1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор на планинско место

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од kuklicka55, 13 август 2011.

 1. kuklicka55

  kuklicka55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0
  Дали би оделе на одмор на некое планинско место, или сметате дека доколку не сте на плажа и покрај вода тоа сепак не е одмор?
  И ако може да добијам некој предлог за хотел или приватно семстување на некое планинско место кое би било добро за одмор :)
   
 2. PetiteCherry

  PetiteCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  35
  Секој распуст (летен/зимски) одам на одмор на планина, само што не одам во хотел или друг смештај, туку кај баба ми :)
  Мој предлог за одмор на планина ти е Берово, еве да си разгледаш што има http://berovobooking.com.mk/mk/zaberovo.html
   
 3. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  Јас повеќе сакам одмор на планина, отколку на плажа. Па има ли нешто поубаво од зелена површина, шума, тишина, чист воздух, ладовина. Малешевијата ми е одлично место за одмор, сум одила и на Плачковица, оти ми е близу, но на еден ден.Прекрасно си поминувам секој пат. Во Берово има многу вили и апартмани, хотел Манастир, Аурора спа резорт покрај Беровското езеро. Исто и во зима е многу убаво. Јас би одбрала планина пред било кое друго место.
   
  На TheKiketoo и L-enna им се допаѓа ова.
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.793
  Еднаш бев на еднонеделен одмор на планина заедно со брат ми, братучед, братучеда, баба ми, нејзиниот брат и неговата жена. Имав некои си 10 години можеби.
  Сместени бевме во куќата на братот од баба ми која се наоѓа во струшкото село Збажди, под планинанта Караорман.
  [​IMG]
  Од технологија поседувавме само фрижидер, шпорет и телефон, а друго не ни ни требаше. Навистина се одморив, секое утро се будев со птички и сонце, а навечер заспивавме со штурци и навистина звучи по малку смешно и откопано од народна приказна, ама така беше.
  Селото воопшто не е населено, една-две фамилии ако живеат таму, нема возила, нема бучава, нема ништо.
  Совршен избор за полнење на батериите.
   
 5. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.090
  На планината Јабланица сум бидена за викенди и беше незаборавно и мислам дека планината е совршено место за одмор и релаксирање :) Исто така и Берово морам да го пофалам преубаво си поминав :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Дабеее за мене(моето мислење е ) мислам дека каде и да си за време на одморот е одмор,ако се одмориш убаво не е важно каде си.Јас подобро се одмарам на планина,но не практикувам на одам,ако би бирала меќу море и планина би го избрата морето,а меќу езеро и планина,подобро би отишла на планина,пред две години одев на одмор на Пелистер,пракрасно е,а имам одено и на Алпите,ПреКРАСНИ се назнам како да ви опишам,кога би имале прилика не ја пропуштајте ;)
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Море си е море.
  Сакам да одам на планина, особено во Боровец. Место кое го сакам со сета душа.
  Ми пружа комплетно уживање. Чист воздух, прошетки, природа, јавање коњ, мали кафанчиња и така натаму.
  Но, и покрај тоа, ми треба барем една недела на море. Летото не ми е лето без да се искапам во море, и посончам на плажа.
   
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  Јас летово направив ептен добар распоред за одмор.
  Прво бев на море, потоа на езеро, па на планина. Тотална релаксација, уживанција месец ипол! Се си има своја убавина и најдобро е да се направи комбинација од повеќе работи.

  Љубовта кон планината ја добив од моите родители кои инаку се долгогодишни планинари и алпинисти. И уште од малечка ме имаат носено по планини, а имаме и викендичка на една скопска планина каде често одиме. Секогаш кога сум таму максимално уживам, прво затоа што немам интернет, второ затоа што антената на телевизорот фаќа малку програми, и трето затоа што мобилниот слабо фаќа мрежа. Ван света сум кога ќе отидам таму, ама ми годи. Мир, тишина, зеленило, шума и чист воздух. Таму се наспивам и за неколку часови, а потоа цел ден сум целосно свежа.
  Сликите што ги имам постирано во „Ваши лични професионални фотографии“ со наслов Природата на дланка, се таму направени. Апаратот на мене, шише вода, и долгочасовно пешачење со цел да се улови некое добро кадро - најубав начин да се искористи времето ;)
   
 9. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  2.477
  Пол:
  Женски
  Летниот одмор никој не може да го замисли без бањање и сончање. :D
  Но сепак планината е едно место каде што можеш едноставно да се изолираш од сите.
  Јас лично кога ќе отидам на планина не се оптоварувам со ништо. Единствено нешто на што мислам е да вдишам чист воздух и максимално да се одморам. ;)

  Од дамна немам отидено на планина. Родителите ми предложија утре да отидеме на еден викенд. Ги одбив, но откако ја прочитав темава си помислив колку добро би ми дошло да отидам. :)
   
 10. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  More si e more no i na planina e prekrasno,osobeno Malesevijata-Berovo.
  Prekrasno gradce a uste poubava priroda,vi go preporcuvam VIP Hotelot,novo hotelce smesteno vo borova suma so gletka na ezeroto,a ima i sportski teren spored mene e nesto mnogu ubavo i vredi da se poseti,a ima i prifatlivi ceni.
   
  На LaChiquita му/ѝ се допаѓа ова.
 11. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  Па штом знам.. селски туризам ок (во сопствена или викендичка на пријатели), ама баш во планина и планинарски дом не баш. Повеќе летен одмор ми е асоцијација за топло време, вода, сончање.
   
