1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општа култура

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од foxlife, 18 октомври 2011.

 1. foxlife

  foxlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  0
  Што мислите дека треба да знаат сите од општа култура?? :)
   
 2. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Како поконцизно да отворат тема. :)

  Инаку, секојдневни работи кои имаат примена, како на пример основни познавања од областа на географијата, правење разлика меѓу кола и мотор, правење разлика меѓу комбе на педофил и обично комбе, основни математички проблеми, фактот дека еднорозите (за жал) не постојат и слично.
   
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Сигурно како да знаат правилно да се однесуваат т.е да имаат домашно воспитување.
  Да знаат да бројат и множат :D
  Да ги знаат ако ништо друго страните на светот и со кои земји им граничи татковината, не е на одмет и малку пошироко да се знае од тоа поле.
  Да знаат дека живееме на земјата на која има единствено живот, а другите планети доволно е да ги знаат по име. :lol:
  Од општа култура добро е да се знае дека интернетот и се посовремената технологија колку не прави паметни, дупло не прави тупави и неподвижни рационални суштества.( а тоа е за грев)
  Да знаат во кој век живеат ако ништо друго. :o
   
 4. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Да имаат домашно воспитание и да знаат како културно да се однесуваат.
  Да имаат појма од некои општи работи, како на пр. дека живееме на планетата Земја, а таа се врти околу својата замислена оска и околу Сонцето (има и такви кои тоа не го знаат).
  Да знаат каде е Европа на географска карта и точен број на континенти. И останати прашања од географијата.
  Да знаат основна национална историја.
  Да ги знаат најпознатите светски автори и барем едно нивно дело.
  Да знаат кој е главен град на соседните земји на својата татковина.
  Да знаат барем нешто за технологијата и интернетот.
   
 5. J.Lo91

  J.Lo91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  14
  :worried: Во Скопје 98 % од луѓето немаат никаква култура ! Цел живот живеам во Скопје познавам и сум сретнала многу луѓе и премногу сум разочарана од нивната ''Култура'' !
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 6. luvS2

  luvS2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  42
  навистина, скопјево ни е преполно со луѓе без општа култура
   
  На LittlePinky, elka.timova и Elena69221 им се допаѓа ова.
 7. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.414
  Прво треба да го знаат она што се учи во прво одделение.
  Да се каже Добро утро, (ден , вечер)
  Треба да се знае дека постарите , бремените , децата имаат предност, нив треба да и се помогне ако се најдат во таква ситуација.
  Дека не се фрлаат отпадоци насекаде .
  Дека во јавност се однесува пристојно.
  Не се пцуе,плука, пуши цигара секаде.
  Не се бакнува (непристојно) на јавни места.
  Не се чкрта по sидови разни глупости.
  Не се урла , во доцните часови оти има луге што треба да станат рано.
  Не се исмејуваат сиромашните.
  Не се исмејуват животните.
  Не се влегува дури не се тропне на врата.
  Не се зборува гласно во болница.
  Посебно се почитуваат верските установи и тоа без разлика на која вероисповед и припагаат.
  Има уште ама овие се основни.
  Образованието има само тесна врска со општата култура, која се учи од најрана возраст.
  Не треба факултет да се каже Благодарам , Молам,Повелете ,Догледање...
   
  На hermosa и elka.timova им се допаѓа ова.
 8. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  според мене секон треба да знае а не да биде прост.
   
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.118
  Допаѓања:
  56.756
  Пол:
  Женски
  Општа култура, тоа е човек да има познавања макар од најосновните нешта од било која област. И секако, да ги познава општествените и морални норми.

  Еве еден квиз каде може да се проверите.
   
 10. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.646
  Пол:
  Женски
  Да се има култура, значи да се познаваат основните етички и културни норми, истите да се почитуваат, како и кодексите на однесување.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 11. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  Девојки сакам да ве прашам надоградувате себе си...во последно време се чувствувам ептен затупено.Незнам од каде да почнам,порано кога живеев во Македонија барем книги читав,овде немам идеа оти не го знам јазикот ниту тв гледам, ниту книги читам и осеќам како да почнувам да се уназадувам.
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.773
  Допаѓања:
  32.864
  Пол:
  Женски
  Учи го јазикот во државата каде што си. Тоа ќе ти биде мотивација за различни интереси, тв, книги, списанија, кулинарство, музика, контакти со луѓе.
  Запознавајќи ја културата на нацијата вложуваш во личниот развој.
   
  На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  5.538
  Пол:
  Женски
  Не знам како ти оди англискиот и во која држава си, ама скоро секоја градска библиотека има оддел со литература на англиски. И да имаш основно познавање, со читање брзо ќе се надоградуваш. За македонски книги, ѕирни ја страната на македоника, а има тема на форумов за размена на книги во пдф. Нема причина да престанеш да читаш! :)
  И тоа што ти пишала @poenta дефинитивно разгледај какви курсеви се нудат за јазик, често има и бесплатни курсеви за странци, или можеш да аплицираш за некаква субвенција ако не си во финансиска состојба да си платиш. Можеш и да побараш материјали во библиотека или на интернет за учење на јазик, има и за најпочетно ниво.

  Не се оптоварувај, ако си во релативно нова средина секако ќе ти биде тешко на почеток, посебно па со коронава. Кога ќе се вратиме во нормала, ѕирни и ја и страната couchsurfing, обично има events со неделни собиранки, со кул луѓе од различни држави и култури, дел патуваат а дел се исто иселеници како ти, убава можност за фина социјализација и одење против "затупувањето". :)
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.