1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оливер Спасовски - нов министер за внатрешни работи

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tinushka, 13 ноември 2015.

 1. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Што мислите за новиот Министер за внатрешни работи. Дали сметате дека ќе се потруди да го уништи министерството , почнувајќи од синоќешното одземање на овластувањата на вработените во Мвр .
  Дали ќе биде ова уште едно погубно сценарио за македонските државјани ,кои останаа без работа кога беше СДСМ на власт.
  Повелете :)
   
 2. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.028
  Допаѓања:
  25.009
  Ќе биде погубно за МВР-ВМРО , сеа ќе им биде тешко на вмровците да вршат притисоци со полиција , и да си прават што сакаат со подршка од полицијата , да влечат за уши луѓе и да прикриваат криминал со помош на полиција и мн други работи. Само се надевам дека нема да има милост и ќе ги разреши сите тие партиски војничиња што се у МВР и околина.
   
  На galapce, Goody, okcenzi и 14 други им се допаѓа ова.
 3. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.255
  Допаѓања:
  34.504
  Пол:
  Женски
  Секаде во државна администрација каде што има вработено оваа власт неписмен и несоодветен кадар треба да се избрка!
  Има луѓе кои имаат потребно образование и квалификации за одредено работно место, но немаат врски и пари за да дадат па седат дома невработени.
   
  На galapce, anaja1, Goody и 12 други им се допаѓа ова.
 4. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.986
  Допаѓања:
  4.781
  Пол:
  Женски
  Не сакам ништо да мислам времето е каже ама како тргнал типов,а само што седна и столчето му е краткотрајно ... не знам што да кажам.
   
  На Bojana.20 и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.972
  Пол:
  Женски
  Кога нешто е временски ограничено треба да му се даде време на времето за некој да го покаже лицето на правдата ако се уште има лице.
  Начинот на кој беше пренесена информацијата во медиумите за почетокот на работата на новиот министер звучеше патетично, плашливо и очајно до дно.
  Ме асоцира на некоја детска случка каде едните плачат за играчката што им е одземена, а другите со закон ги бранат аргументите за таквата постапка, ама не е исклучена и можноста доколку не биде вратена истата назад во рацете на "соголените плачковци" може да дојде до меѓусебна пресметка.
  Само тогаш стапува во игра оној што ќе ја искористи кревката и лабава ситуација според онаа народната "Двајца се караат, а третиот користи".
   
  На Dvolicen, makedonkamak и baba Rada им се допаѓа ова.
 6. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.042
  Пол:
  Женски
  3DSmile90.gif
  taka mislam za :?: Oo Spasovski za sega.

  Negovata funkcija e od privemen karakter, a site ocekuvaat cuda od privremenava vlada.
  Nesto sto se potkopuvalo i unistuvalo cela decenija (mladite se isejila, zapustena ekonomija, napusteni i raseleni sela, ocajna infrastruktura, nevrabotenost prva vo Evropa), pa neznam koj e toj volsebnik za tolku kratko vreme do izbori moze da uspee da go resi.
  Od nego ocekuvam samo da se stopira i stavi na stand by ona sto se zateklo so cel da ne e zataskuva i pokriva kriminalot praven za vreme na MVRO.
   
  На galapce, makedonkamak, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.169
  Прво...не се одземени овластувањата на вработените
  во МВР, туку одземени се
  таканаречените пренесени
  овластувања...што не е исто и се
  однесува на овластувањата што
  министерот им ги дава на 6-7
  високи раководители па сега овој
  им ги укинува и ќе им ги врати по
  потреба, што е редовна пракса
  кога станува збор за промена на
  министерската функција и го
  имаат направено сите досегашни
  министри.
  За вториот дел од постот не би те коментирал, зошто со самото
  наведување на муабетот за некакво
  губење на работни места, завлегуваш во муабет што нема никаква врска со темата за министерот за внатрешни работи.
   
  Последна измена: 13 ноември 2015
  На galapce, WhiteOne, anakonda88 и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Тоа е кога мислиш дека многу си паметен , а ништо не разбра.
  Ај позз
   
  На zekzeki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.169
  Гледаш....дури и начинот на кој навредуваш зборува доволно за отсуството на култура, ароганцијата и неспособноста да
  се дискутира особено кога се изнесуваат тези без никаква основа и без аргументи.
  Кога веќе се отвара тема за некоја работа, сигурно не очекуваш сите што ќе пишуваат да ги делат твоите ставови а тие што не ги делат да ги откачиш со едно, ај чао....
   
  На galapce, WhiteOne, anakonda88 и 12 други им се допаѓа ова.
 10. Cricket

  Cricket Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  1.074
  Пол:
  Женски
  Мислам само дека некој треба да го потсети дека е привремен министер. И на него и на тие од кои прима наредби.
   
