право овде дека не е целата долука наша како ќе ни се одвива породувањето.
  Најбитно ми е се да е во најдобар ред за мене и за бебушот.Јас предсе би сакала да е природно,но ако евентуално мора со царски рез за моја и негова сигурност,би се одлучила и на царски.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.207
  Допаѓања:
  136.264
  Пол:
  Женски
  Како прво, ниедна родилка не одлучува самата како ќе се пораѓа. Сите доктори (со некои исклучоци кои ги има сè помалку) одат првенствено на варијантата природно породување, затоа што цезареата или царскиот рез е сепак операција, и како таква си има свои последици и ризици. Меѓутоа, постојат случаи кога е индицирана цезареата за да се избегнат компликации при природното породување.

  Епидурална анестезија се дава само при природно породување. Ако се оди на цезареа, обично се применува спинална анестезија при што родилката е свесна за сè што се случува, но ништо не чувствува од половината надолу. Во исклучителни случаи кога мора брзо да се делува, се применува општа анестезија.

  Јас се породив со царски рез под општа анестезија затоа што не бев доволно отворена, а син ми веќе беше искакан во плодовата вода, па мораше под итно да се вади. Брзо се опоравив од операцијата, станав штом ме донесоа во апартманот и почнав да се движам затоа што ми рекоа дека нема да ми го донесат детето додека не станам сама. Желбата за детето беше поголема од секаква болка. Не држи вода мислењето дека од царскиот рез опоравувањето е потешко, тоа најмногу зависи од самиот организам.
   
 9. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  286
  И јас така знам, дека не е во прашање желбата на мајката, туку реалната потреба за царски рез, која ја одредува докторот. Мислам дека ниеден доктор нема да трча да оперира, ако природното си тече нормално.
  Од другарка добив инфо дека со природниот пораѓај поубаво се чисти организмот од сите течности, постелки и се останато, отколку со операција. Дека жените што родиле со царски имаат подолго време течности и подуен стомак :) Еве една причина да и се вратиме на природата и да не бараме нешто со сила.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.794
  Допаѓања:
  75.431
  Пол:
  Женски
  Јас се породив природно , сакав со епидурална анестезија , но докторот ме разубеди дека нема зашто , ако имам проблем па тоа ке биде втора опција и така фала богу беше се во ред :)
   
 11. gorda

  gorda Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  76
  Prviot pat sekako sakav prirodno, ispadna so carski, moralo taka... Sega sakam prirodno, ama nesto ne sum sigurna deka kje ispadne po zelba :@

  [mod-kirilica:1t4ned7f][/mod-kirilica:1t4ned7f]
   
 12. Dreem.Girl

  Dreem.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  115
  па можеби природно и со епидермална инаку не знам многу сум стаклена :lol: не знам ни сама како ќе биде на крај ама ајде со лесно нека е на сите :hug:
   
 13. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.563
  ako bide se kako sto treba odam na prirodno so epiduralna!!!Ako ne se svrti bebeto kako minatiot pat ke zavrsam pak so carski a nesakam da se sluci toa:(
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Одам на природно....ама ако не се сврти како што до сега ич не менува положба-искрено незнам со која анестезија би одела.
   
 15. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.556
  Допаѓања:
  10.844
  Пол:
  Женски
  тебе кога ти е термин ?
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.155
  Чест случај да во момент на пораѓај бебушот сам се заврти и заземе позиција за излегување.
  Не се уште сега оптеретувај со вакви прашања
   
 18. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  458
  Можно е да се продиш без никакви анастезии и инфузии?
  Не знам дали и како ќе можам да ја издржам сета болка ама ако можам не сакам ништо да примам.
  Ни епидурал ни спинална. Амбициозно јас :lol: :lol:
  Кој знае како ќе ми биде кога ќе дојде моментот, ама се надевам нема да морам со царски да се пораѓам.
   
 19. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.639
  Допаѓања:
  11.337
  Ако ме спаси Господ од царски, најмногу од се сакам природно! И несакам анестетици, затоа што од Х причини веќе неколку пати имам примано спинална, и не би сакала пак да ги тргам тие маки. Пороѓајот ќе боли и ќе помине, а ова боли со месеци и години! Барем мене. Евев времево е вакво никакво, мене ме боли кичмата кај што сум боцкана. Не е фер колку боли. Не дај Боже ако дојдам до царски, е тогаш ќе правам жртва, само за да го слушнам првиот плач, за да ја видам одма буцката моја! :inlove:
   
  На butterfly.mk и pilenka им се допаѓа ова.
 20. minne992

  minne992 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  1.556
  Допаѓања:
  10.844
  Пол:
  Женски
  мене ми е прво бебе навистина се плашам но сепак сакам прироодно без анестезии и такви работи ако е се во ред ,,сега болката е таа ке се издрзи па ке заборавиме на тоа од како ке си ги видиме бебушките :D