1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција за намалување на желудник (Bariatric sleeve)

Дискусија во 'Диети' започната од madmasel, 19 март 2019.

 1. madmasel

  madmasel Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  17
  Devojki sledam dali nekoj do sega spomnal za bariatric sleeve ili kratenje/secenje zeludnik. Dali ste slusnale za vakva operacija ili od vasi bliski dali bile operirani od vakva operacija i kade? Koi se pozitivnite - negativni raboti kaj ovaa operacija? Ovaa operacija vo posledno vreme se primenuva vo Turcija a isto taka e veke poznata vo Amerika pred dobri 25 godini. Pa ete koj slusnal spodelete mislenje okolu ova
   
 2. MrKJ

  MrKJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2018
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Машки
  Значи тоа е операција каде што ти го смалуваат желудникот и го прават толку многу мал што неможеш буквално НИШТО да јадеш со месеци.

  Овие операции иако ги прават доктори, се многу нездрави. Значи ти сечат орган и го смалуваат. Секогаш е најдобро здрава диета и здрав животен стил и намалување килажа на тој начин, наместо хирург да ти ги сече органите затоа што немате доволни дисциплина да се додржите до одредена диета и да намалите килажа...

  Симнете ги килограмите на нормален начин, ќе стекнете убави навики за цел живот... од тие операции само ќе ви го уништат телото и ќе си заработат многууу пари.
   
  На cresa-jagoda, Animali и madmasel им се допаѓа ова.
 3. madmasel

  madmasel Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  17
  Poznavam dosta licnosti koi se operirani znaci kratenje na zeludnik uste pred 15godini se cuvstvuvaat prekrasno duri im bilo krivo zasto uste porano toa ne go napravile ....slusav dosta ete kako bile zadovolni od operacijata a isto slusav dosta od eksperti NE dokotori koi mi kazae deka mnogu golemi se sansite da se razbolis od rak sepak zeludnik se secelo iako vo Amerika ovaa operacija postana popularna isto taka sega vo Turcija milioni luge odat secat zeludnik da se spasat od debelinata...sepak da razjasnime deka secenje zeludnik e krajna sansa ....
   
  На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.731
  Допаѓања:
  30.199
  Има и други опции, интрагастричен балон , или прстен околу желудникот е трета опција. Gastric sleeve некако прерадикална ми е. И не е за мала прекумерна тежина туку за голем BMI.
   
 5. madmasel

  madmasel Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  17
  Tokmu taka treba da se ima 30 BMI za da se napravi bariatric sleeve ...a sto se tice za intragastricen balon da znam za toa ali sepak nema nekoi rezultati iskreno poznavam takva osoba isto taka sto napravila ..na kraj zavrsi na kratenje zeludnik nemalo rezultati kako bariatric sleeve .....bi sakala site da komentiraat da dadat mislenje okolu ova ...imajte ubava vecer ..
   
 6. MrKJ

  MrKJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2018
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Машки
  Ќе ти исечат орган, ќе ослабеш, е сега додека слабееш на тој начин, во меѓувреме ако стекнеш здрави навики, нема да ја качиш килашата назад, доколку продолжиш да јадеш што стигнеш колку што можеш без да внимаваш и со операција од кога ќе ги симнеш после година време, желудникот од кога ќе се врати во нормална големина, пак ќе почнеш да качуваш килца...

  Пример има еден Јутјубер boogie, ја направи операцијата, симнуваше кила и се радуваше, еј симнувам килажа и јадам што стигнам, и од кога му се врати желудникот во нормална големина... сега пак се здебелува... ова е чест случај со многу луѓе. :)

  Вишок кила, дебелина се резултат на неколку работи, лоши навики во јадењето, зависност од ПРЕЈАДУВАЊЕ, стрес, лоша дисциплина и неодговорност за сопствените акции. Се додека не се сменат сите тие работи, животниот стил, начинот на јадење, намалување на стресот, дисциплинииарност и одговорност. Е другарче за тие работи да ги сменеш треба да се погледнеш во огледалце, мозокот исто, однесувањето свое, и да ги промениш, но повеќето луѓе во денешново време каде што има апче и операција за се, попрво би направиле операција одколку да се променат самите... :)

  Наскоро сум сигурен дека фармацефтите ќе направат некое апче некалорично коешто сосем ја созбива гладта или нешто слично... :)

  Понатаму во животот кога ќе ти се појави некој друг проблем, пак ќе гледате на операција и апче... затоа што имате дисциплина и attention span како на 5 годишно дете. :)

  Life gets easier, people get dumber. :)
   
  На madmasel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. madmasel

  madmasel Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  17
  Znaes kako nie da tocno taka sme naviknti ali koga ke ti kazat deka umiras den za den od debelinata koga okolu tebe ima mng nutricionisti vodat kontrola za tebe a uz toa ti povrakas 3 pati vo denot od sto nemozes da izdrzis gladuvanje naviknat si na cipaovi bureci pizzi pastrmajli togas situacijata e alarmantna draga moja gledas da prezivis za slednite 10 ili 15 god ili po drugo znaes deka smrta ti e na prag ....za zal sme nacija koja sakame da jademe tuka ja gledame srekjata nemame navika za zdrava hrana ...toa e zivot bolje biti nego ne biti