  На zekzeki, Dvolicen, presiosaP и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Da treba,sega ke se upropastat nekoi raboti toa sum sigurna i na kraj doprva nekoj ke sreduva i pak nie ke trpime dodeka se sredat "ako se sredat"
   
  Последна измена: 14 ноември 2015
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Самото тоа, што се осудуваш да збориш за некој што не го познаваш , дава доволна слика за тебе. Никој овде не бара да делиме исто мислење , баш напротив . Ако тебе те "дирка" пак нешто друго, јас тука неможам да ти помогнам.
  И не те откачувам , само не сакам да се натегам со луѓе како тебе , кои не ја разбрале поентата на темата , а ми се прави нешто посебно интелегентен !
   
 13. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.169
  Многу убаво се гледа која е
  поентата на темата...и од начинот
  на кој е поставено прашањето во
  воведниот пост...туку ај малку да
  продискутираме на темата...
  Јас на пример сметам дека
  новиот министер за внатрешни
  работи ќе биде сто пати подобар
  од министерката која го водеше
  министерството како да е нејзина
  приватна сопственост и дури и не
  се срамеше да го нарекува МВРО
  ДПМНЕ....
  Тоа дали ќе го нарекуваат
  технички многу и не е важно, тој
  има задача во следниве пет
  месеци да го спреми
  министерството да си ја врши работата како што треба, на основа на важечките закони во Македонија а не за потребите на политичката партија, како што беше досега.
   
  На galapce, WhiteOne, stetoskop и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Viki693

  Viki693 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  584
  Пол:
  Женски
  Тинушка што и како ќе биде ќе видиме, општо познато е дека МВР па и другите институции за жал претерано се исполитизираа како Груевски и остали од дома да си ги донесоа....јас имам друго прашање за тебе иако не е во контекс за министерот ....што мислиш Ти за претераното вработување во МВР и сите институции, немаат столчиња за седење, и што мислиш ТИ за енормната голема бројка на вработени со плата во администрацијата а не одат на работа????? е кога Груевски и компанија ќе формираат приватни фирми и ќе вработуваат и ќе даваат плата на лица без да одат на работа, тогаш ќе признаам дека моите видувања на работите сега изгледа не биле реални.....п.с политички не сум определена за СДСМ да бидеме начисто...само сакам ова лудило да престане и конечно ако е можно да се вратиме малку во колосек..
   
  На theowndemon, galapce, WhiteOne и 5 други им се допаѓа ова.
 15. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Јас потполно се согласува ,дека има луѓе што седат дома и земаат плата и тоа никој не го спори. Но има луѓе кои биле вработени во Мвр кои се малтретирале да завршат фах ,конкурирале на оглас за да ги вработат . Не оделе од врата на врата да делат флаери и сл . биле вработени за време на друг министер ,али неможе сите да испаштаат за некој што политички е бутнат таму. А незнае да укл. пц ,незнам колку ме разбра ама сакам да кажам дека помеѓу партиските обоени луѓе има и луѓе кои отишле буквално да си го вадат лебот со завршено образование ,без да лижат гз.
   
 16. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Додека гледаш од политички аспект нема за што да разговараме . Не ме занимаат ни СДСМ НИ ВМРО не излегувам ниту сум излегла на гласање ! Само сакам некој конечно да завладее правдината во оваа држава ,не само политички да се гледа и сите да испаштаат.
   
 17. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.169
  Ако толку те болеше.душа за правдината, зошто не отвори тема "Јанкуловска прикрила убиство на плоштад " .... туку се даваш паушални оцени за човек што е втор ден на функција.
   
  На galapce, WhiteOne, stetoskop и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Viki693

  Viki693 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  584
  Пол:
  Женски
  Епа Тинушка мислам дека ниту си внатре во МВР ниту е доволен период од два дена за одма да се критикува и поставува прашање "што мислите за новиот министер"??? значи прво треба да сме запознаени како одат процедурите околу одземање и давање на ингеренции па потоа да коментираме....се разбира дека новиот министер ќе направи анализа и одредени промени ако сакаме да не е англиска кралица...во секој случај преку МВР ВМРО ја злоупотребуваше својата позиција....е сега и мене не ми се допаѓа одма ова перчење и сликање во министер. фотељи, ама ајде да се надеваме дека сепак нешто ќе се помрдне...мене ако ме праша некој секогаш вака мешани министри би одбрала кој колку гласови % ќе освои толку министерски места нека добие па да има натпревар меѓу нив :) само така може да имаме напредок....
   
  На WhiteOne, MilaP, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.906
  Пол:
  Женски
  Isto i jas nesum izlegla,no koga bi glasala bi glasala za toj sto imam korist
   
 20. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  4.894
  Пол:
  Женски
  Искрено у оваа држава и неможеш да имаш корист т.е никој од нас , корист имаат само политичарите.