 12. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Одам на одмори во планински места на 2-3 дена со моите.Најчесто одам во Крива Паланка затоа што таму си имам викендица.Баш е суппер менуваш клима,воздух,вода одмориш очи и трк назад пак во Скопјево :D
   
 13. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.908
  Mногу го сакам овој одмор.
  Обично одам кај баба ми во село...
  Мхм, мхм...милина :)
   
 14. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.786
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Додека бев помала често знаев да одам на поседок по 1 месец кај моите баба и дедо во село. И сега одам но по една недела и тоа само на летен распуст.Се одморам навистина,селцето се наоѓа под планината Стогово.Воздухот е прекрасен,а е и доста мирно местенце.Едноставно е одлично за релаксација.
   
 15. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  4.156
  Женски дајте предлог за некое убаво планинско место, без разлика дали е во Македонија, Србија или Бугарија, само да не биде Банско или Берово, Пелистер... :)
   
 16. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.141
  Дефинитивно би одела на планинско место но во пролет-лето не во зима затоа што не сакам снег но затоа што уживам во природата како да е од разгледница , зеленило на сите страни, звукот на птиците, и жубор на река доколку би ја имало влева некаков посебен мир и спокој во душата, едноставно прекрасно уживање во мир, тишина од секојдневен метеж низ градот и бучавата што не опкружува .
  Би комбинирала одење на одмор на море со одење и на планина за да ми се наполнат батериите комплетно и да си ја одморам душата како што заслужува.
   
 17. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.968
  Допаѓања:
  26.917
  Многу повеќе сакам да одам во природа, село отколку на плажа да лежам да се сончам во лето. Омилено место ми е Берово и Малешевијата. Во лето навечер е така убаво ладничко , милина за спиење. :inlove:
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.040
  Јас годинава имав планински одмор (и по некој викенд на море) :lol:.
  Прв планински одмор ми беше зашто до сега дефиниција за одмор ми беше плажа и точка. Се има своја убавина, јас си поминав преубаво, видов толку многу работи, искусив толку многу нешта што дефинитивно пак би одела на планински одмор.

  Бев на Алпите во Австрија, тоа е зелена боја, зелена што неможеш да им поверуваш на очите во што гледаш. Прекрасна природа, прекрасен воздух, чистота!
  Има толку многу работи за правење, санкање сред лето, планинарење, планински велосипедизам, ролер коустер низ шума, жичари...
  Најубаво доживување ми беше искачувањето на врвoт Хафелекер на 2300м надморска височина. Гледката беше језива, карпи, стрмно, таму ако се засопнеш отиде... Ај што 3 жичари ти требаат за да стигнеш до таму, туку од последната ми беше страв да излезам :D. Ја имам така малце страв од висина и воопшто не замислував дека ќе биде до толку незградено, изложен си буквално да те дувне ветер и да се стркалаш надоле... После се навикнав па и не ми беше толку страв дури и убаво ми беше. градот се гледаше ко од авион ама нема врска :worried:.
  Местото е волшебно и баш ти дава чувство ко да си само едно атомче во светов и ништо повеќе, од таму се гледа колку е моќна природата.
  Второ лудо доживување ми беше возењето по планинскиот коустер.
  Еве ви видео да видите :D

  Патеките за планинарење се предобри, се е одлично облежено, насекаде има мапи за да не се загубите. неверојатни гледки има, не налетав на диво животно за жал, а се очекував дека некоја мечка ќе ми искочи... Има многу планински куќички ко ресторанчиња каде може да се седне на кафе и јадење во природа, баш се дрвени прекрасни ко од бајките. Се осеќав ко Хајди.
  Планинските селца им се многу луксузни, преубави вили и хотели има, а цените да не ги коментирам, прескапо за наш стандарт.
  Има многу замоци кои може да се посетат, музеи од кој би го издвоила седиштетот на Хапсбуршката Монархија, многу гламурозно.
  Има многу стари градчиња за шеткање, нова кујна и традиционални јадења кои треба да се пробаат.
  Алпско млеко со различни вкусови, алпски млечни производи, а и месни ^_^.

  Има милион работи за правење и во никој случај неможе да ви здосади.
  Ми беше преубаво искуство, сакам да шетам на различни места и да правам различни работи.
   
  На ivancekitty, mimiiiii, Edie.S и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.414
  Пол:
  Женски
  Оваа година на море сигурно нема да одам ама затоа отидов на планина за 4 дена. Прво се двоумев, си викав не е тоа за мене, си сакам море, си сакам гужва и народ да има, да ме пече сонцето и да се млацкам во вода по цели денови.
  Си реков ајде да пробам, прво такво искуство. Како помала одевме фамилијарно и не се ни сеќавам какво ми е било. А сега бев со друштво.

  Си поминав прекрасно, какви убавини се изнагледав, каков чист воздух си дишев, па каков мир си чувствував. Без мрежа на мобилен, нема кој да те замара. Само шетај и уживај.
  Многу ми е криво што не сликав повеќе слики, а какви убавини имаше.

  Дефинитивно би избрала планина отколку море. Сакам пак да одам, ама се надевам другата година и тоа на повеќе денови.
  Ех да си имав една вила на планината. Ма не бил урбаниот живот за мене, си сакам мир и планина. :)
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.293
  Ova na videoto e prekrasno. Sum go probala vo gradov kade ziveam i vo Slovenija.
  Super probajte ako imate sansi
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.