Оливер Твист (Чарлс Дикенс)

Дискусија во 'Книги' започната од s.t.e.f.a.n.j.a, 12 јануари 2012.

 1. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  Оваа книга го опишува тешкиот и трагичен живот на децата од домовите без родители бездомници и сиреци.Мегу неф е и Оливер Твист.преку оваа книга авторот ги критикува законите за бездомници.
  сакав да ја отворам оваа тема за оваа книга затоа што сакав малку да се потцетиме дека имало деца кои страдале и дека прерано ја виделе црната страна на животот.
  Ајде малку феминки да се сетиме на детството и моментите кога ја читавме оваа книга.
  Какви чуства побуди овој роман кај вас и каква поука извлековте?
  Ако администраторите мислат дека темава не е соодветна и ако има и друга ваква слободно може да ја избришат ;) :)

  Ева јас ке сум прва кај мене оваа тема побуди тажни чуства и искрено и плачев на некои делови затоа што ми беше жал за детето
   
 2. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Оливер твист/Oliver Twist(Чарлс Дикенс)

  Лектира ми беше, а нели јас сум помала, па баш се изненадив што ја видов тука. Очекував, да кажам, пософистицирани книги.

  Оливер Твист навистина е тажна книга, опис на тешкиот бездомнички живот, како тие се отфрлени од општеството како да немаат право на живот. Вака, искрено, книгата е малце досадна, постојано страдање. Таман нешто убаво ќе се случи - бам! Пак лошо. |( Но, сепак, има и полоши, а книгата е до некаде добра за да се освестиш какви се зла се случувале по светот.
   
  На ocila и s.t.e.f.a.n.j.a им се допаѓа ова.
 3. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Оливер твист/Oliver Twist(Чарлс Дикенс)

  Чарлс Дикенс е еден од најголемите романсиери на сите времиња.

  Идејата на овој роман не е само да го опише тешкиот живот на Оливер Твист.
  Романот е критика на едно неправедно и лицемерно општество (Англија 19 век).
  Пораката е безвременска - важи и сега и овде.

  На дете од 13, 14 години не можам да му замерам за површноста при читањето, но што е со наставниците кои треба да ви помогнат на навлезете во суштината на романот?
   
  На s.t.e.f.a.n.j.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  на мене брачетките ја читаа оваа книга и кажаа дека наставничката воопшто не им помогнала да навлезат во суштината на романот а на мене што ми беше таа наставничка таа секогаш ни помагаше да навјеземе во суштината на книгите но сепак оваа книга на мене ми беше мегу омилените книги
   
 5. Sofija8426

  Sofija8426 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  ке ми треба опис на оливер .. ако имате и на друг лик не е важно .. ми треба за писмена утре .. плссс :)
   
  На Anchy.Payne му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Ја читав и книгата и филмот го гледав и си плачев.....инаку тоа не ми го нарекла детство не знам книгаваа потресува :(
   
 7. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  2.206
  Мојата омилена книга од основно, што и покасно уште еднаш си ја прочитав, кога брат ми требаше да ја чита. :)

  Вакви книги ме фасцинираат ептен, посебно оваа многу ми е тажна и потресна. И сега пак би ја читала, кога би нашла време.
   
 8. MerlinMonro8

  MerlinMonro8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2012
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  205
  Го имам гледано филмот и ја имам читано книгата. Колку сум се изнаплакала за Оливер...... срцево ми се кинеше, всушност уште и ми се кине, кога ќе помислам дека навистина има такви судбини ;( ;( :|
   
 9. Bojana.Gaga

  Bojana.Gaga Активен член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Има навистина многу деца кои што се како Оливер Твист,и за нив е напишана книга..Нивнита страдања и соочувања со светот,се навистина трогателни..Например ''Без огниште'', ''Пиерета'',''Сибирка'', се книги коишто истотака го поишуваат животот на децата без родители во тогашниот свет..Романот е критика на едно неправедно и лицемерно општество (Англија 19 век).
  Пораката е безвременска - важи и сега и овде. :))
   
 10. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Го имам гледано и филмот со Оливер Твист ...Многу е тажен и филмот и книгата!
   
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.047
  Допаѓања:
  160.494
  Пол:
  Женски
  заморна книга :(
   
 12. BossMan

  BossMan Нов член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Дадете опис на ликот Оливер Твист ако можете тука или на е-маил nnaunov@yahoo.com
   
 13. jasbejasmac

  jasbejasmac Нов член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ми требаше книгата за на училиште ...
  малце е досадна ама многу тажна;(;(
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.606
  Допаѓања:
  48.892
  Пол:
  Женски
  Сум ја читала и книгата а сум го гледала и филмот. Навистина потресна содржина.