1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оливер Спасовски - нов министер за внатрешни работи

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tinushka, 13 ноември 2015.

  1. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Што мислите за новиот Министер за внатрешни работи. Дали сметате дека ќе се потруди да го уништи министерството , почнувајќи од синоќешното одземање на овластувањата на вработените во Мвр .
    Дали ќе биде ова уште едно погубно сценарио за македонските државјани ,кои останаа без работа кога беше СДСМ на власт.
    Повелете :)
     
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Ќе биде погубно за МВР-ВМРО , сеа ќе им биде тешко на вмровците да вршат притисоци со полиција , и да си прават што сакаат со подршка од полицијата , да влечат за уши луѓе и да прикриваат криминал со помош на полиција и мн други работи. Само се надевам дека нема да има милост и ќе ги разреши сите тие партиски војничиња што се у МВР и околина.
     
    На galapce, Goody, okcenzi и 14 други им се допаѓа ова.
  3. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Секаде во државна администрација каде што има вработено оваа власт неписмен и несоодветен кадар треба да се избрка!
    Има луѓе кои имаат потребно образование и квалификации за одредено работно место, но немаат врски и пари за да дадат па седат дома невработени.
     
    На galapce, anaja1, Goody и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Не сакам ништо да мислам времето е каже ама како тргнал типов,а само што седна и столчето му е краткотрајно ... не знам што да кажам.
     
    На Bojana.20 и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Кога нешто е временски ограничено треба да му се даде време на времето за некој да го покаже лицето на правдата ако се уште има лице.
    Начинот на кој беше пренесена информацијата во медиумите за почетокот на работата на новиот министер звучеше патетично, плашливо и очајно до дно.
    Ме асоцира на некоја детска случка каде едните плачат за играчката што им е одземена, а другите со закон ги бранат аргументите за таквата постапка, ама не е исклучена и можноста доколку не биде вратена истата назад во рацете на "соголените плачковци" може да дојде до меѓусебна пресметка.
    Само тогаш стапува во игра оној што ќе ја искористи кревката и лабава ситуација според онаа народната "Двајца се караат, а третиот користи".
     
    На Dvolicen, makedonkamak и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    3DSmile90.gif
    taka mislam za :?: Oo Spasovski za sega.

    Negovata funkcija e od privemen karakter, a site ocekuvaat cuda od privremenava vlada.
    Nesto sto se potkopuvalo i unistuvalo cela decenija (mladite se isejila, zapustena ekonomija, napusteni i raseleni sela, ocajna infrastruktura, nevrabotenost prva vo Evropa), pa neznam koj e toj volsebnik za tolku kratko vreme do izbori moze da uspee da go resi.
    Od nego ocekuvam samo da se stopira i stavi na stand by ona sto se zateklo so cel da ne e zataskuva i pokriva kriminalot praven za vreme na MVRO.
     
    На galapce, makedonkamak, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Прво...не се одземени овластувањата на вработените
    во МВР, туку одземени се
    таканаречените пренесени
    овластувања...што не е исто и се
    однесува на овластувањата што
    министерот им ги дава на 6-7
    високи раководители па сега овој
    им ги укинува и ќе им ги врати по
    потреба, што е редовна пракса
    кога станува збор за промена на
    министерската функција и го
    имаат направено сите досегашни
    министри.
    За вториот дел од постот не би те коментирал, зошто со самото
    наведување на муабетот за некакво
    губење на работни места, завлегуваш во муабет што нема никаква врска со темата за министерот за внатрешни работи.
     
    Последна измена: 13 ноември 2015
    На galapce, WhiteOne, anakonda88 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Тоа е кога мислиш дека многу си паметен , а ништо не разбра.
    Ај позз
     
    На zekzeki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Гледаш....дури и начинот на кој навредуваш зборува доволно за отсуството на култура, ароганцијата и неспособноста да
    се дискутира особено кога се изнесуваат тези без никаква основа и без аргументи.
    Кога веќе се отвара тема за некоја работа, сигурно не очекуваш сите што ќе пишуваат да ги делат твоите ставови а тие што не ги делат да ги откачиш со едно, ај чао....
     
    На galapce, WhiteOne, anakonda88 и 12 други им се допаѓа ова.
  10. Cricket

    Cricket Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    1.074
    Пол:
    Женски
    Мислам само дека некој треба да го потсети дека е привремен министер. И на него и на тие од кои прима наредби.
     
