Од жени за жени: Дали мислите дека сме загрозени?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 4 јуни 2023.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Разговаравме со @RainBow и предложи предобра идеја, која ја имам честа да ја споделам.

    Идејата е да се има безбедно место, Ова е катче за женски проблеми и искуства, како и социјални и општествени норми кои се наметнати на нас и притисоци.

    Пример - како се чувстуваме со речник каде пред се сме „луѓе кои менструираат“ или „луѓе кои дојат“ место - жени. Како ваквиот речник и инклузивен јазик не афектира нас? И суштината на женското искуство, заеднички точки и искуства кои ги имаат скоро сите жени во моменталното општество. И најважно - дали мислите дека сме загрозени, како и зошто?

    Тука сме жени кои сме присутни за други жени.

    upload_2023-6-4_21-1-30.png
     
    На butterfly6223, MissChievous, Bezimenka90 и 5 други им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    Јас ќе се самоцитирам од друга тема и ќе додам уште нешто зошто сакав моето мислење да е одделено од воведот оти ми немаше смисла да го ставам личното гледиште погоре.

    За инклузивниот јазик сум многу поделена. Од една страна јас сум многу комотна на то дека сум жена, и искуствата и карактеристиките кои ме прат жена ги носам гордо оти се мои. Биологијата е дел од мене и голем дел од искуствата кои ги имам ги имам ради неа. Ама од друга страна вервам дека мали промени во јазикот да сме поинклузивни не можат да повредат никој. И не сум сретнала во реален живот некој да користи вакви термини и обично е за некое дообјаснување и диференцирање онлајн. Сепак, не ми иди природно ко ќе видам мајка да дои да речам "чоек со млечни жлезди". Ок, разбирам дека ова е reaching. :D

    Или еве за унисекс тоалети. Искрено не гледам проблем во то пошто ич не ми менва после пластиката кој чоек е на шолја. И сум била во унисекс тоалет. Ама како жена и искуства шо сум имала како таква, целосно можам да сфатам дека не е параноја и рандом страв и дека повеќето стравови од биолошки мажи се тука со причина оти од најрана возраст сме сексуализирани. Јао колку се имам со мажи тегнето на темава. Еден ме убедваше дека немало смисла во уличка да се тргаме на друга страна ако иди маж по нас пошто по дифолт не е мањак. Точно. Не е по дифолт мањак. Ама доволно пати се докажало дека рандом мажот е мањак за да сега јас сум претпазлива. Па као не било фер то. Требало да даваме шанса. Мојата безбедност не ја оставам на шанса.

    Имам уште многу да зборам на темава ама ќе почекам како ќе се начнуваат теми да се приклучвам за да не се "истрошам" наеднаш. Ова шо прокоментирав се генерално теми шо се активни во моментов па поќе ги мислам барем јас.

    I rly hope this works out.
     
    На staycalm, avefemına, MissChievous и 7 други им се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    За што е темава?
     
    На simoncelicius, Ena05, kolovoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.897
    Допаѓања:
    158.374
    Пол:
    Женски
    :D

    Темава е баш за то шо пиши: да служи како безбедно катче за жени, во врска со актуелни теми кои ги засегаат жени. Пример во транс темата се збораше шо е жена, шо е "вистинска" жена и често се изоставуваа мислењата на жената ако не се согласеше со то дека жена е "кружна дефиниција". Или шо бил "вистински" феминист. Или, во сега избришани мислења, thank God, се збораше за како жена провоцира со облека и со то заслужва дик пикс. Ко беше актуелна јавна соба постојано бевме "бомбардирани" од "сама си го барала" хехенца во класична дискусија шо го нарушуваше теркот. И ве фрустрира ова, сакате да се искажите или да продискутирате нешто поќе - ова е местото за то. Безбедно место за ваши мисли како жена, со поддршка од други жени, како заедница.

    Од прилика зато и отворив и со мој личен осврт за идеја како можи да биди. Почнав со инклузивен јазик и унисекс тоалети и то ме асоцираше на сред пишење еден муабет шо буквално ме тригерна и ко го праев муабетот - и вчера ко пишев. И шо знам е дека и некоја ако нема тука страв ако не знам, некој оди по неа во уличка, во најголем процент ќе го разбери мојот страв.

