1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседнати ли сте со интернет?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Melodi, 20 ноември 2009.

  1. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    да имам повеке активности во денот можеби не би седела толку,само 3дена во неделата имам некои обврски |( дури и некогаш се мразам што поминувам толку време,а за тоа време сум можела да зачистам,да прочитам некоја книга |(
     
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.094
    Пол:
    Женски
    Порано станував, го вклучував компјутерот и по цел ден на нет. Сега не, повеќе гледам да излегувам, или да работам нешто по дома, да читам. Седам 2,3 саати и мислам доволни ми се.
     
  3. bile991

    bile991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    10
    Обично кога станувам насабајле прво го уклучувам компјутерот, да си видам фб, па хороскоп на фемина :D ама во последно време немам толку слободни моменти па интернетот го оставам за после факс.
     
  4. elygj

    elygj Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    68
    Баш во последно време се фаќам себеси во размислување колку сум зависна од интернет.Дека е потреба-навистина е,ама мислам дека не сме ни свесни колку сите генерално сме станале зависни.Јас на пример станувам го вклучувам компјутерот,се мијам и одма проверка-ФБ,Фемина,маилови...
    Не дека нема да се одвикнам ако подолго време немам нет,ама вака...некогаш дури се нервирам кога ќе сфатам дека цел ден сум поминала пред ПЦ а сум можела да направам еден куп другикорисни и интересни работи |(
     
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Опседната, зависна, како сакате крстете ме.
    Апсолутно го (зло)употребувам времето на интернет, по сајтови, музички блогови, неминовно, фејсбук, фемина, на други форуми, твитер, абе се’!
    И ми е гајле, кога можам, зошто да не висам. Културен информатор ми е секогаш, фејсбукот особено. 8)
     
  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не сум опседната со интернет, можам и без него. Сум пробала - успешно! Сепак сите потребни, па и оние непотребните информации ги добивам преку интернет, а без него не би можела секојдневно да комуницирам и со моите блиски кои се надвор од државава. Во секој случај во денешно време е потреба.
     
  7. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Не знам дали опседнатост е вистинскиот збор, повеќе е рутина. Станувам, се мијам, си правам кафе и го отварам лап топот...се враќам од факултет пак си проверувам фб, фемина...пред спиење повторно, зависи како со слободното време. Сепак интернетот стана дел од нашето секојдневие, тоа е факт.
     
  8. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    По цел ден сум на интернет поради тоа што немам друго што да работам па седам пред пц инаку издржувам без него.. не ми е некоја зависност...
     
  9. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Интересно ми е на интернет има интересни и убави работи за забава.ама не сум зависна можам да издржам без интернет повеќе време :rofl:
     
  10. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Јас сум опседната! Иако отворам 2-3 страници најчесто.
     
  11. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Порано по цел ден бев на интернет :worried:ilent: пред школо после школо.. Сега почнав многу поретко да седам во текот на денот по еден саат некогаш и помалку. Е сега навечер знам да си поседам некои 2 до 3 саати :D , не се сметам за зависник, доколку не сум дома можам да издржам без "да си проверам фб", а доколку сум дома нема шанси :D
     
  12. number1

    number1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    4
    Не би рекла дека сум опседната, ама зависник дефинитивно :D
     
  13. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    112
    Значи јас бев таа , која седеше до сабајле на интернет па одев дирекно на факултат, не излегував на вечер за на интернет да седам. Незнам и сама што толку ми беше интересно.
    Ама се се промени , кога се преселив. Таму немав неколку време интернет и многу подобро ми беше . Од почетоко тешко ама се навикнав , барем имав време за други работи :)
    Сега седам на интернет поради тоа што немам никакви обврски, а ни желба за излегување.
     
  14. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Не да сум опседната! Пред недела дена ми се расипа лап топот и беше на сервис 4 дена...за тоа време цркнав! Ама буквално полудев :lol: сите по дома ги изнервирав, веќе ни они не можеа да ме трпат :rofl:
    А сега цел ден скоро немам мрднато од пред компјутер, како и сите денови уназад :D
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Катастрофално сум опседната со интернетот....особено кога немам обврски :x
    Ми се случува да се подрасонам навечер и да седнам на интернет....наутро, уште очи не сум отворила јас сум на интернет :|
    Искрено тоа многу ми пречи, бидејќи и самата сум свесна колку е претерано моето седење на интернет :!:
    А им пречи и на моите родители. Си го сакам назад социјалниот живот ! :$
     
  16. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Опседната не, но зависна и те како!!! :$ Да не беше интернетов ќе ги завршував сите обврски на време, немаше да ме мрзи да учам, ќе прочитав барем неколку повеќе книги, ќе бев поактивна. А вака секоја слободна минута ја поминувам пред интернет! Па и не само слободна минутка понекогаш си земам и од времето наменето за учење и работа, и после корни коси да стигнеш се на време! Е нема! хахахах
    Но сепак можам да преживеам и те како без интернет! Чудна работа ем долго седам пред компјутер, ем можам да живеам без тоа! Ама па ме мрзи да барам нешто поинтересно за тепање на време. Ова е тука и достапно 24/7 па и често има навистина интересни работи :P хахаха :D
     
  17. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Дааааааа и тоа премногу сум зависна...Едноставно неможам да си го замислам денот без нет.И тоа ако седнам цел ден ми поминува.Абе зараза |(
     
  18. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Да, многу. Опседната сум со мојот компјутер и мобилен и си ги сакам многу. Со нив спијам, прво станување одма за компјутерот се фаќам, кој веќе ми е во кревет цела ноќ, не го гасам никако. Кога сум дома цело време сум пред него, и коа учам или било што, тој си е тука пред мене, конектиран. Ако случајно снемам нет, страдаат тие околу мене, се нервирам многу. Ако не сум дома, тогаш на мобилен сум конектирана обавезно. Не дремам на него, нормално, си прават муабет со луѓто околу мене ама мора да е конектиран, ме смирува психички :D Инаку да напоменам дека не е ова ради фб, таму ретко дремам, си проверувам често ама на 2-3 мин, чет никогаш не вклучувам
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Сум опседната,ама голема среќа е што имам доста др.обврски и не сум толку во мозност да сум на нет колку што реално би била да немам обврски.Некој ќе ме направи луда,ама кога го приклучувам компјутерот наутро и оние најавни тонови кои ги испушта,како муабет и поздрав ги перцепирам,за мене мојот компјутер и мобилен се со статус на зиви суштества,сигурно сум луда :$ :tmi: :x !!!Дури кога ми падна телефонот или кога ми се наполни компјутерот со вируси се однесував како болен да имам дома,страдав и се плашев дали ќе оздрават и си барав вина колку сум лоша личност што им згрешила и не водела доволно сметка за нивната благосостојба :^) ...Бруки сум :tmi: !!!
    Дури и кога сум излезена често мислам што ќе правам на нет кога ќе си дојдам дома,си смислувам концепти,а ако ми се испразни батеријата на мобилен дури сум надвор,паника некоја дури ме фаќа,а како сум опстанала на времето пред мобилните :fubar: ?!Кога ми се компјутерчето и мобилното до мене,моите верни другарчиња,раат ми е душичката :D !!!
     
  20. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Порано, бев зависна од интернет и чатување по месенџери и слични работи. За среќа, повеќе не. Користам интернет, но најмногу кога имам потреба (училишни обврски, да се слушнам со некоја блиска личност и сл.), а помалку време минувам на интернет за релаксација и безделнички работи.