Октоберфест - Минхен

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tajnaotrovna, 30 јули 2011.

 1. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  19.857
  Пол:
  Женски
  Октоберфест (германски: Oktoberfest) е шеснаесетдневен фестивал којшто се одржува секоја година во Минхен , Германија почнувајќи од крајот на септември до почеток на октомври .
  Фестивалот се одржува во областа наречена ’’Theresienwiese’’, најчесто нарекувана ’’d’Wiesn’’ .
  Октоберфест 2011 ќе се одржи од 17 Септември до 3 Октомври, традиционално во баварската престолнина, Минхен. Важи за најпознат и најголем фестивал на пивото во светот, со повеќе од 6 милиони посетители во текот на неговото одржување.

  Дали некој од вас го има посетено Минхен за време на Октоберфест или можеби ќе оди оваа година?
  Ние сакаме да одиме оваа година со автомобил, но ме интересира како оди со патарините и читав некаде на интернет дека има некаква такса ако се движиш низ градот со автомобил? Колку кошта таа такса и каде се плаќа?
  Сите информации во врска со Октоберфест или Минхен се добредојдени во оваа тема.
   
 2. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.680
  Пол:
  Женски
  Пивото за време на Октоберфест е 9-10евра - литар пиво. Задолжително се остава кусура на келнерката. Колку по блиска е цената на пивото до 10е, толку по мал ке е бакшиша :D
  Немам одено, но имам братучед, кој живее таму и секоја година оди на Октоберфест. Кажува, дека е преубаво, али премногу скапо...
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lilablau

  Lilablau Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  19
  Веќе две години сум редовна, бидејќи не е многу далеку од местото од кај што живеам.. Па што да кажам, НАЈ! А мислам дека за спротивниот пол е уште по добро :) Ахххх тие германките :D
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  8.212
  На ова сакам да одам уште од средно...само да се скрпам малку со пари и дефинитивно не ми бега.Може е скапо ама за таков љубител на пиво како мене,мислам дека ќе бидат многу паметно потрошени пари.Искуство што не се заборава!Само нормално...и добро друштво мора да се погоди.
   
 5. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  19.857
  Пол:
  Женски
  Пропадна планот за одење претходната година :( навистина немам среќа, а имам толку голема желба да бидам во Минхен за време на Октоберфест. 2 пати имам престојувано во Германија, при што последниот пат подолг временски период како Au pair, но периодот не се поклопуваше со оваа манифестација :@
  Нашиве агенции обично знаат да организираат патувања кога има некој настан во некој град во Европа, но досега не сум слушнала дека некоја агенција организира патување, престој и посета на Минхен за време на Октоберфест :?:
   
 6. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Женски вчера налетав на една понуда за Октобер фест, беше некаде околу 190, 200 евра за 3,4 дена мислам беше. Ама не се сеќава која агенција ја нудеше. Ако сретнала некоја, нека ме информира.
   
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.877
  Допаѓања:
  141.184

  Имаш преку Контики од Србија ама поскапа е :)
   
 8. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Не не, наша беше. Ајде ако сакаш дај ми линк од таа понуда, ако не ти е тешко :)
  Едит: Еве ја, ја најдов. Може ќе му послужи на некој друг :D
  http://www.odmorise.mk/mk/aranzhmani.aspx?hId=6210
   
 9. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.594
  Допаѓања:
  8.005
  се уште неостварена желба ми е пустиов октоберфест :doh: Ама ќе го биде кад -тад :lol:
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Еве една понуда за овогодинешниот Oktoberfest.

  Ќе оди ли некој годинава?
  Јас многу би сакала,решена бев да уплатам ама со обврски сум тој период. :(


  [​IMG]

  [​IMG]

  http://www.oktoberfest.de/en/
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.336
  Допаѓања:
  3.494
  Пол:
  Женски
  Фестивалов ми е задолжителен на листата со места за посетување. Мерак ми е да ја осетам таа атмосфера со придружба на многу пиво. :beer:

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.