    Некогаш буквално се тепам со зборој па се надевам дека добро доловив. :D
     
    Последна измена: 5 јуни 2023
    На KateKane, Гладиоли, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.480
    Допаѓања:
    108.485
    Пол:
    Женски
    @theowndemon темава е прекрасна. Значи со новиов тренд на gender identity ми е смачено мене како билошки родена жена, која ги има сите биолошки механизми да раѓа, дои, менструира и се она што доаѓа со тоа да се биде жена, ме нарекуваат лице кое дои, лице кое менструира или cis жена ( значи нема веќе хетеро сексуална туку cis). Не може мене да ме стави на исто рамниште со некој кој се родил со пенис ама ете ради икс причини се осеќа како жена, се однесува како жена, името му е женско ама не е жена! Биолошки не е жена!..
    Мислам за ова се однесува темава, ако не бар си кажав си олеснив :)
     
    На BlackNight, FridaKahlo, Гладиоли и 8 други им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.020
    Допаѓања:
    66.557
    Пол:
    Женски
    Јас би рекла нешто за новиот речник. Воглавно е сега во Америка, ама како што читам почнува таму наголемо да се употребува. гледам по групите, и да, она што е ми паѓа во очи е бришењето на зборот жена, женско, додека не е случај со мажите. Лице што ментруира, што дои, што раѓа, едноставно стануваме лица.
    Луѓето се плашат да не бидат наречени биготи, па наголемо се прифаќа ова. А, најчесто од Америка се шират трендовите. Иако за ова ептен се надевам дека таму ќе остане.
     
    На FridaKahlo, Daniela93, Гладиоли и 15 други им се допаѓа ова.
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.480
    Допаѓања:
    108.485
    Пол:
    Женски
    За жал не верувам..
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.361
    Допаѓања:
    170.980
    Пол:
    Женски
    Има еден краток извадок од Ромео и Јулија на Шекспир, сигурно повеќето барем еднаш сте го прочитале низ интернетов - Што има во името? Розата и да не ја викаме роза, пак исто опојно ќе мириса.
    Можат да се обидуваат преку различни наративи, да пробаат да наметнат некои новокомпонирани творби, меѓутоа она што е суштински, односно биолошки предодредено не може под ниедна точка да се смени. Не верувам дека дека овој тренд нема да наиде на поглобален отпор. Бар сакам да верувам дека секоја здраворазумна жена ќе пружи отпор.
     
    На Cka, Daniela93, butterfly6223 и 19 други им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.565
    Допаѓања:
    18.411
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасен насловот. Сакате да зборуваме за тоа дека сме загрозени од новите "жени" што излегоа или што?
     
    На cresa-jagoda и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.480
    Допаѓања:
    108.485
    Пол:
    Женски
    Да.. Не може бе некој кој е роден со патлак ама се осеќа како жена (не му оспорувам секој со своето), да се категоризира како жена и онаа кога е родена билошки како жена да се нарекува лице кое дои ( Person who breastfeed, person who menstruate, person who gives birth)..
     
    На Гладиоли, butterfly6223, Konfetka и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.565
    Допаѓања:
    18.411
    Пол:
    Женски
    Уффф секој ден нови поими испаѓаат за овие "жени". Не би знаела да кажам шо ми пречи и шо не кога толку многу називи има :D
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.394
    Допаѓања:
    47.365
    Пол:
    Женски
    ја со други жени ич не се замарам, глеам на дистанца да сум, иам 2-3 блиски другарки, сѐ друго се мажи. И со причина. На змија ќе верувам, на жена не верувам. Ако сум феминист, ако сум жена, од жени подалку.
    Жена ко шо ќе те заебе, никој нема.
    А они со мене, некои доста се замараат. Ама ја сум таква. Трн у око
    глеам да не се карам, не зборам вака за жени, дур не ми влезат у комфорт зона, или не ме чепнат
    Ругам жени, коа треба да, знам и од гомно подоле да ги напраам, и не ми е гајле дали сум и ја жена, па као ,,жена на жена'', ја луѓето ги делам на добри и лоши, не на мажи и жени.
    Истото важи и за мажите.
    А ние жените, поготово си зиаме за право некои работи, само пошо сме жени и мислат дека им се може
    кој шо сака нека праи, само да не ме дира и нервира
     
    На marlonbrando69, Гладиоли, AneSk и 6 други им се допаѓа ова.
  13. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.480
    Допаѓања:
    108.485
    Пол:
    Женски
    Види јас немам против со ничија сексуална ориентација, кој што сака нека биде и со што сака некамопшти во кревет. Ама се претера. Пази сега ние што сме биолошки жени, и се осеќаме како жени не нарекуваат ЦИС! ЦИС бе...
     