    На zekzeki, Dvolicen, presiosaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Da treba,sega ke se upropastat nekoi raboti toa sum sigurna i na kraj doprva nekoj ke sreduva i pak nie ke trpime dodeka se sredat "ako se sredat"
     
    Последна измена: 14 ноември 2015
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Самото тоа, што се осудуваш да збориш за некој што не го познаваш , дава доволна слика за тебе. Никој овде не бара да делиме исто мислење , баш напротив . Ако тебе те "дирка" пак нешто друго, јас тука неможам да ти помогнам.
    И не те откачувам , само не сакам да се натегам со луѓе како тебе , кои не ја разбрале поентата на темата , а ми се прави нешто посебно интелегентен !
     
  13. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Многу убаво се гледа која е
    поентата на темата...и од начинот
    на кој е поставено прашањето во
    воведниот пост...туку ај малку да
    продискутираме на темата...
    Јас на пример сметам дека
    новиот министер за внатрешни
    работи ќе биде сто пати подобар
    од министерката која го водеше
    министерството како да е нејзина
    приватна сопственост и дури и не
    се срамеше да го нарекува МВРО
    ДПМНЕ....
    Тоа дали ќе го нарекуваат
    технички многу и не е важно, тој
    има задача во следниве пет
    месеци да го спреми
    министерството да си ја врши работата како што треба, на основа на важечките закони во Македонија а не за потребите на политичката партија, како што беше досега.
     
    На galapce, WhiteOne, stetoskop и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Тинушка што и како ќе биде ќе видиме, општо познато е дека МВР па и другите институции за жал претерано се исполитизираа како Груевски и остали од дома да си ги донесоа....јас имам друго прашање за тебе иако не е во контекс за министерот ....што мислиш Ти за претераното вработување во МВР и сите институции, немаат столчиња за седење, и што мислиш ТИ за енормната голема бројка на вработени со плата во администрацијата а не одат на работа????? е кога Груевски и компанија ќе формираат приватни фирми и ќе вработуваат и ќе даваат плата на лица без да одат на работа, тогаш ќе признаам дека моите видувања на работите сега изгледа не биле реални.....п.с политички не сум определена за СДСМ да бидеме начисто...само сакам ова лудило да престане и конечно ако е можно да се вратиме малку во колосек..
     
    На theowndemon, galapce, WhiteOne и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Јас потполно се согласува ,дека има луѓе што седат дома и земаат плата и тоа никој не го спори. Но има луѓе кои биле вработени во Мвр кои се малтретирале да завршат фах ,конкурирале на оглас за да ги вработат . Не оделе од врата на врата да делат флаери и сл . биле вработени за време на друг министер ,али неможе сите да испаштаат за некој што политички е бутнат таму. А незнае да укл. пц ,незнам колку ме разбра ама сакам да кажам дека помеѓу партиските обоени луѓе има и луѓе кои отишле буквално да си го вадат лебот со завршено образование ,без да лижат гз.
     
  16. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Додека гледаш од политички аспект нема за што да разговараме . Не ме занимаат ни СДСМ НИ ВМРО не излегувам ниту сум излегла на гласање ! Само сакам некој конечно да завладее правдината во оваа држава ,не само политички да се гледа и сите да испаштаат.
     
  17. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Ако толку те болеше.душа за правдината, зошто не отвори тема "Јанкуловска прикрила убиство на плоштад " .... туку се даваш паушални оцени за човек што е втор ден на функција.
     
    На galapce, WhiteOne, stetoskop и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Епа Тинушка мислам дека ниту си внатре во МВР ниту е доволен период од два дена за одма да се критикува и поставува прашање "што мислите за новиот министер"??? значи прво треба да сме запознаени како одат процедурите околу одземање и давање на ингеренции па потоа да коментираме....се разбира дека новиот министер ќе направи анализа и одредени промени ако сакаме да не е англиска кралица...во секој случај преку МВР ВМРО ја злоупотребуваше својата позиција....е сега и мене не ми се допаѓа одма ова перчење и сликање во министер. фотељи, ама ајде да се надеваме дека сепак нешто ќе се помрдне...мене ако ме праша некој секогаш вака мешани министри би одбрала кој колку гласови % ќе освои толку министерски места нека добие па да има натпревар меѓу нив :) само така може да имаме напредок....
     
    На WhiteOne, MilaP, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Isto i jas nesum izlegla,no koga bi glasala bi glasala za toj sto imam korist
     
  20. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Искрено у оваа држава и неможеш да имаш корист т.е никој од нас , корист имаат само политичарите.