1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмазда

Дискусија во 'Психологија' започната од Bright, 16 март 2010.

 1. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Дали сте таква личност, што ако некој ви направи нешто лошо по секоја цена сакате да му вратите, да му се одмаздите некако, или едноставно си се тргате настрана и не се замарате за тоа што ви го направил, значи оставате на времето и на она „дека кога тогаш ќе му се врати“ !?
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Никогаш не се одмаздувам , барем до сега никој не ми згрешил толку многу за да враќам.
  Еднаш ми се случи нешто слично на одмазда, една другарка ми згреши, ме предаде( барем тогаш ми се чинше како којзнае колку да е тоа трагично) и решив да и вратам, направив нешто што знаев дека ќе ја повреди, откако го направив тоа што го мислев се чувствував многу лошо па решив никогаш да не и кажам затоа што ,тоа што не го знаеш неможе да те повреди,нели ? :D
  Мислев дека ако се одмаздам ќе ми биде полесно ама не ми беше, а имам приметено дека игнорирањето е поболно од било која одмазда, кога некој ќе ти згреши скарај му се и игнорирај го, секогаш тоа ги боли без разлика дали се работи за машко или женско. Ако не им посветуваш внимание на тие што ти згрешиле патат и доаѓаат да молат, секогаш е така.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Злопамтило не сум, и среќна сум поради тоа. Ако некој се замарал да ми направи нешто лошо, тој не е толку вреден јас да се замарам со него и да му се одмаздувам. Немам време за такви глупости. Сепак мислам дека некој таму гледа се и запишува цртки. Животот е тркало. Кој што ми згрешил, ќе му се врати еден ден од некоја друга страна. Јас нема потреба да си играм Господ и да му наплаќам за грешките.
   
  На nezastitena и girlinlove им се допаѓа ова.
 4. LaFille

  LaFille Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1.358
  Допаѓања:
  57
  Forgive but not forget... Не сум личност која после секоја навреда прави план за одмазда, но се случува да си ги искористам квалитетите на долг јазик во одредени моменти за да пецнам и да ја потсетам личноста дека сепак не е совршена...
   
  На Cacii123, kristina123456 и maloto-ludoto им се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Не сакам да се одмаздувам,ако некој ми направил нешто лошо кога тогаш ке му се врати,затоа што се се враќа,се се плаќа,немам потреба некому да се одмаздувам.
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Не сум одмаздољубива, барем не со дела. Но често на тие што ме повредиле знам во пригодна ситуација да вратам со збор.
   
 7. girl23

  girl23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  31
  Не сум воопшто одмаздољубива , меѓутоа се си памтам..и некако после тоа со тој човек не ми е исто...дали станува збор за доверба, некоја психичка подршка, јадење г***а , се ке си ставам во меморија и крај се одалечувам :worried:ilent: :worried:ilent: :worried:ilent:
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.479
  Допаѓања:
  63.986
  Пол:
  Женски
  Па не можам да кажам дека не сум баш одмаздољубива... можам да се сетам на некои ситуации кадешто сум вратила мило за драго. Ама претежно заборавам, ако не се работи за некоја кардинална грешка.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  e ova istovo i jas bi go kazala..i sekogas e taka od licno iskustvo :)
   
 10. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Немам вишок време за да смислувам одмаздољубиви гестови.Постојат луѓе кои ми згрешиле, но или им имам простено или не се веќе дел од мојот живот.Оставам на време.
  Верувам во тоа дека во животот се се враќа.Тоа е и изворот на надеж.Кога тогаш гревовите се наплаќаат, правдината секогаш излегува на виделина.
   
 11. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  ne se odmazduvam zasto ako pravis nesto za da vratis na nekogo-znaci deka si ist kako nego ... :up: ama zatoa otpisuvam luge od zivot.... ;)
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.650
  Допаѓања:
  196.199
  Пол:
  Женски
  Не сум одмаздољубива личност, секако нема да се чувствувам подобро ако се одмаздам, напротив...
  Има луѓе што ми згрешиле, ме боли особено ако се работи за блиски луѓе, и се оддалечувам... може да останам во контакт со нив, ама нема да биде како порано. Но одмазда не применувам, нема зошто... знам дека сè се враќа, сè се плаќа...
   
 13. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  јас пак сум големо злопамтило и уживам кога се одмазувам све памтам и дали поминале и неколку години јас враќам :sweat: таква сум едноставно неможам против тоа и не гледам дали ми се блиски луѓето дали мајка, татко ,сестра ,другарка итн.
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Паааааа... кога-како. Некогаш знам да вратам, но во случаи кога нешто страшно многу ме повредило. Најчесто ги бришам тие луѓе од животот или им простувам, но секако не заборавам. До сега често сум се наоѓала во ситуација да видам како на некоја личност што ме повредила и се вратило. Не сум се "ситела" на тоа, но до негде и ми било мило зашто знам дека ништо не останува не платено иако ние сме простиле, можеби и заборавиле, но некој води сметка за се.
   
 15. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  12.529
  Пол:
  Женски
  uzivam vo odmazda takva sum si imam svoi principi mototo mi e ne me zadevaj ne te zadevam ama ako......eee togas pazii
   
  На Osamena devojka и boci79 им се допаѓа ова.
 16. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  124
  Forgive but not forget... Не сум личност која после секоја навреда прави план за одмазда, но се случува да си ги искористам квалитетите на долг јазик во одредени моменти за да пецнам и да ја потсетам личноста дека сепак не е совршена...


  се препознав во постов
   
 17. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Не сум таква особа стварно не можам да се замарам и да смислувам планови на кој како да му се одмаздам и.т.н,мислам дека тоа е губење време за ништо, можеби не е дека не се замарам ако некој ми направил лошо сигурно ќе ми биде глупо,ја бришам таа особа и живот иде даље....
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  не се одмаздувам, ама не заборавам ! значи самото тоа што не заборавам, кажува многу работи. некогаш одмаздата значи и да те изгуби некој. тоа е најголемата одмазда според мене. зашто секогаш тргнувам од тоа, не се одмаздувај, едноставно покажи колку вредиш, за да некој пати по тебе, и да сфати што изгубил !!! ;)
   
  На nezastitena му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  Ретко се одмаздувам, ама памтам засекогаш!
   
 20. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Во хороскоп сум Шкорпија. Мислам дека тоа многу значи :devil: НЕ простувам и Не заборавам, СЕКОГАШ враќам мило за драго. Втора шанса кај мене не постои ниту пак прифаќам извинување. Таква сум. Гледам да не погрешам на никој за да не се извинувам, истото сакам да се случува и спрема мене. Да не ми погрешат за потоа да не ми се извинуваат. Ако погрешат можам да сфатам дека секому се случува, еднаш... Но доколку се случи по втор пат веќе е помината црвената линија и ниту простувам ниту заборавам и најлошо - се одмаздувам.
   
  На sugarlips и kristina123456 им се допаѓа ова.