    На Гладиоли му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.565
    Допаѓања:
    18.411
    Пол:
    Женски
    И мене не ми пречат тие. Не ми ни пречи и мене цис да ме викаат, како сакат нека ме викат, јас знам оти сум жена :D
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.663
    Допаѓања:
    265.840
    Ќе ти пречи кога ќе спроведат некое истражување за некоја болест доктори и ќе немаат поима дека уствари третина не се биолошки жени, па после ќе ти администрираат лекови во дози/состав што не одговара на жени оти резултатите од истото тоа истражување нема да се точни in the first place.

    Ќе ти пречи кога ќерката ќе ја нападне "жена" и не мислам само сексуално, без оглед што се чувствува како "жена" физички има сила на маж, оти е маж.

    Ќе ти пречи кога ќерката ќе се откорне од вежбање ама некој батка што се осеќа како жена ќе земе прво место, оти му се може, оти нефер конкуренција е.

    Ќе ти пречи кога ќе извадиш извод и ќе бидеш родител 1, 2, или во отпусно од болница "лице кое се породило".

    Ќе ти пречи, оти напорите да се признаат нечии права се директно на штета на сите нас жени. За да угодиме, треба да се одречеме од своите права да сме жени.

    Да станеме некои таму лица недефинирани што раѓаат, дојат, се молзат, имаат бело прање или менструација... итн.

    Не е важно што јас знам за себе.
    Него што свет ќе оставиме на овие после нас. На ќерките посебно.

    И не, не им е на овие место во ЛГБ.
    Тотално различен проблем е, а лгб само си направија срање сами на себе што и овие под свој чадор ги пикнаа.
     
    На BlackNight, marlonbrando69, Daniela93 и 28 други им се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.351
    Пол:
    Женски
    Ја темава ја сфаќам како општо зборување за женски проблеми, не само конкретно за идентитетите.
    Менструирачки човек е смешен поим, исто како и бремени луѓе. На сајтови посветени на здравје имам приметено дека се користат поимиве, ама не верувам дека луѓето навистина го користат речников во секојдневен говор. Ме нервира, ама би рекла дека е повеќе интернет феномен отколку реалност.

    Ова те прави како not like other girls. Во негативна смисла.
     
    На theowndemon, Harper, Bezimenka90 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.394
    Допаѓања:
    47.365
    Пол:
    Женски
    секако
    баш ме заболе искрено :$
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела дека ако некоја жена е различна од друга веднаш се смета за негативна особина.
    :drunk:

    Сакаш да кажеш дека треба да бидеме сите исти, кога некоја ќе и рече “колку си глупа и проста” треба да и ќути за да не и биде залепена етикета.

    Па штотуку го потврди фактот дека жена на жена си е најголема змија отровница. :devil:
     
    На ZAHRA, dea.18, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.525
    Допаѓања:
    38.351
    Пол:
    Женски
    Па искрено глупо е, демек сите жени се исти, змии лоши, само ти си подобра од сите и затоа се дружиш само со мажи? Да, глупо е.
     
    На Harper, Gosh, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    15.394
    Допаѓања:
    47.365
    Пол:
    Женски
    абе жено
    т.е не си ни жена
    ја не знам шо толку ми се имаш закачено хахахаах
    толку немаш живот бе ти?
    Боже ме сачувај.
    Нема тебе сигурно да ти се правдам за моите размислувања и моите ставови. Све си има историја и причина.
    Тргни од себе па ќе видиш зашо не се дружам со жени
    отров невиден
    само глеате како да наштетите на некој/а друг/а
    како само вие сте супериорни, најпаметни, најфеминистки, најова најона
    а мажите, бар се реални
     
    На Гладиоли, nextredstyle, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.