1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Операција или вежби на окото?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Blackouttheworld, 4 ноември 2019.

?

Што е подобро за поправање на видот?

 1. Операција на очите

  5 глас(а)
  83,3%
 2. Вежби за очите

  1 глас(а)
  16,7%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите,имам прашање кое незнам веќе колку доктори лажат.
  Која е надобрата оптика за да се порверат очите?
  Доколку имате чуено за страбизам,дали се лекува,дали беше некој опериран или без операција?
  Ми кажуваат дека не требало операција наредниот месец дека требало,докторот ме лаже само да менам очила до очила без диоптер.
  Еднаш ми кажува со некои вежби.
  Ве молам помогнете ми да знам што да направам,колку ќе ме кошта оваа операција за страбизам?
  Имам чуено дека и по операцијата пак е исто?
   
 2. EmeraldBLUE

  EmeraldBLUE Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  А во кои Клиники се прави ласерска операција за корекција на диоптријата, те. веќе да не носам очила / леќи ? И цена за процедурата ?
   
 3. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  3.974
  Пол:
  Женски
  Ти препорачувам да направиш преглед во Систина кај д-р Билјана Костовска и таа ќе ти каже се најреално, дури помага да добиеш попуст или да платиш на рати.
  Имав пример во фамилијата, никој не се нафаќаше да оперира или не гарантираа успешна операција, немаше кај не прашаа. Билјана оперираше без никаков проблем, и тоа гарантираше 100% дека ќе биде се како што треба, и така испадна.
  И да не решиш да се оперираш оди на консултации.
   
  На EmeraldBLUE му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  1.312
  Пол:
  Женски
  Систина, 500€ око, така да 1000€.
   
 5. EmeraldBLUE

  EmeraldBLUE Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Е благодарам.:)
   
 6. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  не толку,прашав од 1500€ до 4000€ бараат,операцијата се прави во турција.
   
 7. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  1.312
  Пол:
  Женски
  Систина знам беше толку
   
 8. Darlingzz

  Darlingzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2018
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  647
  Пол:
  Женски
  Како што сфатив @Blackouttheworld праша за страбизам дали се поправа со вежби или мора операција. И мене ме интересира истото. Јас на две места се обратив, ми велат дека не е страбизам, само "мрзливо око" и не ми даваат никаков совет како да го решам, а премногу ми смета затоа што како што поминува време се повеќе ми се искривуваат очите и решена сум било што да направам само да ги вратам во нормала, ама никој не ми кажува како..
   
  На Blackouttheworld му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  дали имаше направено операција??
  колку те чинеше,каде беше на преглед за очите??
   
 10. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  другарке ако сакаш де прашај за тебе колку ќе ти бараат на едно око,страбизам,доколку имаш број од сиситна или некоја блиска таму,може ли да го дадеш ??
   
 11. DevilGirl212

  DevilGirl212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2019
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  1.312
  Пол:
  Женски
  Немам број, последно ко бев таму на преглед така ми кажаа, сега ако не е поскапено
   
 12. Darlingzz

  Darlingzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2018
  Пораки:
  861
  Допаѓања:
  647
  Пол:
  Женски
  Немам направено операција, тоа прашувам дали некој има искуство, дали може без операција да се среди проблемот..
   
 13. BeastceMK

  BeastceMK Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2016
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  Никој неможи да ти гарантира ништо затоа што кај секој е различно окото..2ро ти потпишваш документ дека болницата и докторот не превземаат одговорност доколку не излези како што е предвидено, но за се има решение..Името на докторката што ја спомена како и другите кои работат во делот на офтамологија се супер и знаат што е потребно и како да се реши проблемот!
   
 14. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  нели ти имаат кажано вежби да правиш???
   
 15. Doc.1986

  Doc.1986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2020
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj vo skoro vreme ima noseno dete na pregled za strabizam vo vizija ili iskustvo od deugo mesto